Topkapı’da Alt yapı hazırlıklarının ardından kurulan çadırlara yerleşen hayvan sahipleri, ilk kurbanlıklarını satarak siftah yaptı. Çok sayıda kurban çadırının yer aldığı alanda titiz bir çalışma yapıldı. Havyan satıcılarının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde hazırlanan kurban satış alanında alıcılar için çok özel kesim noktaları da oluşturuldu. Veteriner hekimliği tarafından kontrolleri yapılan kurbanlıklara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. 

Topkapı’da kurban pazarında veteriner hekim geniş çaplı bir inceleme yapıyor. Evrakları eksik olan, damızlık ve bakanlığın belirlediği kriterlere uymayan, antibiyok uygulaması olmuş hiçbir kurbanlık bu pazara giremiyor. Bu pazara kurbanlık almak için gelen müşteriler kurbanlığını seçmesinin ardından pazarın veteriner hekimi tarafından seçtiği hayvanla ilgili tüm bilgiler en ince ayrıntısına kadar kendisine aktarılıyor. Bu pazarda Hayvanların hepsi yerli ve kurbanlık için uygun olması en önemli kriter.

Kurban Pazarının koordinasyonu yapan Zeytinburnu’muzun sevilen simalarından Enver Tuncer, Kurban almak isteyen hemşerilerimiz PAZARIMIZDAN rahatlıkla kurbanlık hayvanlarını alabilirler. 52 Çadırlık Kurban alanıyla bölgenin en büyük Kurban Pazarlarından birini kurduk. Karadeniz'den Trakya'ya Anadolu'nun birçok farklı yerinden Bitlis, Bingöl, Muş, Ağrı, Afyon, Kastamonu gibi illerden gelen kurbanlıklarımız var. Biz kurban satacak olanlara çadır kiralıyoruz. Onlar da kurbanlıklarını teşhir ederek satmaya çalışıyorlar. Bu sene iyi bir pazar olacağına inanıyoruz." dedi.

Geçen yıllara göre Anadolu'dan gelen kurbanlık sayılarının az olduğunu belirten Tuncer, Kurban alacakların acele etmesi gerektiğini söyledi. Tuncer, "Büyükşehir belediyesinin talimatına göre 6 Ağustos'tan itibaren kurbanlıklar gelmeye başladı. İstanbul’a kurbanlık giriş 15 Ağustos’ta son erecek. Biz bu alanda saha organizasyonunu yaptık. Çadırlarını her kurbancı kendisi kurup yerini hazırlıyor. Kurulumlar tamamlandı. Hayvanlarımız geldi. Burada sadece satış değil kesimde yapılacak. Küçükbaş ve büyükbaş kesimlerimiz organizeli bir şekilde yapılacak. Kesimhanemiz hazır, gelip görmek isteyenler, kurban alacak olan vatandaşlar gelip görebilirler. Her bütçeye uygun küçük ve büyükbaş kurbanlıklarımız mevcuttur. Allah tüm müşterimiz ve Müslümanların kurbanını şimdiden kabul etsin dedi. 

Bitlis Güroymak'tan İstanbul'a kurbanlık getiren Hacı İsmet Selçuk, taşıma ve kira fiyatlarının artmasından şikâyet ederek şunları söyledi: "Geçen sene yer kiraları 9-10 bin liraydı, şimdi sadece ayak bastı parası 15 bin lira. Bitlis'ten buraya kadar TIR seferleri 4 bin 4 bin 500 liraydı, şimdi 8 bin lira nakliye parası alıyor. Hem yerde hem de nakliye parasında hatta yem de dahi yüzde 50 fiyat farkı var ama kurbanlıklarda fazla fark yok. Büyükbaş hayvan fiyatlarının ortalama 18-20 bin arası değişiyor. Müşterinin isteğine bağlı olarak canlı kilo hesabı yaparak da satış yapıyoruz. Müşteri isterse tartarız, isterse de bu şekilde satarız. Canlı olarak kilosunu 23-24 liradan satıyoruz. Bazı hayvanlarda yüzde 60-65 randıman alıyoruz, bazılarında ise yüzde kırk oluyor. Hayvana göre değişiyor. Bu sene müşteri fazla hayvan beklemesin. Bu sene yüzde 60-65 oranında hayvan sayısında düşme oldu. Kurban alacakların erken davranmasını tavsiye ediyoruz. Allah herkese kurban kesmeyi nasip etsin." 

Topkapı Kurban Pazarı İletişim: ADRES: Gümüşsuyu Caddesi No: 30 Davutpaşa Zeytinburnu (Koç Üniversitesi arkası)  Telefon: 0 533 556 89 76, 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-TAYLAN DEMİRELLİ