CHP İlçe Başkanı Metin Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü. Cumhuriyet tarihi boyunca yapageldiğimiz bütün seçimlerin toplamından daha önemli ve daha hayati bir seçim ile karşı karşıyayız.  Cumhuriyetin ilanı ile birlikte bu topraklar üzerinde, 26 kere genel seçim yaşadık ve geçirdik. Bu kez usulü, tarzı, yöntemi değiştirilmiş, dünyanın hiçbir medeni ülkesinde uygulanmayan bir seçim gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar geçirmiş olduğumuz seçimlerde Cumhuriyet hükümetlerini ve Cumhuriyet iktidarlarını oyladık, değiştirdik.

Şimdi ilk defa bu seçimlerde ne yazık ki Cumhuriyetin kendisini, demokrasinin kendisini, yüzyıldır biriktirmiş olduğumuz değerlerimizin kendisini oylayacağız. Ya Cumhuriyet ilanından günümüze yol aldığımız hukuk devleti mecrası içinde yaşam serüvenine devam edecek, Ya da Mustafa Kemal Atatürk ve Kuvay-i Milliyecilerinin bu topraklar üzerinden söküp attığı saray ve saltanat düzenine geri döneceğiz. Ya muassır medeniyet yolculuğuna devam edeceğiz Ya Anadolu’da binlerce yıllık tecrübesi ile oluşmuş, olgunlaşmış Cumhuriyeti ve Demokrasiyi Ortadoğu’nun bahtsız bedevi çöllerine gömeceğiz.

Ya bir kişi galip gelecek Ya da Türkiye’nin bir kişiden büyük olduğunu kanıtlayacağız. Ya tarihte olduğu gibi İstanbul, Anadolu işgal edilirken, işgalcilerle iş birliği yapacağız Ya da Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı gibi Samsun’a çıkacağız. Ne yazık ki seçeneklerimiz fazla değil. Ya boyun eğeceğiz ya da başımızı dik tutacağız. Ya bu seçimlerde kirli saray kumpas ve ittifakına evet diyeceğiz Ya da millet ittifakını, demokrasi ittifakını yaşamsal kılacağız, ölümsüz kılacağız.

Bugün içinde bulunduğumuz ruh, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı ruhtur. Vatan toprakları ayaklarımızın altından kayıp gitmekte, Cumhuriyet ve demokrasi değerleri avucumuzun içinden uçup gitmekte. Onun için 24’ünde yapacağımız görev ulvidir, büyüktür, kutsaldır. Omuzlarınızdaki yük ağırdır, üstlendiğimiz vebal büyüktür. Sizden beklediğimiz sandığa giren oyun renginin değişmeden aynısı ile çıkmasıdır. Ne oyumuzu çaldırtın, ne de kimsenin oyuna tenezzül etmeyin.

Hak hukuk adalet içinde davranın. Recep Tayyip Erdoğan’ın ahlaki temelden yoksun, kendi teşkilatlarına önerdiği yollara asla tenezzül etmeyin. Kazanmak için her yolu mubah sayamayız. İnsanlık onurunu korumak zorundayız. Değerli arkadaşlar Sözün özü, 24’ündeki seçimlerde Cumhuriyetin namusu size emanettir. Ay yıldızlı bayrağın onuru ve şerefi size emanettir. Anıtkabir’de yatan Mustafa Kemal Atatürk’ün kemikleri size emanettir dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL