Zeytinburnu Belediyesi’nin 28 Eylül-7 Ekim 2018 tarihleri arasında 15 Temmuz Meydanı’nda her yıl geleneksel olarak düzenlediği Yöresel Günler’in bu yıl 15.si başladı. İç Anadolu, Rumeli, Güney Doğu Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara, Doğu Anadolu, Türk Dünyası, Karadeniz bölgelerinin yemek, kıyafet, müzik ve halk oyunları gibi kültürel değerlerinin tanıtımının yapıldığı şölene ilçenin bölge dernekleri de destek veriyor. Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’na kurulacak olan stantlarda yemeden içmeye, el işçiliğinden yöresel kıyafetlere kadar bölgelere ait tüm kültürel değerler sergilenecek. 10 gün sürecek şölende her gün bir bölgeye ait illerin halk oyunları gösterisi ve konserleri yapılacak. Konya’nın etli ekmeği, Üsküp’ün köftesi, Mardin’in Kibbe’si, Urfa’nın kebabı, Gaziantep’in baklavası, Diyarbakır’ın ciğeri, Afyon’un sucuğu, İzmir’in tulumu, Balıkesir’in Höşmerim’i, Isparta’nın gülü, Silifke’nin yoğurdu, Tekirdağ’ın köftesi, Bursa’nın kestane şekeri, Malatya’nın kayısısı, Giresun’un fındığı ve daha niceleri Yöresel Günler Şöleni’nde Zeytinburnu sakinleri ile buluşacak. Türk Halk Müziği’nin sevilen sesleri de bu görsel şölene eşlik edecekler. Şölen boyunca Arif Şentürk, Erkut Özkan, İsmet Aydın, Osman Aslan, Sinan Erkeker, Orhan Aykut, Grup Koliva, Urfa Sıra Gecesi Ekibi ve Bünyamin Aksungur Türk Ses Müzik Topluluğu gibi isimler sahne alacak.İlk Gecede İç Anadolu Bölgesinden Çankırılılar sahne aldı. Yöresel Günler Şölenine 15 Yıl boyunca aralıksız katılan Çankırılılar Derneği Yöresel Lezzetler Şöleninde 1000 Kişiye Keşkek dağıttı.

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Çankırıların Keşkek dağıtımında standa bulunarak kısa bir açıklama yaptı. Öncelikli olarak ata kültürlerine sahip çıkmak ve unutmamak için Yöresel Günler Şöleni’ne ayrı bir önem verdiklerini, geçmişten gelen değerleri yeni nesillere aktarmak adına 15 yıl önce önemli bir hareket başlattıklarını ifade eden Başkan Aydın şöyle devam etti; “Geçmişin değerlerini günümüze taşıyalım. Buradan da gelecek nesillere aktaralım. İşte bu yüzden bu etkinliğe çok önem veriyoruz. Bize bu yolda her zaman destek olan derneklerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Nihayet Yöresel Günler Şöleni’nin 15.’sine ulaştık. 10 gün boyunca Türkiye’nin her bölgesinden farklı kültürleri bu meydanda ağırlayacağız. Türkiye’mizin her gün daha çok birlik ve berberliğe ihtiyacı var. Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir. Burada adeta Türk dünyasının, bizim kültür havzamızın özeti yaşamaktadır. Biz ülkemizin birlik ve beraberliğine burada bir arada olarak katkı veriyoruz. Bu yetkiyi bana veren Zeytinburnu halkına, değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. 15 Yıl boyunca Çankırılar etkinlerimize renk kattılar. Dağıtılan keşkek ’in kardeşliğimizi pekiştirmesini arzu ediyorum. Bu organizasyonda emeği geçen Zeytinburnu Çankırı Sanayi ve İşadamları Derneği Onursal Başkanı Ahmet Ilgaz, ve Dernek Başkanı Arif Şengül’e, Yönetim Kurulu Üyesi kardeşlerime teşekkür ediyorum dedi.

Açılışta söz alan Zeytinburnu İlçe Kaymakamı Mehmet Makas Yöresel Günler Şöleni’nin Anadolu’nun kadim değerlerinin yeni nesillere aktarılması adına çok önemli bir misyon yürüttüğüne dikkat çekti. Makas konuşmasını şöyle sürdürdü; “Anadolu’dan iş, aş, eğitim için gelen insanlarımızın evlatları burada doğuyor, burada büyüyor. Dolayısıyla bu tarz etkinlikler geçmişe ait kültürlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasında büyük rol oynuyor. Geçmişini unutmayan bir nesil yetişiyor. Geçmişini unutmayan geleceğine güvenle yürür.”

Keşkek dağıtımı esnasında ziyaretçiler Çankırı Sanayi ve İşadamları Derneğinin standına büyük ilgi gösterdiler. Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu Kaymakamı Mehmet Makas, Başkan Yrd. Gönül Demirel, AK Parti İlçe Başkanı A. Selami Delibalta, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır ve STK’ları Başkanları katıldı. Protokol Mensupları ziyaretçilere hep birlikte hem keşkek dağıttılar hem de keşkek’in tadına baktılar. Keşkek kazanı açılmadan önce ülkemizin birlik ve dirliği için dua edildi. 

Çankırı Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı Arif Şengül, Ülkemizin içinden geçtiği bu zor süreçte bir gün silahla bir gün Dolar ile saldıran hainlere karşı kardeşlik bağımızın daha da güçlenmesine katkı veren Yöresel Günleri 15 yıldır düzenleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a, Keşkek ikramlarına katılarak renk veren tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür etti. Çankırıların standında 9 gün boyunca Çankırı’nın yöresel ürünlerini temin edebilirsiniz.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