Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü gıda ürünlerinde fahiş fiyat uygulaması usulsüzlüğünün önüne geçmek için denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Ekipler reyonları tek tek gezerek etiket kontrolü yapıyor. Zeytinburnu genelinde Zabıta Müdürlüğü ekiplerince Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’na uygun olarak fiyat etiketi denetimi aralıksız sürüyor. Halk pazarları, market ve bakkal gibi perakende satış yerlerinde yapılan düzenli denetimler, vatandaşların son günlerde fahiş fiyat uygulaması nedeniyle yaptığı şikâyetler sebebiyle artırıldı.

Malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, satış ve birim fiyatı, stokçuluk gibi konular olmak üzere iş yerlerinde, fırınlarda, manav ve bakkal/market gibi perakende satış yapan diğer tüm işletmelerde, etiket, tarife, fiyat listeleri ve ekmeklerin gramaj kontrolleri yapılarak herhangi bir usulsüzlük tespitinde yasal işlem başlatılıyor.

Zeytinburnu zabıta ekiplerinin pazar alanlarında görevlendirdiği memurlar ise; yüksek fiyatlı, terazileri hileli kullanan ve hileli olarak karışık veya standartlara aykırı mal sattığı tespit edilen esnaflara karşı 5957 sayılı kanun kapsamında idari para cezası tanzim ediyor.

Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürü denetimlerle ilgili gazetemiz yaptığı açıklamada Muhammet Kısa, Tüketici Haklarının Korunması ile ilgili kanun çerçevesinde Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimlerde etiket, ambalaj kontrolleri ile etiketlerin ve kasa fiyatıyla uyuşmaması konularda inceleme yaptığı ifade edildi. İş yeri denetimlerinde, tüketime sunulan ürünlerin gramajları ve buna uygun belirlenen fiyatların kontrol edildiği vurgulanan açıklamada, raftaki fiyat etiketi ile kasadaki fiyat arasında fark bulunduğunda işletmelere cezai işlem uygulandığı aktarıldı. Denetimler kapsamında vatandaşların alışverişlerini daha rahat yapması amaçlandığı vurgulanan açıklamada, fiyat istismarından kimsenin etkilenilmemesi ve art niyetli işletmelerin önüne geçmeye çaba sarf edildiği kaydedildi. Kısa açıklamasında, genel evraklarında eksikleri bulunan işletmelere de idari ve cezai işlem uygulandığı öğrenildi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL