• Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor
 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
 • Saadet Partisi gazetecilerle yemekte buluştu
 • Bu ülkenin Ömer Turan'dan başka derdi yok mu?
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Halide Edip Adıvar, Unutulmadı!

Yazar, siyasetçi, akademisyen, öğretmen ve ulusal kurtuluş mücadelesine verdiği destekle Halide Onbaşı olarak da bilinen cumhuriyet kadını Halide Edip Adıvar ölümünün 54. yılında da unutulmadı.
10 Ocak 2018 Çarşamba 15:01

1884 Yılında doğan ve 1964 Yılında vefat eden, Kurtuluş Savaşı tarihimizin, Kahraman Türk kadınlarından yazar,siyasetçi,akademisyen Halide Edip ADIVAR için, Gazeteci Mehmet ALPAY ve Zeytinburnu Çevre - Kültür ve Turizm Derneği (ZEYÇED ) Başkanı Ali GÜNDÜZ'ün gayretleri ile yerini tespit edip,kabrinde düzenlemeler yaptıkları ve çiçekler ektikleri ( Halide Onbaşı ) Halide Edip ADIVAR'a,Ölümünün 54.yıl dönümünde, bu yıl ilk olarak başlattıkları anma töreni , Merkez Efendi Mezarlığındaki kabri başında yapıldı. Kur'an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

İstanbul -Zeytinburnu Merkez Efendi Mezarlığındaki Halide Edip ADIVAR'ı anma törenine,erken saatlerde mezarlığa gelen programı organize eden gazeteci Mehmet ALPAY ve (ZEYÇED ) Başkanı Ali GÜNDÜZ'ün Türk Bayrakları ile süsledikleri kabrine, Zeytinburnu Tepebağ Dutluk Cami Dernek Başkanı Ayhan ÖZDEMİR, Fatih Talebe Yurdu İmam - Hatibi Muhammed AKDENİZ,Telsiz Mahallesi Kültür Derneği Başkanı Kadir ŞENGÜL, İrfan ŞENGÜL, Affet VARDAR, Nilüfer BÜYÜKILGAZ, Ziynet Potur BİÇER, Kezban POTUR, Güllü Çakır YILMAZ, Fatma ERGÜN katıldığı anma programında Kur'an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Gazeteci Mehmet ALPAY konuşmasında " Balkan Savaşı yıllarında (1912 ) Hastanelerde gönüllü Hemşerilik yapan ,Sultanahmet Meydanı'nda (1919 ) İzmir'in işgalini protesto mitinginde yaptığı etkili konuşma ile ünlenen ,1920'de Anadolu'ya kaçarak Kurtuluş Savaşına katılan,önce Onbaşı,sonra Üst Çavuş rütbesi alan, 1940'ta İstanbul Üniversitesi İngiliz Filojisi Başkanı, 1950 yılında da milletvekili seçilen Halide Edip ADIVAR'a, bugüne kadar mezarı başında anma yapılmamasını ve unutup, ilgilisiz kalanları kınıyorum" dedi.

Zeytinburnu Çevre-Kültür ve Turizm Derneği (ZEYÇED ) Başkanı Ali GÜNDÜZ'ün,Bugün burada İstiklal Madalyası sahibi ,Ateşten Gömlek,Vurun Kahpeye,Handan,,Sinekli Bakkal ve Tatarcık romanların yazarı (Halide Üst Çavuş) Halide Edip ADIVAR'ı Ölümünün 54.yıl dönümünde sizlerle birlikte mezarı başında anıyoruz.mekanı cennet olsun.Bu arada Halide Edip ADIVAR gibi, tarihe geçen kahraman Türk kadınlarımızdan Kara Fatma,Tayyar Rahmiye,Nene Hatun ,Gördesli Makbule,Kılavuz Hatice,Nezahat Onbaşı,Bitlisli Defterdarın hanımı,Şehit Şerife Bacı ve Yirik Fatma'yı da rahmet ve minnetle anıyoruz.Bizler onlara minnettarız.Bu vatan onlara minnettardır" dedi.ZEYÇED Başkanı Ali GÜNDÜZ sözlerine" Şahsım ve Gazeteci dostum, arkadaşım Mehmet ALPAY adına sizlere geldiğiniz ve yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz,bugün sizlerle bir ilki yaşayarak tarihe geçmiş olduk.Bundan sonraki ölüm yıl dönümlerinde de anmaya devam edeceğiz" dedi.



Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkılarak yerine tesis yapılacağı açıklanmıştı. Yıkıma bugün itibariyle başlandı

 • Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  AFRİN harekatında köşeye sıkışan PKK/PYD kirli oyunlara başvurmaya başladı. ABD'nin IŞİD ile savaşıyor diye beslediğini söylediği PYD, TSK ile savaşmaları karşılığında hapistekileri serbest bıraktı.

 • Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Zeytinburnu belediyesi eski temizlik işleri müdürü ve CHP Zeytinburnu çırpıcı mahalle delegesi Mehmet Şahin’in naaşı erikli baba cem evinde sırlanarak Osmaniye mezarlığında toprağa verildi..

 • Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Zeytinburnu Belediyesi yok olmaya yüz tutmuş tarihi gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Son Yirmi yılda onlarca tarihi eseri gün yüzüne çıkaran Zeytinburnu Belediyesi en son tarihi belediye binasını restore ediyor.

 • Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terörist gruplara yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın ardından, İstanbul'da yaşayan 500 Doğu Türkistanlı, Zeytinburnu Askerlik Şubesi Başkanlığı'na gönüllü askerlik başvurusunda bulundu.

 • Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  TSK'nın Afrin'de başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında Mehmetçiğe dua edildi, Fetih Suresi okundu.

 • Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Geçen yıl aramızdan ani şekilde ayrılan Zeytinburnu eski Belediye Başkan Danışmanı Av.Fahri Biçer için sevenleri ve arkadaşları sene-i devriyesinde Zeytinburnu İşadamları Derneğinde toplandı.

 • Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  AFRİN'den gelen son dakika haberlere göre TSK birlikleri köyleri alarak ilerliyor. Zeytin Dalı harekatının 3. gününde TSK destekli ÖSO şu ana kadar 9 köyün denetimini ele geçirirken PKK/PYD kaçıyor. Afrin'e TSK birlikleri cumartesi günü saat 11.05'te harekat başlatmıştı. Afrin operasyonunda amaç 30 km derinliğe girip güvenli bölge oluşturmak. İşte Zeytin Dalı operasyonunda son durum;

 • Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Hatay ve Kilis’in en meşhur tatlısı KÜNEFE ‘Sizleri tatlı bir ziyafete bekliyoruz’ sloganıyla Zirve farkıyla Zeytinburnu Telsiz Mahallesinde tatlı severlerin hizmetine sunuldu.

 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  18 milyon öğrenci, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ödev yok. Ödev kesinlikle vermiyoruz. Genelgeyi de gönderdik." dedi.

 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı "Planlı Alanlar Yönetmeliği" doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

 • Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  İstanbul Avrupa yakası konut projelerinden biri olarak TESA Yapı imzasıyla hayata geçirilen LİVZA Zeytinburnu projesinde ön talep toplama dönemi başladı.65 milyon TL yatırımla İstanbul Zeytinburnu bölgesinde kentsel dönüşüm projesi olarak yükselecek olan Livza Zeytinburnu 101 daireden oluşacak.

 • Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maketten konut satışlarında yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek üzere bina tamamlama sigortası poliçesini uygulamaya başladı.

 • 'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  56 yerli ve yabancı, usta ve genç fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı festivalde ayrıca sanatçı konuşmaları, portfolyo değerlendirmeleri, paneller, seminerler, slayt gösterileri, rehberli sergi turları, belgesel film gösterimleri ve atölyeler olacak

 • Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Usta gazeteci Tahir Yaman, Hülya Avşar'ın sinemaya ilk girdiği yıllarda Kadir İnanır'la başrolünü paylaştığı filmde, yanlışlıkla vurulup hastaneye kaldırıldığı olayı yıllar sonra anlattı.

 • Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Cemal Aydar Ağabeyimizin Muhterem Babası Hacı Ekrem Aydar büyüğümüz Hak'ka yürüdü.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan