• Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor
 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
 • Saadet Partisi gazetecilerle yemekte buluştu
 • Bu ülkenin Ömer Turan'dan başka derdi yok mu?
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

On Sekizinci Yüzyıldaki Osmanlı'yı Görüp Hayıflanıyoruz”

Zeytinburnu’nda gerçekleştirilen uluslararası sempozyuma katılan Prof. Dr. Mürteza Bedir, “Osmanlı’nın en zayıf yüzyılı olarak nitelendirilen 18. yüzyılın büyük bir derya olduğunu görüp hayıflanıyoruz.

23 Aralık 2017 Cumartesi 09:57

Çünkü 18. yüzyıl Osmanlı kültürel ve entelektüel hayatının en zengin olduğu yıllardan birisidir. Ama modern zaman ile birlikte bizler, geri kalmışlık travmasının da getirdiği bir psikoloji ile 18. yüzyılı tarihteki en az değerli yüzyıl gibi algıladık. Böylesine yanlış bir algıya yöneldik.” ifadelerini kullandı.

Klasik dönemden modern döneme geçiş süreci olarak da görülen 18. yüzyıldaki Osmanlı alimlerini, fikri eserlerini ve müesseselerini dünyanın ve ülkemizin farklı noktalarından gelen akademisyenlerin katılımıyla anlayıp özümsemeyi ve geçmişle bugün arasında bir köprü kurmayı amaçlayan “Sahn-ı Seman’dan Darülfünun’a Osmanlı’da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu başladı. Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin işbirliği ile bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen uluslararası sempozyuma Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir, çok sayıda akademisyen ve vatandaş katıldı. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde 2 gün boyunca devam edecek uluslararası sempozyumda, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden katılacak 54 akademisyen, 18. yüzyıldaki Osmanlı ilim ve fikir dünyasını tüm yönleriyle ele alacak.

“18. YÜZYILA GERİLEMEMİZİN EN DİP NOKTASI GİBİ BAKMIŞIZ”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir, “18. yüzyıl aslında İslam ve Osmanlı dünyası için modern döneme geçmeden önceki son yüzyıldır. Klasik dönemin de son yüzyılı diyebileceğimiz bir yüzyıl. Bu bakımdan 18. yüzyıl çok önemlidir. Osmanlı ilim ve fikir dünyasını ele almak, doğru anlamak, bizim bugünü ve geleceği inşa etmemizin yanı sıra ne kadar çok emek, zaman ve entelektüel mesai sarf edersek edelim asla yakalayamayacağımız bir fikir dünyasını çalışmak anlamına geliyor. Biz bundan önceki yüzyıllarda olduğu gibi bu yüzyılda da siyasi olaylara değil daha çok ilim, kültür, sanat ve edebiyat alanlarına yani özellikle entelektüel alana yönelip bu alanlardaki Osmanlı mirasını anlamaya çalıştık. Ama biz bu alanı incelediğimizde Osmanlı’nın en zayıf yüzyılı olarak nitelendirilen 18. yüzyılın bile büyük bir derya olduğunu görüp hayıflandık. Neden son 200 yıldır Osmanlı ilim ve fikir dünyasına bu kadar uzak kaldık ve yabancılaştık diye kendi kendimize üzüldük. Çünkü gerçekten 18. yüzyıl belki de Osmanlı kültürel ve entelektüel hayatının en zengin olduğu yıllardan birisidir. Ama modern zaman ile birlikte bizler, geri kalmışlığımızın travmasının da getirdiği bir psikoloji ile 18. yüzyılı tarihteki en az çalışılan ve en az değerli yüzyıl gibi algıladık. Böylesine yanlış bir algıya yöneldik.” diye konuştu.

Konuşmasının devamında 18. yüzyıl Osmanlı’sının entelektüel, ilmi ve kültürel anlamda tarihte hak ettiği yeri almadığını belirten Prof. Dr. Mürteza Bedir,  “18. yüzyıla gerilememizin en dip noktası gibi bakmışız. Bu sebeple de o yüzyılı çok fazla ihmal etmişiz. İşte bugün 18. yüzyılı tekrar ele aldığımızda yeniden anlıyoruz ki aslında durum hiç de öyle değil. 18. yüzyıl diğer yıllardan hiç de aşağı kalacak bir yüzyıl değil. İlmi, kültür ve entelektüel bakımdan 18. yüzyıl aslında Osmanlı ilim ve kültür hayatının zirvesini teşkil eden yüzyıllardan birisidir. Buna böyle baktığımız zaman o yüzyıllardaki entelektüel ve ilmi ürünlere çok daha farklı bir gözle bakacağız ve bu konuların çok daha özgün ürünler ortaya çıkacak şekilde çalışılmasına imkan hazırlayacağız diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde 10 oturum halinde devam eden "Sahn-ı Seman’dan Darülfünun’a Osmanlı’da İlim ve Fikir Dünyası Sempozyumu” 23 Aralık Cumartesi günü sona erecek.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkılarak yerine tesis yapılacağı açıklanmıştı. Yıkıma bugün itibariyle başlandı

 • Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  AFRİN harekatında köşeye sıkışan PKK/PYD kirli oyunlara başvurmaya başladı. ABD'nin IŞİD ile savaşıyor diye beslediğini söylediği PYD, TSK ile savaşmaları karşılığında hapistekileri serbest bıraktı.

 • Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Zeytinburnu belediyesi eski temizlik işleri müdürü ve CHP Zeytinburnu çırpıcı mahalle delegesi Mehmet Şahin’in naaşı erikli baba cem evinde sırlanarak Osmaniye mezarlığında toprağa verildi..

 • Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Zeytinburnu Belediyesi yok olmaya yüz tutmuş tarihi gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Son Yirmi yılda onlarca tarihi eseri gün yüzüne çıkaran Zeytinburnu Belediyesi en son tarihi belediye binasını restore ediyor.

 • Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terörist gruplara yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın ardından, İstanbul'da yaşayan 500 Doğu Türkistanlı, Zeytinburnu Askerlik Şubesi Başkanlığı'na gönüllü askerlik başvurusunda bulundu.

 • Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  TSK'nın Afrin'de başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında Mehmetçiğe dua edildi, Fetih Suresi okundu.

 • Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Geçen yıl aramızdan ani şekilde ayrılan Zeytinburnu eski Belediye Başkan Danışmanı Av.Fahri Biçer için sevenleri ve arkadaşları sene-i devriyesinde Zeytinburnu İşadamları Derneğinde toplandı.

 • Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  AFRİN'den gelen son dakika haberlere göre TSK birlikleri köyleri alarak ilerliyor. Zeytin Dalı harekatının 3. gününde TSK destekli ÖSO şu ana kadar 9 köyün denetimini ele geçirirken PKK/PYD kaçıyor. Afrin'e TSK birlikleri cumartesi günü saat 11.05'te harekat başlatmıştı. Afrin operasyonunda amaç 30 km derinliğe girip güvenli bölge oluşturmak. İşte Zeytin Dalı operasyonunda son durum;

 • Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Hatay ve Kilis’in en meşhur tatlısı KÜNEFE ‘Sizleri tatlı bir ziyafete bekliyoruz’ sloganıyla Zirve farkıyla Zeytinburnu Telsiz Mahallesinde tatlı severlerin hizmetine sunuldu.

 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  18 milyon öğrenci, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ödev yok. Ödev kesinlikle vermiyoruz. Genelgeyi de gönderdik." dedi.

 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı "Planlı Alanlar Yönetmeliği" doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

 • Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  İstanbul Avrupa yakası konut projelerinden biri olarak TESA Yapı imzasıyla hayata geçirilen LİVZA Zeytinburnu projesinde ön talep toplama dönemi başladı.65 milyon TL yatırımla İstanbul Zeytinburnu bölgesinde kentsel dönüşüm projesi olarak yükselecek olan Livza Zeytinburnu 101 daireden oluşacak.

 • Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maketten konut satışlarında yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek üzere bina tamamlama sigortası poliçesini uygulamaya başladı.

 • 'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  56 yerli ve yabancı, usta ve genç fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı festivalde ayrıca sanatçı konuşmaları, portfolyo değerlendirmeleri, paneller, seminerler, slayt gösterileri, rehberli sergi turları, belgesel film gösterimleri ve atölyeler olacak

 • Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Usta gazeteci Tahir Yaman, Hülya Avşar'ın sinemaya ilk girdiği yıllarda Kadir İnanır'la başrolünü paylaştığı filmde, yanlışlıkla vurulup hastaneye kaldırıldığı olayı yıllar sonra anlattı.

 • Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Cemal Aydar Ağabeyimizin Muhterem Babası Hacı Ekrem Aydar büyüğümüz Hak'ka yürüdü.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan