Künefe, kadayıf ve peynirden yapılan ve sıcak olarak servis edilen, Doğu Akdeniz yöresine ait bir tatlı çeşididir. Anavatanı Hatay olan künefe, farklı şekillerde Mersin, Adana, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin'de de yapılır. Künefenin birden fazla çeşidi olmasına rağmen genel yapılış yöntemi aynıdır. İki katman kadayıf arasına tuzsuz bir cins peynir koyularak hafifçe pişirilir ve üzerine çok koyulaşmamış şeker şurubu katılır. Yapılışındaki değişikler başlıca kadayıfın ve peynirin türünden kaynaklanır. Direk tel kadayıf kullanılabildiği gibi, irmikle toklaştırılmış kadayıf da kullanılabilir. Peynir olarak Hatay peyniri, Lor peyniri, Antep peyniri gibi çiğ süte daha yakın, taze peynirler kullanılır. Bu tür peynirlerin hem elde etmesi hem de yıkayıp taze tutması zor olabileceği için kolaylaştırılmış ev tariflerinde dil peynirine de rastlanır.

İşte bu orijinal lezzet Künefe’yi Osman Abdulhadi Koyuncuoğlu ve Ortağı Abidin Kiriş Zeytinburnulularla buluşturdu. 20 Yıldır sektöre hizmet eden Osman Usta artık herkes künefeci ama gerçek Hatay künefesini 20 yıldır yapan nadir esnaflardan biriyiz dedi.

Künefe Zamanı 15 Temmuz meydanında dualarla ve semazen gösterisiyle açıldı. Açılış kurdelesini Dünya Ehlibeyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun kesti. Kurdele kesiminin ardından kısa bir açıklama yapan Başkan Altun, çok zor bir süreç geçiriyoruz, ekonomik olarak dış güçlerin baskısıyla bir dar boğaz içindeyiz. Bu zor günlerde bir kişiye dahi ekme aş verecek işyerinin açılması çok önemlidir. Bundan dolayı bu işyerini Zeytinburnu’na kazandıran genç işadamlarımız Abdulhadi Koyuncuoğlu ve Ortağı Abidin Kiriş kardeşlerime Rabbim helalinden bol kazanç versin dedi.

Künefe Zamanı’nı ilçemize kazandıran Osman Abdulhadi Koyuncuoğlu ve Ortağı Abidin Kiriş Gazetemize yaptıkları açıklamada, Biz kendi ailemize ikram etmeyeceğimiz hiçbir ürün müşterimize sunmayız. Künefe tatlısı çok farklıdır. Bunun lezzeti malzemenin orijinal olmasındandır. Biz künfemizde Hatay peyniri ve gerçek şeker ile yapılan şerbet kullanıyoruz. İddia ediyoruz Künefemizi ve böreğimizi bir kez tadan Künefe Zamanının her daim müşterisi olacaktır dedi. Açılışa özel gün boyu Zeytinburnululara künefe ve börek ikram edildi.

Klasik Künefe 11 TL (Bir Kişilik)

Dondurmalı Künefe 15 TL (Bir Kişilik)

Muzlu Künefe 15 TL (Bir Kişilik)

Kaymaklı Künefe 15 TL (Bir Kişilik)

Paşa Künefe 16 TL (Bir Kişilik)

İçi Fıstıklı Künefe 15 TL (Bir Kişilik)

Fıstıkzade 20 TL ( Bir Kişilik)

Dördü Bir arada 65 TL (Dört Kişilik)

Cevizli, Hasır ve Çikoltalı Künefe 7 TL (Bir Kişilik)

Billuriye 18 TL (Bir Kişilik)

Altısı Bir arada 80 TL( Dört Kişilik)

Cennet Çamuru 20 TL (Bir Kişilik)

Katmer 20 TL (Porsiyon)

Dondurma Sarmalı Katmer 20 TL (Porsiyon)

Simit Katmer 23 TL (Porsiyon)

Gelin Bohçası 20 TL ( Porsiyon)

Adana Börek Porsiyon 7 TL

Kahvaltı Tabağı 15 TL

Soğuk Sandviç 6 TL

Çay TL

Cola 4 TL

Portakal Suyu 6 TL

Dondurma 7 TL

ADRES: Veliefendi Mahallesi Semiha Şakir Caddesi No: 9-11/A

(15 Temmuz Meydanı, Kültür Merkezi Karşısı) Zeytinburnu/ İstanbul

ALO PAKET: 0 212 665 42 42, 0 212 582 53 52, Facebook ve İnstagram/Kunefezamani