İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konu ile ilgili olarak " Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu  ( Uyuma ) Projesi'nin tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada  ortaya hayli dikkat çeken rakamları açıkladı. Soylu " 2018 yılı başından 26 Eylül'e kadar olmak üzere uyuşturucu ile ilgili olarak 15.262 tutuklama gerçekleştirilmiştir. Bu kişilerin 13.229'u " Torbacı " tabir edilen satıcılardır. Hiç kimse kendini bu konunun uzağında görmesin. Herkesin her yerde Uyuşturucu ve bağımlılığı ile mücadele etmesi gerekmektedir " Uyuma " projemiz ile vatandaşlarımız bulundukları Emniyet Müdürlükleri'nde önce  mevcut sisteme kaydoluyor. Herhangi bir olayda sisteme kayıtlı olanlar  telefonla bildirim yapıyorlar. Telefon eden kişinin telefon numarası sisteme geliyor. Bu sayede  anında konumlama yapılıyor ve ilgili bölgeye en kısa zamanda müdahele ediliyor. Sisteme kayıtlı kişinin kimlik bilgileri tamamen gizli tutuluyor.

İçişler Bakanı Süleyman Soylu ayrıca " Uyuşturucu İle Mücadele Mobil Uygulama " tanıtımı yaparken okullarımız ve ana arterlerde seminerlere  başlayan mobil çalışmalardan da söz etti.  Bu  konu ile koşullandırılmış olan " Narkotik Eğitim Tırı "   ve uzman görevliler öğrencilere ve halka  bilgilendirme yapıyorlar.  Zeytinburnu Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde 24 Eylül'den 27 Eylül'e kadar Zeytinburnu 100 Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde seminerler verildi.  Okul Müdürü Semi Akçay ile birlikte öğretmen ve öğrencilere seminer verilerek mükemmel anlatımlarda bulunuldu.  Narkotik Eğitim Tırı içerisinde konu ile donatılmış olan 10 bilgisayar ve uyuşturucu bağımlılarının kriz hallerinin resimlendirilmiş şekilleri yanı sıra bağımlıların  konuşmaları da yazılı olarak tır içerisıne geniş bir şekilde yaydırılmış.

NARKOTİK EĞİTİM TIRI 28 VE 29 EYLÜLDE
 TELSİZ MAHALLESİ'NDE BELEDİYE ÖNÜNDE

Narkotik Eğitim Tırı 28 ve 29 Eylül " Cuma ve Cumartesi " günü  Telsiz Mahallesi 71 Sokak'taki Zeytinburnu Belediyesi binası önünde  görevli uzmanların anlatımlarıyla çevre sakinlerine sunumlarıyla hizmet verecek. Bizden söylemesi.  Anne ve babalar başta olmak üzere gençlerin mutlaka bu Narkotik Eğitim Tırı'nı ziyaret etmeleri gerek.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-MEHMET ALPAY