Zeytinburnu Belediyesi, Sümer Mahallesi’ndeki hazine arazisini kentsel dönüşüm alanına kattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, yurttaşların ve hazinenin arazisinde konut projesi yaptı. Maliye Bakanlığı, ilçe belediyeye ve KİPTAŞ’a dava açtı ve kazandı. Hazine’nin yaklaşık 167 milyon TL zarara uğradığı ortaya çıktı. Mahkeme uzlaşılmasını isteyince Zeytinburnu Belediyesi borcu ödeyebilmek için mülkiyetindeki taşınmazları devretmesini de sağlayan bir protokol yetkisi istedi. Zeytinburnu Belediyesi yıllar önce Sümer Mahallesi’ndeki futbol sahası ve çocuk parkı bulunan hazine arazisini imara açarak kentsel dönüşüm alanına ekledi.

Yurttaşların arazisi ile bu hazine arazisi üzerinde KİPTAŞ Sahilpark konut projesini yükseltti. Hazine adına 2013 yılında dava açan Maliye Bakanlığı İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı, futbol sahası ve çocuk parkı bulunan araziyi geri almak istedi. Başkanlık davayı kazandı. Mahkeme hazinenin 167 milyon 892 bin 360 TL zarara uğradığını tespit etti. Zeytinburnu Belediyesi Meclisi’ne dün gelen teklifte tüm süreç özetlenerek söz konusu tutarın Aralık 2017 itibarıyla güncellenerek 214 milyon 129 bin 915 TL olduğu ifade edildi. Bu tutarın Zeytinburnu Belediyesi ve KİPTAŞ tarafından ödeneceği anlatıldı. Bakanlıkla protokol yapabilmek için meclisten yetki istendi. Yetki CHP’li meclis üyelerinin “ret” oylarına karşın AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Zeytinburnu CHP meclis üyesi Hüseyin Üsküdar, teklife itiraz ederek bu yetkinin hazineye ilçedeki ilkokul, park gibi donatı alanları ve bağış yapılan arsaların yani kamunun arazilerinin devrinin de yapılabilmesini kapsadığını belirterek “Hazinenin haberi olmadan satılan binaların paralarını KİPTAŞ aldı. 10 yıldır bu meseleyi düzeltemiyorsunuz. Şimdi belediye başkanı Zeytinburnu’nun bir kuruş kâr etmediği yerde protokol yetkisi istiyor. Maliye Bakanlığı’nın bir arazisinin hokus pokus edilerek üzerine konut yapılan ve bakanlığın zararın karşılanması için protokol yapılması isteniyor. ‘Belediyenin bu projeyle hiç ilgisi yok, KİPTAŞ’ın yeri’ deniyordu. Şimdi belediye borcun çoğunu kapatmaya çalışıyor. Ayrıca Maliye 455 konut üzerinde ipotek koydu. Zarar karşılanmasının ardından tapular iade edilecek” dedi.

KAYNAK: CUMHURİYET