Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ardından İlçe Kaymakamı Mehmet Makas günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Yüce Türk Milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yokluklar içerisinde destan yazarak kazandığı Kurtuluş Savaşımızın ardından, bu destanın yaratıcısı Yüce Türk Milletine yönetme hakkını veren Cumhuriyet'in İlanının 95. yıldönümünü kutluyoruz. Tarihi destanlarla dolu milletimiz vatan sevgisiyle, imanıyla, bağımsızlık aşkıyla ve var gücüyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tüm dünyaya ders verir medeni, çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesini hedefleyen bir ülke yaratmıştır. Farklı dil, inanç ve kültür zenginliğimiz ile tek yürek olduğumuzda, yapılamaz denilenleri başardığımız ortada iken bizlere düşen görev; Türkiye Cumhuriyeti'ni emin ve güçlü adımlarla daha güzel bir geleceğe taşımaktır. Bu düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimize bağımsızlığı hediye eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnet ile anıyor, tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyorum dedi.

Cumhuriyet Bayramı Kutlama Törei Atatürk İlkokulu sınıf öğretmenlerinden Mehmet Sena Hasanoğlu ve Burçin seven tarafından sunuldu. Zeytinburnu 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12/H öğrencisi Yunus Enç " Cumhuriyet " adlı şiirini okudu. Törende saha içi gösterilerinde Gazi Paşa İlkokulu öğrencileri 3 ayrı gösteri ile yer aldı. Okulun Kazak Türkleri öğrencileri kendi geleneklerinden olan milli oyunlarını sergilediler. Bu gösteri ardından 2 bölümde bu kez miniklerin Anadolu Ateşi gurubu oyunlarını sergilediler. Ardından öğrencilerin semazen gösteriş ise görülmeye değerdi.

Cumhuriyet Bayramı şiir yarışmasında 1.olan Şemsettin Sami Ortaokulu öğrencisi Melise Ateş ödül kazandığı şiirini okudu. Kompozisyon dalında Prof. Dr. Semiha Ayverdi Anadolu Lisesi öğrencisi Cenk Toprak Koyun ödül kazandığı yazısını davetlilerle paylaştı. İTO Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni M. Berra Erdem ve öğretmenden oluşan sez ekibi eşliğinde Anadolu ezgilerinden derlenen 4 türküyle solo olarak mini bir konser sundu. Zeytinburnu Halk Eğitim Merkezi'nin ve Şehit Kadir Cihan Karagözlü Ortaokulu'nun folklor ekipleri Ege Bölgesi'nden Zeybek ve Akdeniz Bölgesi'nden potpori olarak folklor gösterilerini yaptılar. Bu gösterilerin sonrasında Cumhuriyet Bayramı konulu şiir, resim ve kompozisyon dallarında ödül alan öğrencilerin ödülleri ilçe mülki amirleri ve protokolü tarafından verildi.

Gösteriler sonrasında Şehit Kadir Cihan Karagözlü Ortaokulu Bando Ekibi eşliğinde Tören Tertip Komitesi ve Beden Eğitimi Öğretmenlerinden Kenan Sarıavcı, Ayhan Dinçyürek, Fatih Sağlık, Nesrin Ünver ile Yılmaz Öztürk'ün kortej öncülüğünde ve de Bayrak - Flama eşliğinde saha gösteri gurupları, ana okulları, ilkokullar, ortaokullar, lise ve mesleki okular sıralamasıyla resmi geçit töreni yapıldı. Resmi geçit töreni sonrasında Tören Komuta Sorumlusu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Faruk Tosun ve tören Düzenleme Kurulu ekibinden İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necip Fazıl Poyraz, okul müdürleri Gökhan Baykal, Kenan Karaca, Nejmi Kaşkaya, Ömer Yüksel, Sabiha Şahin Kaykı ve İlçe Milli Eğitim Özel Büro Personeli Nevrah Kızılkaya, Beden Eğitimi Öğretmenleri Kenan Sarıavcı, Ayhan Dinçyürek, Fatih Sağlık, Nesrin Ünver ile Yılmaz Öztürk ilçe mülki amirleri ve protokol tarafından tebrik edildiler... Saat 10.18'de başlayan kutlama töreni saat 11.45'de sona erdi.

Törene İlçe Kaymakamı Mehmet Makas, Garnizon Komutanlığı Temsilcisi Personel Albay Halil Akar, İlçe Belediye Başkanı Murat Aydın ve Yardımcısı Gökhan Kasap, İlçe Emniyet Müdürü Cenk Özmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt ve Şube Müdürü Faruk Tosun, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ali İhsan Öner, Eğitim Bir-Sen İstanbul 1.nolu Şube Zeytinburnu Temsilci Başkanı Ahmet Coşkun, Saadet Partisi İlçe Başkanı Dr. Mikail Kabak ve Yönetim Kurulu, Beştelsiz Muhtarı Adem Yavuz, Merkezefendi Muhtarı Nejdet Baykan, Zeytinburnu İlçe Okulları ve Eğitim Kurumları Müdürleri, yardımcıları ve okul aile birlikleri başkanları ve ilçe sakinleri katıldı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-TAYLAN DEMİRELLİ-MEHMET ALPAY