Anadolu’yu ilmek ilmek işleyen, kültürel zenginliklerini İstanbul’un merkezine taşıyan Zeytinburnu 15. Yöresel Günler Şöleni ilçe halkından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Son olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dillere destan lezzetlerine ev sahipliği yapan şölende adeta lezzet fırtınası esti. Şanlıurfa’nın çiğ köftesi, Diyarbakır’ın burması, Mardin’in içli köftesi ve ünü ülke sınırlarının dışına taşmış nice Güneydoğu Anadolu lezzetleri Zeytinburnu 15. Yöresel Günler Şöleni'nde görücüye çıktı.

Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda tüm hızıyla devam eden 15. Yöresel Günler Şöleni’nin yeni ev sahibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Mardin, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır gibi doğunun incisi konumundaki illerimizin ilçe dernekleri kendilerine ayrılan stantlarda yöresel lezzetlerden, kıyafetlere,  kültürel eserlerden, çeşitli hediyelik eşyalara kadar birçok zenginliklerini tanıtma fırsatı buldular. 

Gecenin ev sahibi Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Yöresel Günlerin asıl amacının birlik ve beraberliği perçinleştirmek olduğunu söyledi. Başkan Aydın Dünyada tek başınıza olduğunuz düşünün, Bütün nimetlerin etrafınızda olduğunu düşünün bu dünyanın tek başına bir değeri anlamı olur mu diye sordu. Belediye Başkanı Murat Aydın Dünyanın değerinin birlikte beraber dostça yaşamakla olduğuna vurgu yaptı. Belediye Başkanı Bu geceyi gerçekleştiren Diyarbakır İli Çermik ve Çüngüşlüler Derneği Başkanı Metin Gönültaş’a teşekkür etti.

Diyarbakır İli Çermik ve Çüngüşlüler Derneği Başkan Yardımcısı ve Zeytinburnu Meclis Üyesi işadamı Emin Yüce, Başkanımız Murat Aydın’a çok teşekkür ediyorum. Ülkemizin birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı var. Yöresel Günler, Zeytinburnu’ndan tüm Türkiye’ye hep beraber birlik ve kardeşlik içinde nasıl yaşadığımızı yaşayabileceğimizi gösteriyor. Onun için Diyarbakır İli Çermik ve Çüngüşlüler Derneği olarak Yöresel Günleri çok önemsiyoruz. Bizim tek vatanımız tek bayrağımız var biz doğusu batısı ile bir ve beraberiz. Bu güzel etkinlik içinde Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyorum dedi.
Mardin, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep ve Diyarbakır yörelerine ait halk oyunlarının sergilendiği gecenin sonunda Sıra gecesi temasıyla sahne alan Mehmet Sıraç ve ekibi Şanlıurfa’nın efsane ismi Kazancı Bedih’in bir kez daha rahmetle yâd edilmesine vesile oldu. Sıra gecesi ekibi Mardin’nden Diyarbakır’a Zeytinburnu’nda adeta Güneydoğu’yu yaşattı. 

Gecenin sonunda Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Başkan Yardımcısı Gönül Demirel, Dernek Başkanı Metin Gönültaş, Meclis Üyesi Emin Yüce,  ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, ziyaretçilere Diyarbakır lezzetlerini ikram ettiler. Ardından da Diyarbakır'ın meşhur burma kadayıfının tadına baktılar. Diyarbakır Derneğinin önünde burma kadayıfının tadına bakmak isteyen ziyaretçiler uzun kuyruk oluşturdular. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL