• Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor
 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
 • Saadet Partisi gazetecilerle yemekte buluştu
 • Bu ülkenin Ömer Turan'dan başka derdi yok mu?
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Livza'da düşük aidat ve kişiye özel ödeme kolaylığı

TESA Yapı'nın Zeytinburnu'nda kentsel dönüşüm alanı üzerinde yürüttüğü Livza Zeytinburnu projesi hızla ilerliyor.

10 Ocak 2018 Çarşamba 08:20

Livza Zeytinburnu projesini projemlak.com"a anlatan TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam, bu projede 1+1 dairelere yer vermediklerini ve aile konseptini ön plana çıkarmayı amaçladıklarını ifade etti. Zeytinburnu bölgesindeki aidat hassasiyetinin de farkında olduklarını ifade eden Sağlam, bu nedenle sosyal donatılardan taviz vermeden belirli düzenlemelere gittiklerini ve aidat aralığını ise metrekare başına 2-2,5 lira arasında tutmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. İşte Tesa Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam"ın projemlak.com"un sorularına verdiği cevaplar...

Livza Zeytinburnu projesiniz hakkında bizlere kısaca bilgi verebilir misiniz?

Livza Zeytinburnu projesi önümüzdeki günlerde lasnmanını yapacağımız yeni projemizin adı. Projemiz Zeytinburnu Veliefendi mahallesi, Semiha Şakir Caddesi"nde kamu binaların olduğu bir bölgede yer alıyor. Projemiz AVM, kaymakamlık gibi yapılarla birlikte ana arterlerin önünde ve 2,5 dönümlük bir arazide yer alıyor. Projemiz 15 katlı olarak planlandı. Bunların 2 katı ise ticari alan olarak ayrıldı.

TESA olarak sizler de kentsel dönüşüm projelerine imza atıyorsunuz. Sizce Türkiye"de kentsel dönüşüm çalışmaları nasıl ilerliyor?

Livza Zeytinburnu projemiz de bir kentsel dönüşüm çalışması olarak ön plana çıkıyor. Malum Zeytinburnu yerleşimin yoğun olduğu bir alan odluğundan dolayı projeyi toparlamamız uzun bir süreç aldı. Biz TESA olarak kentsel dönüşümde etkin olmak ve uzmanlaşmak istiyoruz. İstanbul gibi bir şehide merkezi konumda boş arazi bulmak zor. Bu nedenle kentsel dönüşüm alanları üzerinden ilerliyoruz. Tabi zorluklarla da karşılaşıyoruz. Ama sabırlı olmak lazım. Hükümetimiz kentsel dönüşüm konusunda yönetmeliklerle bir takım düzenlemeler yapmaya çalışıyor ancak insanımız bu konudaki en büyük engellerden birisi. Kentsel döşüm süreçlerinde çoğunluk hisselerini alarak ve 3"te 2 çoğunluk sağlayarak ilerlemek gibi teşvikler var ancak tabi zaman zaman bunlar yeterli olmuyor. Bu zorluklardan ötürü Livza Zeytinburnu projesini şuanki haline getirmemiz iki yılı bulan bir zaman dilimini kapsadı. Bu projede bir kısmı kat karşılığı bir kısmını da satın alarak ilerledik.

Livza Zeytinburnu projesinin daire tipleri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

11 tane ayrı daire çeşidimiz var. 2+1"den 4+1"e kadar farklı daire tiplerimiz mevcut. Aile konseptiyle ilerlemek istediğimizden dolayı bu projemizde 1+1"lere yer vermedik. En küçük dairemiz 88, en büyük dairemiz ise 190 metrekare büyüklüğünde olacak şekilde tasarlandı.

Hep aile konsepti üzerinden de mi ilerlemeyi düşünüyorsunuz?

Artık konut piyasasında yatırımcıdan ziyade oturumcu sayısında bir artış var. Yatırımcı farklı araçlara yöneliyor. Dolayısıyla oturuma yönelik müşteriler için projeler üretmek istediğimiz için bu yolu seçtik.

Livza Zeytinburnu projesinde fiyatlar ne durumda?

Metrekare fiyatlarını 15 gün içerisinde düzenleyeceğimiz lasnmanda duyurmayı planlıyoruz.

Peki aidat rakamları hangi aralıklarda?

Bu konuda öncelikle sosyal imkanlarımızdan söz etmek isterim. Yaklaşık olarak 1200 metrekare sosyal alanımız olacak. Kadın ve erkeklerin ayrı ve birlikte kullanacakları alanlar tasarlandı. Aidat hassasiyeti bu bölgede fazla olduğundan dolayı bu projemizde havuza yer vermedik. Ancak projemizde fitness, Fin hamamı, sauna, çocuk alanları, kapalı futbol sahası, dinlenme alanları ve toplantı odaları var. Aidat rakamımızı ise metrekare başına 2- 2,5 lira olarak düşünüyoruz.

Sizce konut piyasası 2018"e nasıl girdi?

Konut piyasası için 2017"de yüzde 7 oranında bir yavaşlama oldu. 850 bin konut satışı yapıldı ancak bu rakamlar 2015"in de altında kaldı. 2017"de sonunda alınan ruhsat sayısı fazla. Bu da 2018"deki beklentinin iyi olmasına neden oluyor. İnşaat sektörü Türkiye"de toplam GSMH içinde yüzde 8"lik bir pay alıyor. Bunu artırmak yönünde çalışmalar var. Ben 2018"den umutluyum. Konut sektörünün önündeki en büyük engelin ise faiz olduğu düşüncesindeyim. Konut kredisi faizleri şuanda yüzde 1.20 - 1.40 arasında yer alıyor. Merkez Bankası"nın koridor faizi 12.75 oranında. Bankalar ise yüzde 14-15"lerde mevduat topluyor. Yüzde 18-20"lerde firmaları fonluyorlar. Dolayısıyla faizler yüksek. Faizlerin düşmesi konut piyasasını olumlu etkiler diye düşünüyorum.

Doların yüksek olması satışlarınızı nasıl etkiliyor?

Türk insanı konutu bir yatırım aracı olarak görüyor. Bu nedenle dolardaki dönemsek artışların konut satışlarına olumsuz yansıyacağını düşünmüyorum. Zaten geçtiğimiz aylara oranla da dolar fiyatlarında bir düşüş yaşandı. Bu düşüş de devam edecek diye düşünüyorum. 2018"de de konut satışlarının artacağı ve insanımızın tekrar konuta yönleneceği kanısındayım.

Peki sizce sektörün yeni teşviklere ihtiyacı var mı?

Bizim girdi maliyetlerimizde ciddi artışlar var. Örneğin işçi maliyetlerimiz yüzde 7,5, malzeme maliyetleri ise yüzde 19 arttı. En önemli artış kalemi ise demirde yaşandı. Hükümetimiz bu konuda ithalatın önünü açtı, ithalat vergilerini indirdi. Bu tip teşvikler önemlidir. Bizim için en önemlisi hammaddedeki maliyet indirimi olacaktır. Bu fiyatlarımıza da yansıyacaktır.

Livza Zeytinburnu projesinde ne gibi ödeme koşulları sunmayı planlıyorsunuz?

Faiz oranlarındaki artış insanların daha düşük kredi kullanmalarına neden oluyor. Türkiye"de ortalama konut kredisi kullanma vadesi 8 yıl. Kredi kullanım oranı ise maksimim 150 bin lira bandında yer alıyor. Biz bu vadeleri firma içinde sağlamaya çalışıyoruz. Lansmanımızda 36 aya kadar vade farksız satış sunumu yapmayı planlıyoruz. Bunu da ilk kez size söylüyorum burada. Bunun dışında da ödemeleri kendimiz vadelendirmeyi ve teslimde bir takım ödemelerle bir takım ödeme koşulları oluşturmaya çalışacağız.

Bankalarla ilgili garantörlük çalışmalarınız var mı?

Katılım ve diğer bankalarla önceki projelerimizde olduğu gibi en az 2 bankayla garantörlük çalışması yaparak ilerlemeyi planlıyoruz. İlerleyen süreçte bu banka sayısını artırmayı da planlıyoruz.

TESA"nın yeni projeleri var mı?

2018 içinde Eyüp Sultan ve Zeytinburnu"ndaki projelerimizin satışı olacak. Eyüp Sultan"daki projemiz de Alibeyköy"de Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde, Haliç tramvay hattının hemen önünde yer alan bir alanda yer alıyor. Bu projemizin de lansmanını yapacağız. 2018 içinde bu iki projemize eğilmeyi hedefliyoruz.

TESA Yapı genellikle kentsel dönüşüm projelerine yöneliyor. Dönüşüm alanları dışında da başka projelerde yer alma planınız var mı?

