Trabzon, Her mevsim yağışlarıyla meşhur olan şehir, farklı türden binlerce bitki çeşidiyle kuşatılmıştır. Zengin orman örtüsüne sahip olması sebebiyle en belirgin geçim kaynağı tarımdır. Sert bir iklime sahip olduğu için farklı türden ekonomik faaliyetlere açık değildir. Bazı bölgeler geçimini tarımla sağlarken bazı bölgeler hayvancılıkla sağlamaktadır. Önemli geçim kaynakları arasında en çok da balıkçılık bulunur. Ayrıca fındık, çay, yaş sebze ve meyve sayesinde yıl içerisinde ithalat ve ihracat da yapılmaktadır. Jeolojik oluşumu bakımından farklı kaynakları bir arada bulunduran Trabzon, doğanın mucizevi özelliklerini gözler önüne seriyor. Vadiler, yamaçlar, akarsular ve göller bakımından oldukça zengin olan şehirde Karadeniz iklimi hâkim olduğundan şehirde kışın kıyılar ve yakın alanlar yağışlı, orta ve yüksek bölgelerde ise karlar bulunur. Yazın ise yağışla birlikte nem de yükselir. İşte Karadeniz’in incisi Trabzon 9 Gün boyunca Zeytinburnu Meydanında Zeytinburnularla buluştu.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Karadeniz Bölgesi’nden yıllar evvel ilçemize göç etmiş hemşehrilerimizin annelerinin, babalarının, dedelerinin, hatta atalarının doğduğu büyüdüğü toprakların örf ve adetlerini bu akşam bu meydanda yaşatıyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan Zeytinburnulu hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu. “Bir tarafta Doğu Türkistan, bir tarafta Rumeli, bir diğer tarafta Anadolu, 15. Yöresel Günler Şöleni vasıtasıyla çok zengin bir kültürel kaynaşma, kardeşlik, birlik ve beraberlik örneği sergiliyoruz.” diye konuşan Başkan Aydın böylesine güzel bir ortamı sağlayan Zeytinburnu’nda ki Derneklere ve başkanlarına teşekkür etti.

Zeytinburnu Trabzonlular Derneği Başkanı Ahmet Metin Hayıroğlu, Ülkemizin içinden geçtiği bu zor süreçte kardeşlik bağımızın daha da güçlenmesine katkı veren Yöresel Günleri 15 yıldır düzenleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a, ikramlarına katılarak renk veren tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür etti.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Başkan Yrd. Gönül Demirel, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, Zeytinburnu Trabzonlular Derneği Başkanı Ahmet Metin Hayıroğlu ile birlikte vatandaşlara Karadeniz’in atomu olarak adlandırılan Karalahana Çorbası, Mısır Ekmeği ve Trabzon Beton Helvası ikram etti. Başkan Aydın ikramların tadına baktı ve Karalahana çorbasına tam not verdi. Trabzon stantını ziyaretinde Başkan Hayıroğlu Belediye Başkanı Murat Aydın’a çam balı hediye etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL