Etkinlik öncesi Kadın Kolları Marmaray Tren istasyonunda Kadınlara hem karanfil takdim hem de kahvaltı ikramında bulundu. CHP İlçe örgütünün bu sürprizi karşısında Marmaray’da inen bayan yolcular şaşkınlık yaşadı.  Ardından ilçe merkezindeki kutlamaya geçildi. Burada Kadın kolları Başkanı Deniz Şimşek tüm Dünya kadınlarının bu çok özel gününü kutladı. Kadınlara uygulanan şiddete değinen ve tepki gösteren CHP Kadın Kolları İlçe Başkanı Şimşek, “Türkiye’de birçok yerde kadına şiddetin meşru görülüyor. Şiddet gören kadınların neredeyse yarısı, kocalarının kendilerini dövmelerini haklı buluyor. Evde kocaya, iş yerinde işverene, baba ocağında babaya borçlu sayılan kadın, haklarının farkında olamıyor. Kadın olmak birçok ülkede doğarken hayata yenik başlamaktır. Erkekle eşit iş, eşit ücret alamamaktadır. Hayatları boyunca şiddete ve tacize maruz kalmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünyada birçok ülkeden önce kadınların medeni ve siyasi haklara kavuşması, seçme ve seçilme hakkının tanınması gibi önemli haklara kavuşmasını sağlamıştır. Bugün bir siyasi partide çalışabiliyorsam ve bunun gibi birçok hakkı elde ettiysem, bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun kurduğu Cumhuriyet’e borçluyum” dedi.

BİR ÜLKENİN UYGARLIK DÜZEYİ KADINLARIN YAŞAM ŞARTLARINA BAKMAKLA ÖLÇÜLEBİLİR

Başkan Şimşek Açıklamasını şöyle sürdürdü. Bugün dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün. Biliyoruz ki kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadın cennetin ayaklarının altına verildiği kutsal ANADIR. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla beraber sadece kadının sorunu değildir. Adil kalkınmış bir toplumu inşa etmenin yolu kadınların güçlendirilmesi, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, sağlık, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanıyor olması özellikle medeniyetten ve anayasadan uzak kapkara günlerden geçtiğimiz bu dönemde daha da büyük bir önem taşımakta. Bir ülkenin uygarlık düzeyi kadınların yaşam şartlarına bakmakla ölçülebilir. Ne yazıkki ülkemiz 134 dünya ülkesi arasında kadın,erkek eşitliğinde 129.sırada buda bizlerin içini acıtmaktadır.Kadınların yüzde yirmisi okuma yazma bilmiyor. Aile içi suçların %87’si kadınlara karşı işleniyor. Kadınların sivil toplum örgütlerine katılımı yüzde yirmi dört, siyasi partilerde%15’i , her gün ortalama 5 kadın gördükleri şiddet sonucu hayatını kaybediyor. Hâlbuki büyük uygarlık devrimini gerçekleştirmiş olan Ulu Önder Gazi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk emperyalizme karşı verdiği o kutsal kurtuluş savaşında temel unsur olarak kadınlarımızı almıştır. Tarih sayfalarına adını yazdırmış bugünkü kadınlarımıza örnek olmuş esin kaynağı da olmaya devam eden kadın kahramanlarımızın başında yer alan Halide Edip Adıvarlar, Nine Hatunlar, Ayşe Bacılar, Kara Fatmaları da saygıyla anıyoruz.

KADIN VARSA DEMOKRASİ VARDIR.

Kadının ötekileştirdiği mağdur edildiği kanolarda fikirsel ve eylemsel çalışmalar yaparak kamuoyu farkındalığı oluşturmaya, toplumsal bilinçlendirmeye katkıda bulunmaya partimle beraber devam edeceğiz. Saygılarımı Sunuyorum dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL