10 gün boyunca her gün farklı bir bölgenin kültürel zenginliklerini Zeytinburnulu vatandaşlarla buluşturmaya devam eden 15. Yöresel Günler Şöleni’nde; İzmir, Muğla, Afyon, Aydın ve Balıkesir kültüründen örnekler sergilendi. Yöresel günlerin dördüncü akşamı Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Zeytinburnu Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülmen Güven, Başkan Yrd. Gönül Demirel, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır ve Afyon Karahisarlılar Dernek Başkanı Adem Honça meydanı dolduran vatandaşlara lokum ikramında bulundular. Aydın’ın efeleriyle coşan ilçe halkı Orhan Aykut ve Hamdiye Erol konseriyle müzik ziyafeti çekti.

Ege Bölgesi’nin gelenek ve göreneklerini, Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’na taşımaktan son derece memnun olduklarını söyleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Ege’yi temsilen bu gece burada bizi ağırlayan Afyonkarahisarlılar Derneği ve Balıkesir Derneğimize teşekkür ediyorum. Ege bölgesini çok güzel temsil ettiler, sağ olsunlar var olsunlar” ifadelerini kullandı. Yöresel Günler Şöleni’nin insanları bir araya getirip eğlendirmekten çok daha fazla amaçlara hitap ettiğine dikkat çeken Başkan Aydın; “Etkinliğimizde hoşça vakit geçirip eğlenmek hepimizin hakkı. Ama burada asıl önemli amaç kültürel değerlerimizi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Aynı zamanda Zeytinburnu’nda yaşayan hemşehrilerimizin birlik ve beraberliğine katkı sağlamaktır” dedi. Zeytinburnu’nu Türk Dünyası’ndan, Rumeli’den, Anadolu’nun yedi bölgesinden gelen hemşehrilerimizle birlikte kurduk ve yaşattık” diyen Başkan Aydın, Zeytinburnu ilçesinin bu çok kültürlülük senteziyle adeta bir Türkiye tablosu çizdiğini ifade etti.

Zeytinburnu Afyon Karahisarlılar Derneği Başkanı başarılı iş adamı Adem Honça Zeytinburnu’nda 15 yıldır Yöreleri buluşturan kendilerine bu imkanı veren, Gurbette, Gurbet ile sılayı buluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür etti. Başkan Honça Yöresel Günlerin Kardeşlik bağlarımızı güçlendirdiğinin özellikle altını çizdi. Başkan bir hafta boyunca Afyonlular Derneğinin standını ziyaret eden Milletvekillerine, Belediye Başkanına, İçe Başkanlarına, İşadamlarına, siyasilere, STK Başkanlarına ve Hemşerilerine teşekkür etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL