Anadolu’dan 27 ilin vatandaşlara ziyafet çektiği şölende, Edirne tava ciğerinden Afyon kaymağına, Kazak mantısından Diyarbakır cevizli lokumuna kadar birbirinden lezzetli yöresel yemekler vatandaşlara damak şöleni yaşattı. Şanlıurfa, Giresun, Kars, Elazığ, Konya ve Bitlis gibi Türkiye’nin farklı iklimlerinden 7 Bölgenin yöresel tatlarını sergilendiği Yöresel Günler Şöleninde Kazak pilavından Höşmerim tatlısına, Sinop keşkeğinden, Urfa biber salçasına, Bitlis balından, Afyon Kastamonu çekme helvasına kadar birbirinden nefis yemekler ve tatlar Zeytinburnu halkının beğenisine sunuldu.

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir. Burada adeta Türk dünyasının, bizim kültür havzamızın özeti yaşamaktadır. Etkinliğimizin 15.yılındayız. Bugün programın içeriğini değiştirdik. Hain terör örgütü 7 vatan evladımızı şehit etti. Mekanları cennet olsun. Rabbim ailelerine sabır versin. Onların ve tüm şehitlerimizin ruhları için Kuran-ı Kerin okuttuk. Bu günlerde daha çok birlik e beraberliğe ihtiyacımız var. Biz ülkemizin birlik ve beraberliğine burada bir arada olarak katkı veriyoruz. Bu yetkiyi bana veren Zeytinburnu halkına, değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah sağlık ve sıhhat içerisinde bu etkinliğin tamamlanmasını da arzu ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan derneklerimize, dernek yönetimlerine, başkanlarına ve Zeytinburnulu hemşerilerimize de teşekkür ediyorum. Elazığlılar gününde 15 Yıldır Bizleri yalnız bırakmayan Dernek Başkanımız Nazir Güler’e çok teşekkür ediyorum. Çiğköfte, ve ayran çorbası ikram ederek ziyaretçilerimizi Elazığ’a götürmüş oldular dedi.

Zeytinburnu Tüm Elazığlılar Derneği Bakanı Nazir Güler 15 yıldır Yöreleri buluşturan kendilerine bu imkanı veren, Gurbette, Gurbet ile sılayı buluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür etti. Başkan Güler Yöresel Günlerin Kardeşlik bağlarımızı güçlendirdiğinin özellikle altını çizdi.

Elazığ Derneğinin gecesinde, Başkan Murat Aydın, Kaymakam Mehmet Makas, İlçe Milli Eğitim müdürü Ali Yeşilyurt, Askerlik Şubesi Başkan Yarbay Halil Akar, Başkan Yardımcıları Gökhan Kasap, Gönül Demirel, 3.Dönem Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan, CHP İlçe Başkanı Metin Doğan, İyi Parti ilçe Başkanı Ahmet Çelik, Saadet Partisi İlçe Başkanı Dr. Mikail Kabak, AK Parti bir önceki dönem ilçe Başkanı Bahattin Ünver, Türk Hukuk Enstitüsü Başkanı Ahmet Alparslan, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, ELFED Başkanı Faik İçmeli, Meclis Üyesi Fevzi Altuğ, İşadamları Yaşar Güner, Mürsel Bildirir ve çok sayıda Elazığlı ziyaret etti.

Elazığlılar Dernek Başkanı Nazir Güler’le birlikte ziyaretçilere çiğköfte ve ayran çorbası ikram eden Belediye Başkanı Murat Aydın, ikramın ardından Elazığlılar ve ziyaretçilerle birlikte çiğköftenin tadına baktı. Gece boyu Elazığ standı önünde izdiham yaşandı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL