Diyanet İşleri Başkanlığının gözetiminde Envar El Kur'an Vakfı tarafından düzenlenen ve 43 ülkeden 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen Kur'an-ı Kerim Hafızlık yarışmasında dereceye girenler ödüllerine kavuştu. Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesislerinde verilen iftar yemeğinden sonra düzenlenen törenle, finale kalan 31 kişinin arasından dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi.

Birçok farklı ülkeden alim, akademisyen ve siyasetçinin katıldığı programda İLKHA’ya değerlendirmede bulunan Envar El Kur’an Vakfı sorumlularından Dr. Muhtar El Aşri, “Biz bu müsabakayı düzenlediğimizde 43 ülkeden yarışmacı başvuru yaptı. Elhamdülillah birçoğu istediğimiz hedefe ulaştı. Vakfımız bir yıldır resmi olarak çalışıyor. Allah'tan muvaffakiyet diliyoruz.” dedi.

Mısır'da askeri darbeyle görevinden alınan Muhammed Mursi Hükümetinde milletvekilliği yapan Muhammed İbrahim ise şunları söyledi: “Muhammed Mursi döneminde milletvekilliği yaptım. Envar El Kur’an Vakfı idarecisiyim. Vakfımız Türkiye’de birçok camide İmam-Hatiplere, müezzinlere ve hocalara Arapça dersi vermektedir. Bu yarışmada 3 bin kişi yarıştı ve dün yapılan final sonrasında dereceye girenlere ödül vermek için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları Koruma ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, vakfın yarışma için kendilerine başvuruda bulunduklarını ve yapılan görüşmeler sonucunda birlikte çalışma yaptıklarını söyledi. Şahin “Yarışmacıları değerlendirmek için alt komisyonlar oluşturduk. Üst komisyonu da birlikte oluşturduk ve beraber güzel bir yarışma yaptık. Çoğunluğunu Suriye ve Mısırlı kardeşlerimizin oluşturduğu Envar El Kur’an Vakfının düzenlediği yarışmaya çoğu Türkiye’de yaşayan fakat farklı ülkelerden olan yarışmacılar katıldı. Güzel bir yarışma oldu. Katılımcılar iyi eğitim almışlar. 4 ay süren elemeler sonrasında finale kalanlar kıyasıya yarıştı. Bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Yarışmada ödül alanlar şu şekilde;

1’inci Suriye'den Bassel Attal 10 bin lira

2’nci Suriye'den Alaa Abdul Qader Mohsen 8 bin lira

3’üncü Suriye'den Mahmoud Barakat 7 bin lira

2’inci Kategori

1’inci Rami Ali Al Taan 5 bin lira

2’inci Suriye'den Nasreen Abdullatif Mahaia 4 bin lira

3’üncü Suriye'den Abdullah Attieh Abdullah 3 bin lira

3’üncü Kategori

1’inci Özbekistan'dan Mohamed Youssef Ahrar Aglo 3 bin lira

2’inci Etiyopyalı Mohamed Kassem Khalil 2 bin 500 lira

3’üncü Suriye Banan Anas Qweider 2 bin lira (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

Kaynak: https://ilkha.com/haber/77321/hafizlik-yarismasinda-dereceye-girenler-odullerine-kavustu