Zeytinburnu Küçük Oto Sanayi Sitesi'nde kentsel dönüşümün başlaması için esnaf ile Irmak Grup yaklaşık 5 Yıl süren görüşmeler sonunda el sıkıştı ve dönüşümün startı verildi. Zeytinburnu Küçük Oto Sanayi Sitesi'nde kentsel dönüşümü hayata geçirecek Irmak Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgül, sanayi sitesindeki esnafla bir araya gelerek hem helalleşti hem de kentsel dönüşümü değerlendirdi. Tarafların kentsel dönüşüm adına gerekli fedakarlığı yaptığını anlatan Akgül, şunları kaydetti: "Bizler ve sizler bedel ödediniz. İnşallah bundan sonraki süreçte Rabbim de yaptığımız ve yapacağımız işleri hayırlı eyler. Haklarınızı helal edin dedi.

Zeytinburnu İlçesi'nde Seyitnizam olarak adlandırdığımız Küçük Sanayi Sitemiz var. Buradaki arkadaşlarımız yaklaşık 25 yıldır Küçük Sanayi Sitesi'nde kooperatif halinde. Buranın mülkü Rum Vakfı'na ait olan bir arazi. Buradaki dönüşümü yaklaşık 5 yıldır sözleşmeye binaen arkadaşlarla görüşerek ve anlaşarak, belki İstanbul'da ve Türkiye'de bir ilk olarak, helalleşerek ve vedalaşarak bu ortama getirdik. Şirket olarak bu konuda çok mutluyuz, inşallah bu örnek olur. Bundan sonraki süreçte de dönüşümler, anlaşarak, görüşerek, bir orta noktada buluşup dönüşümlerimizi bu noktada yaparız. alanında 106 esnaf bulunduğunu ifade eden Akgül, "Bu esnaf kardeşlerimiz bugünden itibaren yerlerini bize teslim ediyorlar. 2.5-3 yıllık uzun, meşakkatli bir süreçten sonra, biz burada çevreye uyumlu bir proje geliştireceğiz. Önümüzdeki günlerde de inşallah projenin tanıtımını ve duyurusunu yapacağız." diye konuştu.

Dönüşüm alanı ve yeni proje hakkında da bilgi veren Irmak Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgül, Toplamda Kentsel Dönüşüm alanımız 16.500 m2 büyüklüğünde bir araziydi Fakat geçmiş yıllarda bir bölümü Seyyid Nizam Külliyesine bağışlandı. Şuan alan kalan kısım 8.500 m2 civarında 25.000 m2 de inşaat alanımız olacak. Burası Zeytinburnu ilçemizin  Seyyidnizam Mahallesi diye adlandırdığımız Zeytinburnu Belediye Başkanımız Murat Aydın’ın büyük katkılarıyla katkılarıyla Dönüşümü yapılan Seyyid Nizam Külliyesinin yanı başı. Hemen etrafında Ermeni, Rum, Müslüman mezarlığının olduğu, Balıklı Rum kiliseninin etrafını çevirdiği bir alan. Burada hayata geçireceğimiz projemiz, dikey değil yatay yapılaşma tarzında 5 ve 6 katı geçmeyen eski Osmanlı Tarzı dediğimiz konak tarzı bir proje olacak. Şimdiden söylüyorum bizim projemizle bu alan bir cazibe merkezi haline dönüşecek. Tarihi tekrar burada canlandırmayı planlıyoruz. Irmak Grup ve iştirakları olarak yaptığımız yerlerde de iz bırakarak nitelikli örnek olacak projeler yaparak az, öz ama adından çok söz ettiren projelere imza atıyoruz. 

Biz hiçbir projemizde 1+1 gibi 0+1 gibi komşulukla ilişkisi olmayan projelere izin vermedik. Buradaki proje Osmanlı Mimarisine özgü bir proje olacak. Altında siteden ayrı eski çarşı mantığıyla yapılmış ticari yerlerimiz ama her şeyden daha çok önemsediğim hem mevcut arkamızda gördüğünüz külliyenin açığa çıkarılması gerekse camimizin ortak bir noktada güzel bir mozaik olarak ortaya çıkarmak. Bunu da önümüzdeki günler proje tanıtımı yaptığımız zaman inşallah sizlere sunacağız dedi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL