Program öncesi Rumeli Türklerinin stanttı Türk bayraklarıyla donatıldı. Tüm Rumeli Derneğinin standında adeta izdiham yaşandı. Vatandaşlara 50 tepsiye yakın Rumeli böreği, tulumba ve triliçe tatlıları ikram edildi. Belediye Başkanı Murat Aydın, Kaymakam Mehmet Makas, Dernek Başkanı Mehmet Ali Vatansever ve Meclis Üyesi Cüneyt Tezcan vatandaşlara börek ikram ettiler. İkramların ardından protokol üyeleri hep birlikte Rumeli böreğinin tadına baktılar.

İkramların ardından program başladı ve şehitlerimiz için Kuran-Kerim okundu. 13.Yöresel Günler Rumeli- Balkan Bölgesi gecesinde sahneye ilk olarak Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın çıktı. Belediye Başkanı Murat Aydın, Yöresel Günlerin asıl amacının birlik ve beraberliği perçinleştirmek olduğunu söyledi. Aziz şehitlerimizi rahmetle andı. Bu günlerde bu birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var dedi. Başkan Aydın Dünyada tek başınıza olduğunuz düşünün dedi. Bütün nimetlerin etrafınızda olduğunu düşünün bu dünyanın tek başına bir değeri anlamı olur mu diye sordu. Belediye Başkanı Murat Aydın Dünyanın değerinin birlikte beraber dostça yaşamakla olduğuna vurgu yaptı. Başkan Konuşmasının sonunda, Zeytinburnu’nun mimarisinde önemli bir yere sahip olan Rumelilere teşekkür etti, Arnavutluk’tan Rumeli’ye. Bosna Hersek’ten Makedonya’ya Tüm Ecdadı Fatiha selam gönderdi. Tüm Rumeli Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Ali Vatansever kendilerine bu imkanı veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve ekibine hemşerilerine ve yönetim kurulu arkadaşlarına teşekkür etti. Başkan Akan, 15 Yıldır Zeytinburnu’nda Doğu ile Batı Kuzey ile Güney, Balkanlar ile Batı Trakya buluşuyor. Bu buluşma ülkemizin birlikteliğine kardeşliğine güç veriyor dedi.

Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, konuşmasında Yöresel Günlerin önemine değindi. Aziz şehitlerimizi rahmetle andı. Belediye Başkanı Murat Aydın’a böylesine güzel bir projeyi 15 yıldır aralıksız sürdürdüğü için ayrıca teşekkür etti. Kaymakam Makas, Bu meydanda Doğusu ile Batısı Kuzeyi ile Güneyi, Arnavut’u ile Batı Trakyalısı nasıl omuz omuza vermiş aynı sofrayı paylaşıyorsa bizler bunu devam ettirdiğimiz sürece bu hainler bir yere varamayacaklar Bu Devletin 5000 yıllı bir geçmiş var Üç beş çapulcuya pabuç bırakmaz dedi.

Programın sonunda Zeytinburnu Müftüsü Mustafa Açıkalın aziz şehitlerimiz için dua etti. Rumeli Balkan Gecesine Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, Belediye Başkanı Murat Aydın, İlçe Milli Eğitin Müdürü Ali Yeşilyurt, Askerlik Şubesi Başkanı Albay Hali Akar, Belediye Başkan Yardımcıları Gökhan Kasap, Gönül Demirel, 3.Dönem Belediye Başkanı Adil Emecan, CHP İlçe Başkanı Metin Doğan, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mikail Kabak, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, Türk Hukuk Ensitüsü İstanbul Şubesi Başkanı Av. Ahmet Alparslan, Meclis Üyeleri Cüneyt Tezcan, Selametin  Yeniyol ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL