Zeytinburnu İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü'nün yürüttüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Zeytinburnu Bilim ve Yaşam Merkezi (BİLYAM)" projesi tamamlandı. Projede öncelikli amaç özel yetenekli öğrencilere yönelik farkındalık seviyesini arttırmaktı. Bu bağlamda ilçemizde görev yapan öğretmenlerimize eğitimler ve seminerler gerçekleştirildi. Eğitim alan öğretmenlerimiz ile de özel yetenekli öğrencilerimize, merkezimizde açılan atölye eğitimleri ile proje hedeflerimiz tamamlandı.

Zeytinburnu BİLYAM projesi kapanış ve Zeytinburnu Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) açılış programı BİLYAM proje koordinatörü ve Zeytinburnu BİLSEM müdürü Fatma Sıhhat MUTLU’nun açılış konuşması ile başladı. Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali YEŞİLYURT, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül ÖZKAN YAVUZ ve Zeytinburnu Kaymakamı Ali Taşkın BALABAN’ın yaptığı protokol konuşmaları ile devam eden program özel yetenekli öğrencilerin çalışmaları ve sunumları ile tamamlandı. Projede görev alan ekibe yönelik teşekkür plaketlerinin verilmesinden sonra BİLSEM açılış merasimi gerçekleştirildi. Öğrencilerin yapmış olduğu çeşitli eserler ve çalışmalar sergilenerek program son buldu.

Zeytinburnu BİLYAM Projesinden 60 ilkokul ve ortaokul öğrencisi yararlanıyorken, Zeytinburnu BİLSEM’in açılması ile 8 ilçedeki özel yetenekli öğrencilerinde katılımı ile bu  sayı 456 olmuştur. Projenin temel amacı; özel yetenekli öğrencilerin okul eğitimlerinin yanı sıra Zeytinburnu BİLSEM de özel konseptlerle oluşturulan atölyelerde yetenek alanlarına yönelik spesifik eğitimler almasıdır. Böylece Zeytinburnu BİLSEM in geniş bir öğrenci kitlesine ulaşması sağlanmış ve daha fazla özel yetenekli öğrencinin eğitim aldığı bir merkez haline gelmiştir.

BİLSEM’de Ritim ve Müzik Atölyesi, Güzel Sanatlar ve Moda Atölyesi, Astronomi ve Gözlem Atölyesi, Karikatür ve Animasyon Atölyesi, Yaratıcılık ( Yazma-Düşünme) Atölyesi, Robotik Atölyesi, Kodlama Atölyesi, Go Atölyesi, Drama ve Psikodrama Atölyesi, Deneylerle Bilim Atölyesi branşlarında 10 farklı atölye çalışması yapılmaktadır.

Zeytinburnu ilçe milli eğitim müdürlüğü İstanbul’a BİLSEM kazandırmanın vermiş olduğu haklı gururu yaşadı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt,  Projeye destek veren başta İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’na, programa katılan Zeytinburnu Kaymakamımız Ali Taşkın BALABAN´a, proje ortakları olan İstanbul Valiliği ile İstanbul Üniversitesi’ne ve bu projeye destek veren tüm gizli kahramanlara ve açılışa katılan Beldeiye Başkan Yrd. Zafer Alsac'a Zeytinburnu İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü olarak teşekkür etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