İFTARA YÜZLERCE SEÇKİN DAVETLİ KATILDI

Ramazan ayı dolayısıyla Midyat işadamları Derneği tarafından kurulan "Kardeşlik Sofrasında 7'den 70'e tüm Midyatlılar oruçlarını dev iftar sofrasında açıp, Kudüs için dua etti. Midyat'ın yanı sıra İstanbul, Ankara ve İzmir gibi farklı şehirlerden üyelerin bir arada bulunduğu Midyat işadamları Derneği tarafından kurulan "Kardeşlik Sofrasında yaklaşık 1300 kişi aynı sofrada buluştu. Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin, Garnizon Komutanı Yarbay Levent Kaya, Belediye Başkan Yardımcıları Tevfik Baysal ve Mehmet Taş, Midyat Meslek Yüksekokul Müdürü Tarık Demir, Savur Milli Eğitim Müdürü Abdurrahim Demir, Emniyet Müdürü Temel Salman, Midyat Milli Eğitim Şube Müdürleri, Tekin Taş, Mehmet Salih Aslan ve Selim Şahin, Midyat Belediyesi Sosyal işler Müdürü Şehmus Gümüş, Ak Parti ilçe Başkanı Melih Güneştan, eski Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, bölgenin saygın din alimlerinden Şeyh Mehmet Beşir Aksoy, Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Hüseyin Yücel, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Beşir Evsen, Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Halil El, belediye meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, okul müdürleri, kanaat önderleri ve ihtiyaç sahibi aileler hep birlikte kurulan dev sofrada Ramazan heyecanını bir arada yaşadı. Midyat'taki bir düğün salonundan düzenlenen iftar öncesi Midyat işadamları Derneği Başkanı Abdulhakim Kaya ve yönetim kurulu üyeleri, davetlilerini tek tek kapıda karşılarken, ezan okunmasıyla birlikte davetliler aynı sofrada orucunu açıp, hep birlikte Türkiye, Kudüs ve İslam coğrafyası için dualar edildi.

DAYANIŞMANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ

Edilen duaların ardından hep birlikte oruçlar açılırken iftar programında konuşan Midyat işadamları Derneği Başkanı Abdulhakim Kaya, 'Tüm Müslümanlar için büyük öneme sahip olan ramazan ayına bu yıl özellikle Filistin'de yapılan katliamla girildiğini belirterek, Gazze'de hayatını kaybeden Filistinlilere Allah'tan rahmet diledi. Paylaşmanın en somut örneğine bugün kurdukları sofrada tanıklık etiklerini ifade eden Başkan Kaya, "Bu anlamlı iftar davetimize katılan ve aynı sofranın etrafında bir araya gelen siz değerli hemşerilerime, misafirlerimize bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum. Değerli misafirlerimiz, yardımlaşmanın, dayanışmanın, cömertliğin ve merhametin etek kemiğe bürünmesi, özellikle bu rahmet ayında gerçekleşmektedir. Sayın Süleyman Bölünmez abimiz, her zaman gerek istanbul'da olsun, gerekse de Zeytinburnu'nda yapmış olduğumuz Mardin programlarına sürekli eşlik etmektedir. Kendisine müteşekkiriz, sağ olsunlar, var olsunlar. Değerli ilçe başkanımız (Melih Güneştan) aynı şekilde Mardinlileri nasıl Midyat'ta temsil ediyorsa, istanbul'da da aynı şekilde temsil etmektedir. Kendisine şükranlarımı sünüyor. Sayın Kaymakamımız (Hüseyin Tekin) Midyat'ta örnek işler yapmaktadır, biz buna şahitlik ediyoruz. Zeytinburnu'nda 20 yıla yakındır Belediye Başkanımız iftar programları düzenlemektedir. Sayın Kaymakamımızdan Batıya bakarak bunu Midyat'ta uyguladığı için kendisine teşekkür ediyorum. Midyat halkı arasında birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapılıyor. Biz kendisine de müteşekkiriz." dedi.

‘KARDEŞLİĞİN HAT SAFHADA OLDUĞU MÜBAREK BİR AYDAYIZ’

Ramazan ayında iftar sofralarının paylaştıkça güzelleştiğini belirten Ak Parti ilçe Başkanı Melih Güneştan da, "Bu güzel organizasyon için Midyat işadamları Derneği Başkanımız Sayın Abdulhakim Kaya kardeşimiz ve kıymetli yönetimine çok teşekkür ediyorum. Malumunuz Ramazan ayı birleşme, bütünleşme, kaynaşma ve kardeşliğin hat safhada olduğu mübarek bir aydır. Bu ayı en iyi şekilde idrak etiğimiz kanaatindeyim. Kıymetli Abdulhakim kardeşimin de dediği gibi birlik, beraberlik içerisinde geçen bu Ramazan ayının hepimiz için hayırlara vesile olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Böyle bir birlikteliği, böyle bir beraberliği, böyle bir iftar programını düzenledikleri içinde ben kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum." dedi.

‘GÖNLÜ ZENGİN OLAN İŞ ADAMLARIMIZIN SAYISI ARTSIN’

Programda yer almaktan mutluluk duyduğunu belirten Eski Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez de, "Değerli dostlar, Midyat işadamları Derneğimizin her zamanki nazik davetine bugün de katıldık. Ben huzurlarınızda Midyatlı işadamlarımıza başta başkan olmak üzere teşekkür ediyorum. Ben iki hususu vurgulamak istiyorum; hep 'zengin' ifadesini kullanıyoruz. Ancak bu kelimeyi yanlış kullanmamak lazım. Çok parası olana biz zengin diyoruz, halbuki öyle değil. Bizim hele ki Mardin halkımız, gittiğimiz köyde iki koyunu olan bir vatandaşımız gözünü hiç kırpmadan bir tanesini kesip size yediriyorsa şuradaki gönlü zengindir, cebindeki paranın miktarı değil. Bu nedenle gönlü zengin olan işadamlarımızın sayısını Rabbim artırsın. Bizlere namerde değil, merde de muhtaç ettirmesin." dedi.

‘HEP BERABER GÜZEL İŞLERE İMZA ATALIM’

Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin ise, "Midyat işadamları Derneğimiz tarafından düzenlenen iftar yemeği için buluşmuş durumdayız. Bu mübarek aylarda birbirimize bol bol dua edelim, birbirimizi sevelim, birbirimize saygı duyalım, saygı gösterelim, gönülleri, kalpleri incitmeyelim, kırmayalım. Hep beraber güzel işlere imza atalım inşallah. Bu yemek davetini bizlere sunan kıymetli işadamlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Gönlünüzü hiç kırılmaması, kalbinizin hiç daralmaması, yüreğinizin de hiç incinmemesi temennisiyle mutlu Ramazanlar, mutlu bayramlar diliyorum." dedi.

‘İSTANBUL'DAN MİDYAT'A GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDUK’

Midyat halkıyla birlikte aynı sofrayı paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İstanbullu işadamı ve Midyat işadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Kabadayı da, "Midyat işadamları derneği olarak Zeytinburnu'ndan, İstanbul’dan Midyat'a gönül köprüsü, gönül sofrası kurmaya geldik. Burada Ramazan'ın mağfiret bölümündeyiz. Burada hep birlikte gerek sivil toplum kuruluşları, gerek Midyat halkı, gerekse Kaymakamımız, milletvekillerimiz, siyasi partilerin liderleri, hep birlikte burada dostane bir iftar açtık. Herkese, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Böyle günlerin hep birlikte sayılarını artırmamız lazım. Gönül köprülerini, dostluk köprülerini sürekli zinde tutarak İstanbul, Mardin, Edirne ayırt etmeden hep birlikte büyük Türkiye için yürümemiz lazım." dedi.

FEDAKARLIĞI KARŞILIKSIZ BIRAKILMADI

İftarın ardından Midyat işadamları Derneği içerisinde yaptığı fedakârlıklarla ön plana çıkan derneğin yönetim kurulu üyesi ve Zeytinburnu’nun hayırsever işadamı Ercan Kabadayı'ya, dernek tarafından teşekkür plaketi verildi. Kabadayı’ya plaketi, eski Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez tarafından takdim edildi, daha sonra iftar programı Şeyh Mehmet Beşir Aksoy'un yemek duasıyla birlikte sona erdi.

KAYNAK: SİZİN MEDYA