İstanbul’da 4 yıldızlı bir otelin kahvaltı büfesini, otelin genel müdürü yönetiyor. Üniformasını giyerek büfenin arkasına geçip, misafirleri için bazen kendi pişirdiği hindi rostoyu ikram ediyor, bazen de omlet yapıyor. Otelcilik sektöründe bugüne kadar görüp duymadığımız bu “icadın” mucidi Alican Demir... 35 yaşındaki genç yönetici, İstanbul Vezneciler’de bulunan Holiday Inn İstanbul Old City’nin genel müdürü. İstanbul’da sektörün Booking.com’dan tanıdığı Alican Demir, 4 yıl Boutique Saint Sophia Hotel’in genel müdürlüğünü yaptıktan sonra yine aynı gruba ait olan Holiday Inn İstanbul Old City’e açılış genel müdürü olarak atandı.

Amaç misafire “dokunmak”

Yiyecek içecek alanına özel bir ilgisinin olduğunu anlatan Alican Demir, misafire “dokunabilmek” için kahvaltıyı seçmiş... İşe kahvaltı büfesine “a la munite” sunumlar koyarak başlamış. Ardından vegan ürünler koyup, misafir profiline göre esneklik gösterecek bir büfe konsepti geliştirmiş. Kendisi için özel dikilmiş üniformasını giyerek kahvaltı büfesinin arkasına geçen Alican Demir, büfedeki en özel ürünlerin sunumunu bizzat üstleniyor. Misafiri karşılayarak oda numarasını kayıt eden personel tarafından, kahvaltının genel müdür tarafından sunulduğu bilgisi veriliyor.

Sonrasında sözü Alican Demir alıyor...

Tebessüm ve iletişim... Misafirin kendisiyle ilgilenildiğini hissetmesini ve standart kahvaltının ötesine geçerek sevdiği yiyecekleri istemesini teşvik etmeye çalıştıklarını anlatan Alican Demir, “Kahvaltıyı tebessüm ve samimiyetle sunmak istiyoruz. Örneğin hindi rosto alır mısınız diyorum; hayır teşekkür ederim dediğinde, aslında bir başka isteğini ortaya çıkaran iletişimi başlatmış oluyoruz.”

Görünmeyen fayda...

Uygulamaya koyduğu kahvaltı konseptinin görünmeyen başka ve çok önemli bir faydasının daha olduğuna dikkat çeken Alican Demir, onun da personel üzerinde yarattığı motivasyon ve sinerji olduğunu belirterek şunları anlattı: “Otelcilikte yeni kuşak ciddi bir motivasyon sorunu yaşıyor. Bunda da sosyal medyanın büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Örneğin Swissotel’de staj yaptığımda sosyal medya yoktu. Benim için tek ve en büyük dünya orasıydı. Bugün ise çalıştırdığımız gençler, kahvaltı büfesini hazırlarken telefonunda Alaçatı’da tatil yapan arkadaşını görerek, hayatı başka bir şekilde sorguluyor. Sonra tecrübe ve birikimin önemini kavramadan, kısa sürede hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar. Sabahları otelin genel müdürünün misafire en iyi kahvaltıyı vermek için çaba sarf ettiğini görünce, yaptıkları iş onlar için sıradanlıktan çıkıp farklı bir anlama kavuşuyor. Dolayısıyla ekibin tamamında, yapılan işe verilen önem bir anda değişiyor. Bu da yeni kuşaklarda eksikliğini hissettiğimiz motivasyonu sağlamada çok etkili oluyor.”

IHG için proje haline getirecek Uygulamaya koyduğu konsepti Holiday Inn markasınınbağlı olduğu IHG’nin genel müdürler programında proje olarak sunacağını anlatan Alican Demir, kabul edilmesi halinde uygulamanın dünyanın diğer Holiday Inn’lerinde de kullanılacağını sözlerine ekledi.

Alican Demir kimdir?

1983 yılında İstanbul’da doğdu. Zeytinburnu’nda bulunan İhsan Mermerci Turizm Meslek Lisesi’nin ardından. İzzet Baysal Üniversitesi’nde turizm alanında yüksek öğrenimini tamamladı. Lise yıllarında Swissotel The Bosphorus’ta staj yaptı. Üniversite stajını Çırağan Palace Kempinski’de ön büroda yaptı. Mezun olduktan sonra profesyonel iş yaşamına Conrad İstanbul Bosphorus’ta başladı. Yurt dışı tecrübesi edinmek için Royal Caribbean şirketine ait bir kruvaziyer gemisinde çalıştı. Ardından Amerika’da bir otel management şirketinde çalıştı. Türkiye’ye dönerek Booking.com’un açılış ofisinde görev aldı. 4.5 yıl Booking.com’da çalıştıktan sonra Boutique Saint Sophia Hotel’in genel müdürlüğünü yaptı. Ardından aynı guruba ait olan Holiday Inn İstanbul Old Citiy Hotel’e, marka değişim sürecinde genel müdür olarak atandı ve halen bu görevine devam ediyor.