TESA olarak İstanbul Avrupa Yakası bölgesinde konumlanmış bir firmayız. Farklı bölgelerde de arayışlarımız sürüyor. Ancak bu dönemde merkezde olmak önemli. Farklı arsalar bakıyoruz. Şuanda takip ettiğimiz işlerimiz de var. Anlaşma aşamasında olduğumuz yerler de var. Kentsel dönüşüm bizim argümanlarımızdan birisi konumunda. Hem kentsel dönüşüm hem de boş parseller olduğunda bunları da değerlendiriyoruz. Burada önemli olan bizim Livza konseptiyle oluşturmaya çalıştığımız alanların ortaya çıkması. Bu nedenle de en az üç-beş dönüm parsel büyüklüğünde yerler bakıyoruz.

Röportaj: Sümeyra KIRCA- ProjemlakPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkılarak yerine tesis yapılacağı açıklanmıştı. Yıkıma bugün itibariyle başlandı

 • Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  AFRİN harekatında köşeye sıkışan PKK/PYD kirli oyunlara başvurmaya başladı. ABD'nin IŞİD ile savaşıyor diye beslediğini söylediği PYD, TSK ile savaşmaları karşılığında hapistekileri serbest bıraktı.

 • Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Zeytinburnu belediyesi eski temizlik işleri müdürü ve CHP Zeytinburnu çırpıcı mahalle delegesi Mehmet Şahin’in naaşı erikli baba cem evinde sırlanarak Osmaniye mezarlığında toprağa verildi..

 • Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Zeytinburnu Belediyesi yok olmaya yüz tutmuş tarihi gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Son Yirmi yılda onlarca tarihi eseri gün yüzüne çıkaran Zeytinburnu Belediyesi en son tarihi belediye binasını restore ediyor.

 • Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terörist gruplara yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın ardından, İstanbul'da yaşayan 500 Doğu Türkistanlı, Zeytinburnu Askerlik Şubesi Başkanlığı'na gönüllü askerlik başvurusunda bulundu.

 • Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  TSK'nın Afrin'de başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında Mehmetçiğe dua edildi, Fetih Suresi okundu.

 • Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Geçen yıl aramızdan ani şekilde ayrılan Zeytinburnu eski Belediye Başkan Danışmanı Av.Fahri Biçer için sevenleri ve arkadaşları sene-i devriyesinde Zeytinburnu İşadamları Derneğinde toplandı.

 • Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  AFRİN'den gelen son dakika haberlere göre TSK birlikleri köyleri alarak ilerliyor. Zeytin Dalı harekatının 3. gününde TSK destekli ÖSO şu ana kadar 9 köyün denetimini ele geçirirken PKK/PYD kaçıyor. Afrin'e TSK birlikleri cumartesi günü saat 11.05'te harekat başlatmıştı. Afrin operasyonunda amaç 30 km derinliğe girip güvenli bölge oluşturmak. İşte Zeytin Dalı operasyonunda son durum;

 • Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Hatay ve Kilis’in en meşhur tatlısı KÜNEFE ‘Sizleri tatlı bir ziyafete bekliyoruz’ sloganıyla Zirve farkıyla Zeytinburnu Telsiz Mahallesinde tatlı severlerin hizmetine sunuldu.

 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  18 milyon öğrenci, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ödev yok. Ödev kesinlikle vermiyoruz. Genelgeyi de gönderdik." dedi.

 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı "Planlı Alanlar Yönetmeliği" doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

 • Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  İstanbul Avrupa yakası konut projelerinden biri olarak TESA Yapı imzasıyla hayata geçirilen LİVZA Zeytinburnu projesinde ön talep toplama dönemi başladı.65 milyon TL yatırımla İstanbul Zeytinburnu bölgesinde kentsel dönüşüm projesi olarak yükselecek olan Livza Zeytinburnu 101 daireden oluşacak.

 • Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maketten konut satışlarında yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek üzere bina tamamlama sigortası poliçesini uygulamaya başladı.

 • 'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  56 yerli ve yabancı, usta ve genç fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı festivalde ayrıca sanatçı konuşmaları, portfolyo değerlendirmeleri, paneller, seminerler, slayt gösterileri, rehberli sergi turları, belgesel film gösterimleri ve atölyeler olacak

 • Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Usta gazeteci Tahir Yaman, Hülya Avşar'ın sinemaya ilk girdiği yıllarda Kadir İnanır'la başrolünü paylaştığı filmde, yanlışlıkla vurulup hastaneye kaldırıldığı olayı yıllar sonra anlattı.

 • Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Cemal Aydar Ağabeyimizin Muhterem Babası Hacı Ekrem Aydar büyüğümüz Hak'ka yürüdü.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan