Şanlıurfa’nın çiğ köftesi, Diyarbakır’ın burması, Mardin’in içli köftesi ve ünü ülke sınırlarının dışına taşmış nice Güneydoğu Anadolu lezzetleri Zeytinburnu 15. Yöresel Günler Şöleni'nde görücüye çıktı. Mardinliler kendine has lezzetlerini şölende ikram ettiler. 

Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda tüm hızıyla devam eden 15. Yöresel Günler Şöleni’nin yeni ev sahibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Mardin, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır gibi doğunun incisi konumundaki illerimizin ilçe dernekleri kendilerine ayrılan stantlarda yöresel lezzetlerden, kıyafetlere,  kültürel eserlerden, çeşitli hediyelik eşyalara kadar birçok zenginliklerini tanıtma fırsatı buldular. 

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Rabbime şükrediyorum Yöresel Günlerin 15’incisini yapıyoruz. 15 yıldır aralıksız 7 Bölge Balkanlar ve Rumeliyi Zeytinburnu meydanına taşıyoruz. Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir. Zeytinburnu bir kültür havası konumunda bizde bu kültürleri yaşatmaya çalışıyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. İşte bu gece sahnede Güneydoğu Anadolu  Bölgesi var. Kardeşlik içinde bütün bölgeler bu akşam bu meydanda Güneydoğu ile kucaklaşıyor dedi. Ben Ülkemizi, Diyarbakırsız, Urfasız, Mardinsiz düşünemiyorum. İnsan günü birlik olsa dahi Mardin’i gidip görmek istiyor. Ülkemizin her köşesi gidip Mardin buram buram tarihi kokuyor. Başta Mardinli hemşerilerim Dernek Başkanı Kemal Dündar, Başkan Yardımcısı Abdulhakim Kaya olmak üzere Bizleri yalnız bırakmayan derneklerimize, dernek yönetimlerine, başkanlarına ve Zeytinburnulu hemşerilerimize de teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Başkan Murat Aydın konuşmasının ardından ziyaretçi akına uğrayan İstanbul Mardinliler Derneğinin standına geçti. Tek tek Mardinliler ile tokalaşan Başkan Aydın ardından Dernek Başkanı Kemal Dündar, Belediye Başkan Yardımcıları Gökhan Kasap, Gönül Demirel, ZEYDEF Genel Başkanı Memhet Çakır, Meclis Üyesi ve Midyat İşadamları Derneği Başkanı Abdulhakim Kaya ile birlikte ziyaretçilere SEMBUSEK ve İçli Köfte ikram etti. Ardından SEMBUSEK’in Mardin turşusu ile birlikte tadına bakan Başkan Aydın ikramlardan dolayı Dernek Başkanına teşekkür etti.

Yöresel Mardin Halkoyunların sergilendiği geceye Mardin Dernekleri Federasyon Başkanı İbrahim Biter ve Yönetim Kurulu üyeleri, Mardin ve Midyat İşadamları Dernek Başkanları ve yöneticileri, Mardin yöre Dernek Başkanları katıldı.  İstanbul Mardinliler Dernek Başkanı Av. Kemal Dündar, Derneklere her daim sahip çıkan destek veren ve Zeytinburnu’nun çehresini değiştiren Belediye Başkanı Murat Aydın’a 15 yıldır Yöresel Günleri aralıksız düzenlediği için hem derneği hem de Mardinliler adına teşekkür etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-TAYLAN DEMİRELLİ