ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır ve beraberindeki Dernek yöneticileri bir gün önceden Piknik alanındaki tüm hazırlıkları tamamladılar. Alan Bayraklındı, afiştendi, özel araçlarıyla gelenlerin alana rahatça ulaşabilmesi için yollara gösterge afişleri asıldı.  Dokuzuncu ayın dokuz geldi çattı. Bir gün önce Zeytinburnu’nda yaşanan afet boyutundaki yağmura rağmen dernekler pikniğe büyük ilgi gösterdi. Vatandaşlar otobüslerle sabahın erken saatlerinden itibaren alana taşındı. Piknik alanına ulaşan ZEYDEF’e üye deneklerin davetiler ilk olarak semaverlerini yaktılar ve kahvaltı sofralarını hazırladılar. Alana ilk protokol üyesi Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap ailesiyle birlikte geldi. ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, Başkan Yrd. Gökhan Kasap ve Dernek Başkanları misafirlerle birlikte kahvaltılarını yaptılar ve ardından etkinliklere geçildi. 

Program Kemal Karga’nın renkli sunumuyla başladı. Sandalye kapma, çuval ve Halat çekme yarışlarında birbirinden özel anlar yaşandı. Özellikle çuval yarışında her yaştan vatandaşların hedefe ulaşmak, için verdikleri mücadele alkışa değerdi. Yarışmalar devam ederken piknik alanına protokol üyeleri gelmeye devam etti. AK Parti İlçe Başkanı A. Selami Delibalta, Saadet Partisi ilçe Başkanı Dr. Mikail Kabak, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti İstanbul Milletvekili Meclis İdare Amiri Hasan Turan sırasıyla ZEYDEF Pikniğine katılmak üzere alana giriş yaptılar. Protokol üyeleri davul zurnalarla karşılandı ve protokol bölümüne alındı. 

Öğleden sonra mangallar yakıldı. Izgaralar yapıldı bir taraftan program tüm hızıyla devam ederken diğer taraftan da yemekler yenildi. Yaklaşık 2000 Kişilik keşke vatandaşlara ikram edildi. Gün boyunca pikniğe katılanlara biletler dağıtıldı. Yarışmalar tamamlanınca çekişlere geçildi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Milletvekili Hasan Turan 6 şar adet bilet aldılar. Günün en şanslı iki ismi Vekil Turan Ve Başkan Aydın’dı. Murat başkanın 6 Biletinden Dördüne Hasan Turan’ın 6 biletinden kişine hediye çıktı. Hem vekil hem de başkan çıkan hediyeleri alandaki çocuklara takdim ettiler. 
Çekişlerin ardından yaklaşık bir saat süren ata sporumuz yağlı güreşlere geçildi. Her boydan onlarca güreşçi sıcağın altında birincilik için ter döktüler. Dereceye girenlere hediyeleri Başkan Murat Aydın tarafından takdim edildi. 

Protokol konuşmalarında kürsüye ilk olarak ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet çakır geldi. Çakır konuşmasının başında ZEYDEF’in fikir babası, Yöresel Günlerin mimarı Zeytinburnu belediye Başkanı Murat Aydın’a ve etkinliğe katılan protokol üyeleriyle birlikte tüm davetlilere teşekkür ederek başladı. Çakır, Biz bayrağı devraldığımız ZEYDEF’e üye 7 dernek varı. Biz bunu 17’ye çıkardık inşallah ilçemizdeki tüm dernekleri bu çatı altında toplayana kadar çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Bize her daim destek veren Başkanımız murat Aydın’a sizlerin huzurda bir kez daha şükranlarımı sunuyorum dedi. 

AK Parti İlçe Başkanı A. Selami Delibalta ve Saadet Partisi ilçe Başkanı Dr. Mikail Kabak, STK’ların toplumun vazgeçilmezleri olduğunu, ZEYDEF’in ise ilçemizdeki STK’ları tek çatı altında toplayarak önemli bir misyonu üstlendiğini dile getirdiler. AK Parti ilçe Başkanı Selami Delibalta bir saat boyunca pikniğe katılan tüm ailelerin sofrası tek tek dolaşarak kendileriyle sohbet etti.  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ZEYDEF’in 2.Yaz şenliğinde yaptığı konuşmada bu çok özel anların yaşanması için emek veren başta Genel Başkan Mehmet Çakır olmak üzere tüm dernek başkanlarına teşekkür etti. Başkan Aydın, Sivil Toplum kuruşluşları bir toplum için olmazsa olmazdır. 15 Temmuz gecesinde ve bugün Dolar ile ülkemize yön vermeye boyun eğdirmeye çalışanların tek amacı var Türkiye’yi bölmek parçalamak. Bunu sadece bu tablo ile önleyebilirsiniz. Bu tabloda ne var. Ülkemizin bütünlüğü kardeşliği birlik ve berberliğimiz var. ZEYDEF’in bu yaz şenliğine, Doğu’dan batıya kuzeyden güney, Laz’ından Kürtüne Arnavut’undan Doğu Türkistanlısına yüzlerce kişi katıldı ve aynı sofrada yemek yiyor. Bunda daha güzel tablo olabilir mi? İşte biz tek vücut olursak bizi kimse yıkamaz dedi. 

Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap'ta şunları söyledi "Öncelikle Zeytinburnu Dernekler Federasyonu’nun yapmış olduğu piknik çok güzel. Ailelerimiz ile beraber okulların açılmasına bir hafta kala 2018 yılının son pikniklerinden birisinde olmak anlamlı ve güzel. Federasyon başkanı ve Meclis üyesi arkadaşım Mehmet Çakır ve yönetiminin Arnavutköy Bolluca'da yaptıkları pikniğin Zeytinburnu'nda bulunan bütün derneklerimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim" dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Meclis İdare Amiri Hasan Turan yaptığı konuşmada, Dolar üç kuruş artacak, Türkiye batacak diye bir şey yok. Dolar toparlanacak, yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek. Biz, bu perdenin arkasındaki oyunu biliyoruz. Bu oyunlar da bozulacak" dedi. Turan konuşmasını şöyle sürdürdü. Önceden ne derlerse bu ülke yapmak zorundaydı. Şimdi öyle değil. Artık ihracatta, NATO'da 'Türkiye ne der?' diye bakıyorlar. Biz IMF yıllarını biliyoruz. Önceden 'Öğretmen limon satıyor' diye haberler olurdu. Şimdi var mı böyle bir haber? 'Dolar üç kuruş artacak, Türkiye batacak' diye bir şey yok. Bu ülkenin batması onların sadece hayallerinde kalır dedi. 

Protokol konuşmalarının ardından Sanatçılar Cengiz Çelik, Çetin Özdemir, Gurbetçi Ali, Kemençe Coşkun Aslan sahne aldı. Davul Zurna, horon, halaylarla eğlence akşam saatlerine kadar aralıksız devam etti.  ZEYDEF’in Yönetim Kurulu: Genel Başkan: Mehmet ÇAKIR (Zeytinburnu Sinoplular Derneği Başkanı), Genel Başkan Yardımcısı: Nazır GÜRLER (Zeytinburnu Elazığ İşadamları Derneği Başkanı), Genel Başkan Yardımcısı: Arif ŞENGÜL (Zeytinburnu Çankırı Sanayici Ve İşadamları Derneği Başkanı), Genel Başkan Yardımcısı: Davut GENÇ (Zeytinburnu Tüm Samsunlular Derneği Başkanı) , Genel Başkan Yardımcısı: Murat TUFAN (Zeytinburnu Urfalılar Derneği Başkanı), Genel Sekreter: Özgür VARLIK (Zeytinburnu Balıkesir Gönen Hodullular Derneği Başkanı) Sayman: İsmail ÇETİN (Zeytinburnu Çanakkale Bigalılar Derneği Başkanı), Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Mustafa GÖKSU (Zeytinburnu Konya Bozkırlar Derneği Başkanı), Tanıtım Ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Taylan DEMİRELLİ, Gençlik ve Spordan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Mustafa BAYINDIR, AR-Geden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Yaşar YILDIZ (Zeytinburnu Afganistan Türkleri Derneği Başkanı),  Yönetim Kurulu Üyesi: Fedai ÖZER (Zeytinburnu Tüm Giresunlular Derneği Başkanı), Yönetim Kurulu Üyesi: Mehmet SERÇİK (Zeytinburnu Romanlar Derneği Başkanı),  Yönetim Kurulu Üyesi: Recai MEMİŞ (Zeytinburnu Ordulular Derneği Başkanı), Yönetim Kurulu Üyesi: Mustafa ÖZTÜRK (Zeytinburnu Düzceliler Derneği Başkanı), Yönetim Kurulu Üyesi: Kemal DÜNDAR (Zeytinburnu Mardinliler Derneği Başkanı), Yönetim Kurulu Üyesi: Abdulhamit AKSU YİĞREK (Zeytinburnu Bitlis Muş Sasonlular Derneği Başkanı), Yönetim Kurulu Üyesi: Metin GÖNÜLTAŞ (Zeytinburnu Diyarbakır Çermik, Çüngüşlüler Derneği Başkanı),  Yönetim Kurulu Üyesi: Suat SARIKAYA (Zeytinburnu Malatyalılar Derneği Başkanı), Yönetim Kurulu Üyesi: Adem HONCA (Zeytinburnu Afyon Karahisarlılar Derneği Başkanı) 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-YUNUS EMRE ERGÜN