• Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor
 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
 • Saadet Partisi gazetecilerle yemekte buluştu
 • Bu ülkenin Ömer Turan'dan başka derdi yok mu?
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu Meclisinde Kentsel Dönüşüm tartışması

Zeytinburnu Belediye Meclisinde 2018 Yılının ikinci birleşiminde ağırlıklı olarak Kentsel Dönüşüm masaya yatırıldı. Cemal Merdan’ın yönettiği Mecliste CHP’li üyeler AK Parti’nin yandaşlarına rant sağlığı iddialarını gündem taşıdı

05 Ocak 2018 Cuma 08:42

Zeytinburnu Belediye Meclisi Ocak ayı 2.Birleşiminde CHP Meclis Üyesi Cengiz Pektaş gündem dışı söz aldı ve çalışan gazetecilerin gününü kutladı, gazetecilerin verilmeyen haklarıyla ilgili bir konuşma yaptı. Ardından AK Parti Grup Başkanı Mehmet Altuntaş söz aldı ve kadroya geçecek tüm taşeron çalışanlarına hayırlı olsun temennilerini iletti.

Gündeme dair ilk sözü CHP Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu aldı ve KİPTAŞ Locamahal projesinde müteahhittin talep etiği çekme mesafelerini eleştirdi ve bizler müteahhitte göre çekme mesafelerini düzenleyeceksek yarın bunun önünü alamayız dedi. Hüseyin Üsküdar ise Sümer’de ki bu projeyle meclise gelen her karar bu firmaya kazandırıyor dedi.

CHP Meclis Üyelerinin bu iddialarına Belediye Başkan Yrd Semih Demirci cevap verdi. Locamahal projesinde bu konuyu yerinde inceledik blok ile kaldırım arasında kalan mesafe 13 Metre buranın çekme mesafesiyle ilgili bir sorun yok dedi.

CHP Meclis Üyesi Hüseyin Üsküdar bir başka gündem maddesi olan Beştelsiz Caminin yanı başında bulunan parselle ilgili söz aldı. Buradaki plan tadilatıyla öndeki parsele rant sağlandı şimdi ise arkadaki parselle ilgili tadilat yapacağız. Aynı rant buraya sağlanacak. Burada camiyle parsel arasındaki mesafe 3 metre.  Bundan Üç yıl önce bu meclisten bir karar geçirdik. Cami ve okul çevrelerindeki binaların istimlak edilerek camilerin ve okulların etrafının açılması. Bizde bu kararı vatandaşların mağdur edilmesi konusunda destekledik. Şimdi geldiğimiz noktada AKP’ye yakınlığıyla bilinen mimar, mühendis müteahhit olduğu zaman bu tür yerlerde özel imtiyazlar devam ediyor. 

Beştelsiz camindeki bu üç metre çekme mesafesini Sümer caminde veya Selvili caminde yapmaya kalkarsan 7 metre çekeceksin söz konusu yandaşlık olduğunda ne metre ne mesafenin önemi yok. Burada yandaşlara çıkar sağlamak var.  Yenidaoğan caminde camiye bitişik üç parsele niçin imar verdiniz. Buna karşı Bağ caminde o alanı camiye bağışlayan kişinin yerini istimlak etmeye çalışıyorsunuz dedi.

Bu iddialara Başkan Yrd. Semih Demirci cevap verdi biz arsa sahibinin yandaş mı ne olduğunu bilmiyoruz kendisin tanımıyoruz Fakat bu parsel camiye sıfır imar durumu vardı. Öndeki parselde 4 metre çekme mesafesi uygulandı şimdi arkadaki parselde de 4 metre çektiriyoruz vatandaş artış değil tam tersine vatandaşın inşaat alanını azaltıyoruz. Böyle yandaşımız mağdur ediyoruz dedi.

Ardından mecliste Telsiz Mahallesindeki Dönüşüm gündeme geldi. CHP Grup başkanı Üsküdar siz bu Kentsel Dönüşümü becermediniz. İşte son örneği Telsiz Mahallesi burada Kentsel Dönüşü olsun diye sizlere destek olduk. Burada becermediniz. Vatandaş size güvenmediği için % 22 de kaldınız. Şimdi ise yeni bir karar ile gelmişsiniz bu rapor meclisten geçerse vatandaşın evleri elinde gidecek dedi.

Üsküdar’a cevap bu projeyle bizzat ilgilen Başkan Yrd. Zafer Alsac cevap verdi. Biz burada Örnek olsun diye elimiz taşın altına koyduk. İki yıl boyunca toplantı yaptık. 10 Bin bağımsız birimle toplantı yaptık. Bu toplantılar bu binaların büyük risk taşıdığı anlattık ve yenilenmesi gerektiğini vatandaşa anlattık. Ne yazık ki burada Üç yeni bina bu projeye miza attığı halde evleri çürük olan vatandaşlarımız buna çok yanaşmadı ve Üçte İki çoğunluğu sağlayamadık. Şimdi bu gündem maddesiyle artık projenin başına dönüyor ve vatandaşa proje öncesi haklarını iade ediyoruz artık kendileri yıkıp yapacak ve yerlerini yenileyecekler dedi.

Ocak ayı Meclisinin son gündem maddesi ise Merkez efendi Tıp Festivaliydi. Buraya ayrılan bütçeye itiraz etmeye CHP Grup başkanı Hüseyin Üsküdar böyle değerli bir şahsiyetin yanı başında bir hafta boyunca davul zurna çalıp oyun oynatıyorsunuz bunu CHP’li bir belediye yapsa bizleri topun ağzına koyarsınız dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkılarak yerine tesis yapılacağı açıklanmıştı. Yıkıma bugün itibariyle başlandı

 • Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  AFRİN harekatında köşeye sıkışan PKK/PYD kirli oyunlara başvurmaya başladı. ABD'nin IŞİD ile savaşıyor diye beslediğini söylediği PYD, TSK ile savaşmaları karşılığında hapistekileri serbest bıraktı.

 • Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Zeytinburnu belediyesi eski temizlik işleri müdürü ve CHP Zeytinburnu çırpıcı mahalle delegesi Mehmet Şahin’in naaşı erikli baba cem evinde sırlanarak Osmaniye mezarlığında toprağa verildi..

 • Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Zeytinburnu Belediyesi yok olmaya yüz tutmuş tarihi gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Son Yirmi yılda onlarca tarihi eseri gün yüzüne çıkaran Zeytinburnu Belediyesi en son tarihi belediye binasını restore ediyor.

 • Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terörist gruplara yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın ardından, İstanbul'da yaşayan 500 Doğu Türkistanlı, Zeytinburnu Askerlik Şubesi Başkanlığı'na gönüllü askerlik başvurusunda bulundu.

 • Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  TSK'nın Afrin'de başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında Mehmetçiğe dua edildi, Fetih Suresi okundu.

 • Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Geçen yıl aramızdan ani şekilde ayrılan Zeytinburnu eski Belediye Başkan Danışmanı Av.Fahri Biçer için sevenleri ve arkadaşları sene-i devriyesinde Zeytinburnu İşadamları Derneğinde toplandı.

 • Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  AFRİN'den gelen son dakika haberlere göre TSK birlikleri köyleri alarak ilerliyor. Zeytin Dalı harekatının 3. gününde TSK destekli ÖSO şu ana kadar 9 köyün denetimini ele geçirirken PKK/PYD kaçıyor. Afrin'e TSK birlikleri cumartesi günü saat 11.05'te harekat başlatmıştı. Afrin operasyonunda amaç 30 km derinliğe girip güvenli bölge oluşturmak. İşte Zeytin Dalı operasyonunda son durum;

 • Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Hatay ve Kilis’in en meşhur tatlısı KÜNEFE ‘Sizleri tatlı bir ziyafete bekliyoruz’ sloganıyla Zirve farkıyla Zeytinburnu Telsiz Mahallesinde tatlı severlerin hizmetine sunuldu.

 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  18 milyon öğrenci, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ödev yok. Ödev kesinlikle vermiyoruz. Genelgeyi de gönderdik." dedi.

 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı "Planlı Alanlar Yönetmeliği" doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

 • Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  İstanbul Avrupa yakası konut projelerinden biri olarak TESA Yapı imzasıyla hayata geçirilen LİVZA Zeytinburnu projesinde ön talep toplama dönemi başladı.65 milyon TL yatırımla İstanbul Zeytinburnu bölgesinde kentsel dönüşüm projesi olarak yükselecek olan Livza Zeytinburnu 101 daireden oluşacak.

 • Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maketten konut satışlarında yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek üzere bina tamamlama sigortası poliçesini uygulamaya başladı.

 • 'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  56 yerli ve yabancı, usta ve genç fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı festivalde ayrıca sanatçı konuşmaları, portfolyo değerlendirmeleri, paneller, seminerler, slayt gösterileri, rehberli sergi turları, belgesel film gösterimleri ve atölyeler olacak

 • Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Usta gazeteci Tahir Yaman, Hülya Avşar'ın sinemaya ilk girdiği yıllarda Kadir İnanır'la başrolünü paylaştığı filmde, yanlışlıkla vurulup hastaneye kaldırıldığı olayı yıllar sonra anlattı.

 • Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Cemal Aydar Ağabeyimizin Muhterem Babası Hacı Ekrem Aydar büyüğümüz Hak'ka yürüdü.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan