• Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor
 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
 • Saadet Partisi gazetecilerle yemekte buluştu
 • Bu ülkenin Ömer Turan'dan başka derdi yok mu?
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Çevreci Prof.Dr.Orhan Kural'dan Duygu Dolu Çevre Semineri!..

Dünyanın bir çok rekorlarını alt üst eden ve 1 numaralı çevresel cengaveri olan çevreci ve gezgin Prof.Dr.Orhan KURAL, Zeytinburnu Şehit Kadir Cihan Karagözlü Ortaokulu'nda, Zeytinburnu Belediye Başkanlığı'nın desteği ile öğrenciler ile velilere verdiği "ÇEVRE SEMİNERİ"nde hem duygulandı, hem de duygulandırdı.
01 Ocak 2018 Pazartesi 08:57

Zeytinburnu Şehit Kadir Cihan Karagözlü Ortaokulu Müdürü Harun CAN ve yardımcıları Sibel ALTINLAR, Hakan ARAT ve Gülnaz YILDIZ, Okul Aile Birliği Başkanı Asiye AKYAR ve Yardımcısı Dilek KURTBOĞAN ve yönetim kurulu üyeleri Ünlü Dünya Çevrecisi Prof Dr. Orhan KURAL'ı Çevre Semineri sunumları ve sonrasında ağırlamak için el ele vererek mükemmel bir çalışma yapmışlardı.

Zeytinburnu Belediye Başkanlığı desteği ile Prof.Dr.Orhan KURAL'ın okullarda çevre seminerleri vererek öğrencileri bilinçlendirmesi çalışmalarının Zeytinburnu Şehit Kadir Cihan Karagözlü Ortaokulu'ndaki çevre seminerine,Zeytinburnu Belediyesi Çevre Mühendisi Mehmet UÇAR, Zeytinburnu Çevre – Kültür ve Turizm Derneği ( ZEYÇED ) eski başkanı eğitimci Sevim AKBAY, Zeytinburnu Çevre-Kültür ve Turizm Derneği (ZEYÇED) Başkanı Ali GÜNDÜZ ,Başkan Yardımcısı gazeteci Mehmet ALPAY ve Genel Sekreter Sefer CENGİZ iştirak ettiler. Ali GÜNDÜZ, Sevim AKBAY ve Prof Dr.Orhan KURAL, çok eski yıllardan beri birlikte çevre çalışması yaptıklarını ifade ettiler.

Prof.Dr.Orhan KURAL, çevre semineri programına ön sunum yapılmadan bizzat öğrencilerin yanı sıra öğretmen ile velilere selamlama sohbeti yaptı. Daha sonrasında öğrencilere mini mini sorular sorarak ortamı kavramalarını sağladı. Öncelikle tüketim çılgınlığı yaratan özel günlere"Kıl Günler"örneğin, ( Yılbaşı - Sevgililer, Anneler - Babalar ve benzer günleri ) tanımlaması yaparak"buralara yapılan harcamaların çevrecilik ve sokak hayvanları bakım ve ıslahları için harcanması gerekliliğini ön plana almıştı. Öğrencilere farkındalık yaratabilmeleri için"YAĞMURU ANLATMAYIN, YAĞMURU BOL YAĞDIRMAYI SAĞLAYIN"öz sözü hayli anlamlıydı.

Karikatürlerle süslenmiş olan ilk kitaplarından "DÜNYA İÇİN BİRŞEY YAP!" 5 yılda 35 baskı yapan ve 134.000 satan kitabının, dünyada 17 lisanda basıldığını ve bunlara yakında Lehçe - Romanya - Japonya dillerinde de yayınlanacağını belirtti. Dünyada dolaşmadığı ülke kalmayan Çevreci ve gezgin Prof Dr.Orhan KURAL, Guinnes rekorlarına göre dünyada en çok ekmeği çöpe atan ülkeler arasında ilk sırayı açık ara farkla korunduğunu belirtti. İSRAF konusunda anlatım yaparak MC Donald'a da hayli çattı."Oradan aldığınız en ufak ürünün geliri İsrail'e gidiyor ve özümüzden uzaklaşıyoruz derken bir yiyecek paketinin ardında kalan çöp yığınını göstererek"Yemek ürününden ziyade bu çöpe atılacak ambalajlar için para verdiğinizi unutmayın ve COLA içmeyi aklınızdan çıkarın"diyerek slayt ile anlatımlarda bulundu.

