Farklı iklimlerinden 25 bölgenin yöresel tatlarının sergilendiği Geleneksel Yöresel Günler Şöleni, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın katılımıyla başladı. Türkiye’nin dört bir yanından, birbirinden özel mutfakları vatandaşlarla buluşturan 15. Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleninde Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’na kurulan stantlarda satışa çıkan yöresel tatlar ve eşyalar vatandaşların beğenisine sunuldu.

İç Anadolu Bölgesinin gecesinde kısa bir konuşma yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu ilçesinde yaşayan insanların farklı bölgelerden bir araya geldiğini söyledi. Türkiye dışında da Doğu Türkistan ve balkanlardan göçüp Zeytinburnu’nda yaşayan insanların olduğunu ifade eden Aydın konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Biz 15 yıl öncesinde buradaki zenginlikten yola çıkarak bu etkinlikleri başlatmıştık. Şu an 25 tane dernek var. 9 gün süreyle 7 bölge, Türk dünyası ve balkanlar olmak üzere her akşam burada etkinlikler var. Bunun dışında asıl önemlisi derneklerimizin yöneticileri, sabahtan akşamın geç saatlerine kadar buradaki stantlarda muhabbet ediyorlar, kendi kültürlerinin ürünlerini bir birlerine ikram ediyorlar. 9 gün süreyle Türkiye’yi, Türk dünyasını ve balkanları burada hep birlikte yaşayacağız.

İç Anadolu Bölgesinin gecesinde Sahne Konya Bozkırlılarındı. Yöresel Halk Oyunların sergilendiği gece büyük ilgi gördü. Konya Bozkırlıların başarılı Dernek Başkanı Av. Mustafa Göksu gazetemize yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi. Bu tür organizasyonlar Konyalıların Bozkırlıların birlikteliğini pekiştiriyor. Zeytinburnu’nda Bozkırlılar et ve tırnak gibi bir bütün olmuşlardır. Bizlere bu imkanını veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın Beye teşekkür ediyorum dedi. Bizler Bozkır Derneği olarak her daim hemşerilerimizin sesi olmaya devam edeceğiz dedi.

Konya Bozkırlılar, Yöresel Günler’de ziyaretçilere, etli pilav, Bozkır’ın meşhur elması ve üzümünü ikram ettiler. Bozkırlıların ikram gecesine, Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, Başkan Yrd. Gönül Demirel, Gökhan Kasap, Zafer Alsac, AK Parti İlçe Başkanı A. Selami Delibalta, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, ALKA Grup Başkanı Yahya Dediş, İstanbul Konya Spor Başkanı Hüseyin Dediş, Dereliler Dernek Başkanı Ahmet Ilgaz, Bozkır Karaardıç Köyü Dernek Başkanı Kadir Ünver,  ve STK’ları Başkanları katıldı. Protokol Mensupları ziyaretçilere hep birlikte hem ikramların tadına baktılar. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-TAYLAN DEMİRELLİ