Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda devam eden 15. Yöresel Günler Şöleni’nin ikinci gününde Türk Dünyası rüzgârı esti. Zeytinburnu, Şeyh Şamil’in diyarı Kafkasya’dan Kazakistan’a, Afganistan’dan Türkmenistan’a kadar uzanan halk oyunları ve ezgileriyle coştu. Zeytinburnu Dernekler Federasyonu (ZEYDEF) çatısı altında toplanan ve Rumeli’den Doğu Türkistan’a kadar uzanan 27 yöreye ait derneğin katılımıyla devam eden Zeytinburnu 15. Yöresel Günler Şöleni’nin yeni durağı Türk Dünyası oldu. Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği, Afganistan Türkleri Uluslararası Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kazak Türkleri Vakfı ve Afganistan Türkmenleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde geçen geceye Ak Parti İstanbul Milletvekili İffet Polat, Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Başkan Yrd. Gönül Demirel, AK Parti İlçe Başkanı A. Selami Delibalta, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır katıldı.

Derneklerin tanıtım stantlarını ziyaret eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Türk Dünyası’nın temsilcileri ile de görüştü.  Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda doğudan batıya, Rumeli’den Doğu Türkistan’a kadar tüm kültürleri bir araya getirmekten son derece memnun olduklarını kaydeden Başkan Aydın, “Dedelerimizin, ninelerimizin uzak diyarlardaki zengin kültürlerini yaşatmak, adeta geçmişten geleceğe bir kültür köprüsü oluşturmak için bugün bu meydanda toplandık. Zeytinburnu’na yaşam, değer ve renk katan bu çok kültürlü sentezin kültürel zenginliklerini bizlerle buluşturan Yöresel Günler Şölenimiz; genç nesillere ata kültürlerini aktarmak, geçmişinde yatan öz değerleriyle onları tekrar buluşturmak için yola çıktı. Başarılı da olduğumuza inanıyorum.” diye konuştu. Zeytinburnu’nun 360 bin kişilik dev bir aile olduğunu dile getiren Başkan Aydın, “Evlerimiz ailelerimizle güzel, sokaklarımız binalarıyla, binalarımız komşularıyla, Zeytinburnu 360 binle güzel…” ifadelerini kullandı.

(ULUAFTÜRK) Afganistan Türkleri uluslararası sosyal kültür ve yardımlaşma Derneği Kurban dağıtımından ihtiyaç sahibi ailelerin çocukların eğitim bursuna kadar, Konserden sosyal etkinliklere kadar birçok konuda faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’da 15.Yöresel Günler kapsamında Türk Dünyası gecesinde Afganistan Türkleri Derneğinin standını ziyaret etti. Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, , Başkan Yrd. Gönül Demirel, AK Parti İlçe Başkanı A. Selami Delibalta, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır ve Dernek Başkanı Yashar Yıldız, Derneğin Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaffur Turan,  Mehmet Rıza Türk, Mehmet Enver Aytaç, Abdulnasır Rahmani, Abdulkadir Uğur ile birlikte davetlilere Afgan Pilavı ikram etti.
Afganistan Türkleri uluslararası sosyal kültür ve yardımlaşma Derneği Başkanı Yashar Yıldız 15 yıldır aralıksız Yöresel Günleri düzenleyen ve Zeytinburnu yerelinden başlayarak Türkiye geneline hatta Dünya’nın birçok noktası kardeşlik birlik beraberlik mesajı veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür etti. Gece Bünyamin Aksungur yönetimindeki Halk müziği konseriyle son buldu.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL