Yöresel günler kapsamında, Yöresel lezzetlerin yanı sıra Anadolu ezgilerini taşıyan halk oyunları, yöresel müzikler, bölgesel kıyafetler de Zeytinburnularla buluştu. Yoğun katılımın olduğu yöresel Günlerde bazı vatandaşlar ilk kez tattıkları yemeklerin tadını çıkarırken bazıları da halk oyunlarına eşlik etti.Doğu Anadolu Bölgesi gecesinde ise sahne Kars- Ardahan-Iğdır Hemşeri Konseyinindi. Birlik başkanı Cemal Avcı, Dernekler; insanların tek tek yapamadıklarını beraber yapmasıdır. Yani birlikteliği, gönüllülüğü ve dayanışmayı temsil eder dedi. Kars-Ardahan-Iğdır Hemşeri Konseyi Başkanı Cemal Avcı Konuşmasına şöyle devam etti. Bir ülke de demokrasinin ve ekonominin gelişmesinde sivil toplumun etkisi olduğu kadar da aktif vatandaşlık anlayışını da getirir. Sivil toplum, demokratik bir toplum yaratılmasında, devlet-toplum, birey ilişkilerinin demokratik bir şekilde düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. İnsanların gönüllü olarak bir araya gelmesiyle bir şeyleri yapmak için kurulan sivil toplumlar finansal ve örgütsel sorunlarının yanı sıra vizyonlarını belirleyemediklerinden dolayı da sıkıntılar çekmektedir. Sivil toplumun hem örgütsel yaşam olarak, hem demokratik yönetim tarzı olarak beraber düşünülmesi gerekir dedi Başkan Avcı konuşmasının sonunda Kars-Ardan ve Iğdır’ın Jeopolitik özellikleri hakkında bilgi verdi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Yöresel Günlerin asıl amacının birlik ve beraberliği perçinleştirmek olduğunu söyledi. Başkan Aydın Dünyada tek başınıza olduğunuz düşünün dedi. Bütün nimetlerin etrafınızda olduğunu düşünün bu dünyanın tek başına bir değeri anlamı olur mu diye sordu. Belediye Başkanı Murat Aydın Dünyanın değerinin birlikte beraber dostça yaşamakla olduğuna vurgu yaptı. Belediye Başkanı Kars-Ardahan-Iğdır Hemşeri Konseyi Başkanı Cemal Avcı’ya Teşekkür etti. 

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve beraberindekiler Kars-Ardahan-Iğdır Hemşeri konseyinin standını ziyaret etti. Kars denince akla ilk gelen yöresel lezzetler umaç helvası, Kars böreği, hangel, kete, kars kaşarı gibi birçok yöresel Lezzet hakkında Dernek Başkan Yardımcısı Atakan Yakup’tan bilgi aldı. Ardından birlikte ziyaretçilere Kars Kaşarı ve kete ikram ettiler. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL