Derneği Kurucu Başkanı İhsan Kaya ve Yönetim Kurulu arkadaşları başta olmak üzere, hayırsever işadamları ve aşiretin desteğiyle 350 Bin TL’yi aşkın bir para harcanarak Zeytinburnu’nun görkemli dernek merkezi inşaa edildi. Hem taziye evi hem dernek merkezi olarak hizmet verecek olan OMERKA Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde hem mescit hem çay ocağı hem de misafirleri karşılamak ağırlamak için oldukça geniş ve ferah bir salon bulunuyor.  Açılış merasimi için sabahın erken saatlerinde sokağın bir şeridi araç trafiğe kapandı Sokak gelin gibi süslendi. Masalar misafirler için hazırlandı. 1000’i aşkın seçkin davetlinin katladığı açılış merasimine çok sayıda protokol üyesi de katıldı.

Derneğin selamlama konuşmasını Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak Fehmi Akipa yaptı. Ardından kürsüye derneğin fikir babası, mimarı ve kurucu Başkanı İhsan Kaya geldi. Birlik ve beraberlikle çözülmeyecek hiçbir konu ve aşılmayacak hiçbir engel yoktur diyerek sözlerine başlayan Başkan Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü. OMERKA Derneğini kurmamızdaki amacımız, Bütün OMERKA mensuplarını bir araya toplamak, birlik beraberlik içinde derneğimize sahip çıkıp birbirimizi yakından tanımak, Ayrıca derneğimiz toplumsal sorumluluklarının gereğini yerine getirilmesi adına OMERKA derneğinin bir ihtiyaç olarak gördük ve kurduk. Hiçbir maddi menfaati bulunmaksızın, işinden, ailesinden Ve zamanından fedakârlık ederek dernek için çalışan bazı günler geç saatlere kadar kalan, Üye ziyaretleri için bütün zamanını harcayan tek gayesi Derneğine köylüsüne hizmet etmek olan çok değerli yol arkadaşlarım yönetim kurulu üyelerime şükranlarımı sunuyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum dedi. 

Kurucu Başkanın ardından Başkan Yardımcısı Nail Demir kürsüye geldi. Çocuklarımızın ve gençlerimizin manevi değerleri ve geçmişleri ile barışık, geleceğin dünyasına da hazırlıklı bir şekilde yetişmesi için onlara gerekli her türlü desteği sunmaktan geri durmayacağız diyerek sözlerine başlayan Başkan Vekili Demir konuşmasını şöyle sürdürdü. Üyelerimizin bulundukları ilçede, semtte ve mahallede çevrelerine yararlı, topluma ekonomik ve sosyal artı değer katan bireyler olması için gayret göstereceğiz. Dünyanın neresinde yaşıyorsa yaşasın her Omerkalı'nın kendini bu derneğin bir mensubu ve neferiymiş şuuruyla hareket etmesi ve bu derneğin kalıcı hale gelerek büyük hizmetlere vesile olması için üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesini temenni ediyorum. OMERKA Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği sadece Omerkalıların değil memleketi, dini, mezhebi, hayat görüşü veya mesleği ne olursa olsun Türkiye'nin küçük bir temsili olan Zeytinburnu ilçesinde yaşayan herkese aittir. Bu düşünceyle milletimiz için yararlı fikirleri ve projeleri olan herkesle işbirliğine kapımız açıktır. Başta bu derneğin kuruluşunda emeği geçen tüm üyelerimize, desteklerini bizden esirgemeyen aşiretimizin tüm mensuplarına ve dostlarımıza katkılarından dolayı yürekten teşekkür ediyorum dedi. 

Başkan Vekili Nail Demir’in ardından Genel Sekreter Murat İşler kısa bir selamlama konuşması yaptı. Sevgili misafirler saygıdeğer Konuklar Böyle anlamlı bir günde aramızda bulunduğunuz için hepinize sonsuz teşekkürler. Dernekler sivil toplum kuruluşlarının ilk basamağıdır. Birlikteliği, dayanışmayı, yardımlaşmayı, kültürel varlıkları ortaya çıkarıp yaşatma ve geliştirmeyi amaçlarlar. Üyeler ve hemşeriler arası iletişim kurarlar. Projeler üretir, hayata geçirme çabası gösterirler OMERKA derneğinin amacı İstanbul’daki bütün OMERKALILARI bir çatı altına toplamak, sorunlarına çözüm bulmak ve bu güne kadar yarım yada yanlış anlatılan kültürünü, tam anlamıyla kamuoyuna anlatmak ve de kültürünü yaşatmaktır. Bu günkü İstanbul ilçelerine baktığımızda çok dağınık bir şekilde yaşamakla beraber, çoğu da birbirlerini tanımamakta ve ortak kültürlerini yaşatmak gibi bir misyondan da yoksundurlar. Biz OMERKA DERNEĞİ olarak gücün ve nüfuzun başkalarına yaranmakta değil, tam tersine birlik ve beraberlikte olacağını düşünmekteyiz. Bilgi ve teknoloji çağını yaşadığımız bu süreçte, ebetteki artık zihinlerin değişmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bunun içindir ki kulaktan duyma bilgiler ve tabularla değil, bilimle hareket edilmesi konusunda, gençlere söz hakkı verilmesini önemsemekteyiz. Şurası da bir gerçektir ki; mutlu yarınlara, ancak geçmişten uzanan köprülerle ulaşılır. Geçmişi bin yıllara dayanan unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü ve tarihi yaşatmak adına tekrar birleşip daha güçlü yarınlara ulaşmak için yeni bir oluşum yaratmak, aramızdaki küskünlüklere, kırgınlıklara son vermek, dernek mensuplarımızı sosyal, kültürel ve dayanışmayı yaratmak, ortak iş alanları açmak, maddi problemler yüzünden okuyamayan gençlerimize burs imkanları sağlamak ve bütün bölgemizi tek çatı altında birleştirmek için OMERKA Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma derneğinin kurulmasını bir ihtiyaç olarak gördük dedi.

Derneğin açılışına katılan ve birer selamlama konuşması yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti milletvekili Abdullah Güler hem kalabalığa hem de dernek merkezine hayran kaldıklarını dile getirdiler. Saklamayacağız biz bu kadar kalabalık ve bu kadar güzel bir dernek merkezi beklemiyorduk. Ne güzel bir tablo emeği geçen baştan dernek başkanımız olmak üzere tüm yönetimine teşekkür ediyoruz dediler. 

OMERKA Derneğinin açılışına Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Milletvekili Abdullah Güler, Belediye Başkan Yrd. Saffet Öz, Midyat İşadamları Dernek Başkanı ve Meclis Üyesi Abdulhakim Kaya, İstanbul Mardinliler Dernek Başkanı Kemal Dündar, Mardin Federasyonu Başkanlar Kurulu ve Yöre Dernek Başkanları,  Ahmet Bilgiç, Dündar Hoca,Tefivk Alkol,Ömer Algül, Sedat Güngörür, Abdukadir Hadioğlu,Genco Ertekin,M.Emin Bey,Kemal Dündar,Nedim Kaya,M.Eminörnek,İlyas Altundağ,Abdurrahim Bey,M.Mehdikaya,Muhammer Pamukçu,Abdukadir Akkuş,Tüme Özdemir,Nizamettin Acar,Şaban Demiral,Ahmet Kurt,Hazni Çiçek,Hıdır Kılıç,Şehmus Gözüoğlu,Abdul Halimaydın,Beşir Bilgin,Supi Aslan,Muharrem Bey,Fetullah Bey,Nevzat Bey,İdris Doğan, Ümraniye Siirtliler Dernek Başkanı Abdullah Akbaş, Mardin Federasyonu Genel Sekreteri Av. Mehmet Tunç, İstanbul Samsunlular Dernek Başkanı Davut Genç başta olmak üzere çok sayıda Doğu ve Güneydoğu yöresini temsil eden Derneğin başkanı, işadamları, siyasiler ve Omerkalılar katıldı. Deneğin açılış kurdelesi dualarla kesildi ve ardından misafirlere ikramlar yapıldı. Gün boyu derneğe adeta ziyaretçi akını vardı. Derneğe ziyarete gelen tüm misafirler kurucu bakan ve yönetimine Omerkalılara böylesine güzel bir mekan kandırdıkları için teşekkür etiler. 

OMERKA DERNEĞİNİN YÖNETİM KURULU: Başkan: İhsan Kaya, Başkan Yardımcısı: Nail Demir, Genel Sekreter: Murat İşler, Sayman: İsmail Demir, Yönetim Kurulu Üyeleri: Hacı Mehmet Emin Uzun, Halil Sönmez, Adnan Oğuz, Aydın İstik, Halil Aslan, Cahit Şınuğu, Abdulvahap Akipa, Hüsni Akipa, Mehmet Şefa Uzun

OMERKA AŞİRETİ HAKIKNDA: OMERKA aşireti Dargeçit’in güneydoğusu, Midyat’ın doğusuna yerleşik bölgenin en eski ve en büyük aşiretlerinden biridir. Kurucusu ve tarihsel lideri "Sımo"dur. Bölgede anlatılan ve ancak tam olarak doğrulanamayan bir rivayete göre omo, korno, doro, dave,...yedi kardeş Ömerka, dorıka’dır.  alika...aşiretlerine adını veren yedi kardeştir. Aşiretin köyleri, Kayı, Baysol, Değerli, Beğendi, Yarbaşı, Bereketli, Peçenek, Duruca, Çukurlu, Bostanlı, Bakirli, Teke, Yağmurca, Kebeli başta olmak üzere 20’i aşkın köyden oluşmaktadır. Aşiretin Mkerzi Kayı (Hedil) dir. Ezdina, Dinara ve Günde Asle'de İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v)'in torunu Hz Hüseyin'in soyundan gelen Seyyidler bulunmaktadır. Aşiretin bireyleri Günümüzde Dünyanın dört bir yanma yerleşmiştir. 1980 sonrası yaşanan bu yerleşme olgusu başta Almanya, İsviçre, Danimarka, İsveç, Suriye, İsrail, Fransa olmak üzere Avrupa'ya yerleşmişlerdir.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-MURAT ERGÜN-TAYLAN DEMİRELLİ