"Ülkemizin bu günlere gelmesini sağlayan şehitlerimizi, kahraman kadınlarımızı ve atalarımızı asla unutmayalım."sözü ile Şerife Bacı ve diğer kahraman kadınlardan anlatımlarda bulunarak Kastamonu Küre'de çevresel ağırlıklı bir okul yaptırdığını belirtti."Akli dengesi yerindedir raporu"alarak sahibi bulunduğu köşk tipi evini de Halk Eğitim Merkezi olarak değerlendirilmesi için bağışladığını söylemesi ve o anlarda gözlerinin yaşarması dikkat çekiciydi ve herkes duygulandı.

Öğrencilerle karşılıklı soru - cevap - sohbet yaparak neşeli anlatımlarda bulunan Prof.Dr.Orhan KURAL'a seminer sonunda okul müdürü Harun CAN tarafından günün anısı olarak bir plaket sunumu yapıldı. Program sonunda Okul Aile Birliği tarafından hazırlanmış olan yemek ve ikram sunumları yapıldı.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkılarak yerine tesis yapılacağı açıklanmıştı. Yıkıma bugün itibariyle başlandı

 • Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  AFRİN harekatında köşeye sıkışan PKK/PYD kirli oyunlara başvurmaya başladı. ABD'nin IŞİD ile savaşıyor diye beslediğini söylediği PYD, TSK ile savaşmaları karşılığında hapistekileri serbest bıraktı.

 • Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Zeytinburnu belediyesi eski temizlik işleri müdürü ve CHP Zeytinburnu çırpıcı mahalle delegesi Mehmet Şahin’in naaşı erikli baba cem evinde sırlanarak Osmaniye mezarlığında toprağa verildi..

 • Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Zeytinburnu Belediyesi yok olmaya yüz tutmuş tarihi gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Son Yirmi yılda onlarca tarihi eseri gün yüzüne çıkaran Zeytinburnu Belediyesi en son tarihi belediye binasını restore ediyor.

 • Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terörist gruplara yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın ardından, İstanbul'da yaşayan 500 Doğu Türkistanlı, Zeytinburnu Askerlik Şubesi Başkanlığı'na gönüllü askerlik başvurusunda bulundu.

 • Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  TSK'nın Afrin'de başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında Mehmetçiğe dua edildi, Fetih Suresi okundu.

 • Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Geçen yıl aramızdan ani şekilde ayrılan Zeytinburnu eski Belediye Başkan Danışmanı Av.Fahri Biçer için sevenleri ve arkadaşları sene-i devriyesinde Zeytinburnu İşadamları Derneğinde toplandı.

 • Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  AFRİN'den gelen son dakika haberlere göre TSK birlikleri köyleri alarak ilerliyor. Zeytin Dalı harekatının 3. gününde TSK destekli ÖSO şu ana kadar 9 köyün denetimini ele geçirirken PKK/PYD kaçıyor. Afrin'e TSK birlikleri cumartesi günü saat 11.05'te harekat başlatmıştı. Afrin operasyonunda amaç 30 km derinliğe girip güvenli bölge oluşturmak. İşte Zeytin Dalı operasyonunda son durum;

 • Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Hatay ve Kilis’in en meşhur tatlısı KÜNEFE ‘Sizleri tatlı bir ziyafete bekliyoruz’ sloganıyla Zirve farkıyla Zeytinburnu Telsiz Mahallesinde tatlı severlerin hizmetine sunuldu.

 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  18 milyon öğrenci, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ödev yok. Ödev kesinlikle vermiyoruz. Genelgeyi de gönderdik." dedi.

 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı "Planlı Alanlar Yönetmeliği" doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

 • Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  İstanbul Avrupa yakası konut projelerinden biri olarak TESA Yapı imzasıyla hayata geçirilen LİVZA Zeytinburnu projesinde ön talep toplama dönemi başladı.65 milyon TL yatırımla İstanbul Zeytinburnu bölgesinde kentsel dönüşüm projesi olarak yükselecek olan Livza Zeytinburnu 101 daireden oluşacak.

 • Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maketten konut satışlarında yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek üzere bina tamamlama sigortası poliçesini uygulamaya başladı.

 • 'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  56 yerli ve yabancı, usta ve genç fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı festivalde ayrıca sanatçı konuşmaları, portfolyo değerlendirmeleri, paneller, seminerler, slayt gösterileri, rehberli sergi turları, belgesel film gösterimleri ve atölyeler olacak

 • Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Usta gazeteci Tahir Yaman, Hülya Avşar'ın sinemaya ilk girdiği yıllarda Kadir İnanır'la başrolünü paylaştığı filmde, yanlışlıkla vurulup hastaneye kaldırıldığı olayı yıllar sonra anlattı.

 • Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Cemal Aydar Ağabeyimizin Muhterem Babası Hacı Ekrem Aydar büyüğümüz Hak'ka yürüdü.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan