İstiklal marşı ile başlayan kongreye Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, Avrupa Milli Görüş Kurucularından Hasan Damar, İl Başkan Yardımcıları Bilal Aydın, Fatih Akgün, İl yönetim Kurulu üyeleri Şükrü İpek, Dr Mikail Kabak Ali Düğdü ve Muhammed Resuloğlu, Sulatngazi ilçe Başkanı Hüseyin Aydoğan, Gaziosmanpaşa ilçe Başkanı Recep Polat, Bakırköy İlçe Başkanı Ramazan Boyalık, Kağıthane ilçe Başkanı Halit özgür Atak, Zeytinburnu Eski Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan, CHP ilçe Başkanı Metin Doğan, Belediye Meclis Üyesi Satı Oral, Beştelsiz Muhtarı  Adem Yavuz, Veliefendi Muhtarı Veli Özarslan,Telsiz Muhtarı Yakup Toraman, Gökalp Muhtarı Celal Ertuğrul, Nuripaşa Muhtarı Yılmaz Kaya, Seyitnizam Muhtarı Ömer Algül, Amatör Kulüpler Birliği Başkanı Şenol Yurtseven, Eroğluspor  Başkanı Fatih Çakırca, Urfalılar Derneği Başkanı Murat Tufan, Milli Görüş Hennes Tur İstanbul Temsilcisi Halil Aydın, Saadet  Partisi Kastamonu il Müfettişi Kemal Demirkan, İlim Yayma Cemiyeti Zeytinburnu Şube Başkanı Mehmet Beşinci, Anadolu Gençlik Derneği Zeytinburnu Şube Başkanı Tacettin Özer, Hu-Der Başkan Yardımcısı Av Suat Koçyiğit ve Partililer katıldı.

İlk olarak sözü ilçe Başkanı Kemal Yılmaz aldı. Yılmaz konuşmasına,  geçmiş dönemde Zeytinburnu’nda İlçe Başkanlığı yapan kişilere, geçmiş dönemde kendisiyle beraber gece gündüz çalışan teşkilat mensuplarına ve bu kongrenin hazırlık aşamasında emeği geçenlere teşekkür ederek ve Kongrenin hayırlara vesile olmasını dileyerek başladı. Kemal Yılmaz şöyle devam etti. "Bu kongremiz vesilesiyle Davamızın kurucusu 54. Hükümetin efsane Başbakanı Prof.Dr. Necmettin Erbakan hocamızı ve bu davaya hizmet edip ahirete irtihal etmiş büyüklerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum. Hocamız bize cihadı yeniden öğretti, islamsız saadetin olmacağını öğretti. Muhterem Delegeler muhterem misafirler, Saadet Partisi bu ülkenin çimentosu, kardeşliğimizin teminatıdır.  Maalesef ki günümüzde gerginlik ve kutuplaşma ile halkımız ayrıştırılıyor. Bu tutum sıkıntıları çözmek yerine arttırmaktadır. İnşallah önümüzdeki seçimlerde Saadet Partimiz en güzel neticeleri alacaktır." Dedi

Daha sonra kürsüye gelen il Başkanı Dr Abdullah Sevim geldi. Saadet Partisi İstanbul İl başkanı Dr. Abdullah Sevim konuşmasında AK Parti hükümetini topa tuttu. "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İslam ülkelerini toplayıp zaten Birleşmiş Milletlerin 1980 yılında ilan ettiği bir kararı yeniden söyleyerek Kudüs'ün sadece % 16 sına denk gelen Doğu Kudüs'ün Filistin’in başkenti ilan ediyoruz açıklaması yanlıştır. Bunu dediğiniz zaman Kudüs'ün % 86’sından vaz geçiyorsunuz demektir. Bizim ve Hamas için Kudüs'ün doğusu batısı yoktur. Kudüs tektir ve parçalanamaz.   Terör örgütü üyeliğinden mahkum Şemdin Sakık'ın kitabında öne sürdüğü 13 maddenin gereğini yapmadan terörü önleyeceğini söyleyen eksik söylemiş olur.   Şu an Ak Parti Mardin Milletvekili olan Orhan Miroğlu'nun Diyarbakır Cezaevinde bizzat kendisinin yaşamış olduğu zulümleri anlatırken yaşadığı ruh halini anlamadan terör ile mücadele ediyorum derseniz hata etmiş olursunuz. İlk olarak terörü doğuran faktörleri ortadan kaldırmak lazım ki yapılan mücadele işe yarasın.   Bakınız Abdullah Öcalan bu ülkede ilkokul, ortaokul, lise okumuş Ankara Üniversitesi siyasal bilgiler fakültesini 3.sınıfta bırakıp terör örgütü kuruyorsa demek ki eğitim sistemimiz de eksiklikler var. Bunun üzerinde durmak yerine öldürdüğünüz terörist sayısı ile övünmeniz size bir şey kazandırmaz. Çünkü o öldürülen kişinin annesi, babası, dayısı, amcası, abisi, kardeşi, var. Siz bir kişiyi öldürdük deyip seviniyorken o öldürdüğünüz kişinin yüzlerce yakınını devlete düşman ederek bu sorunu çözemezsiniz dedi.

Dr. Sevim elbette devlete silah çekene karşı mücadele edeceksiniz ama mücadele şekli sağlıklı, adil ve doğru olmalı. Türkiye düşmanları zaten bu kavganın artarak devam etmesini isterler tespitinde bulundu.   Devleti yönetenler uhulet ve suhulet ile bu işi çözmek adına çaba sarf edeceği yerde onlar 10 askerimizi şehit etti biz de 80 terörist öldürdük diyerek sorunu çözemez dedi. Bir kaç gün önce bir seminer yapıldı. Bizim Genel başkanımız, CHP Genel başkanı ve İyi parti yöneticileri bu seminere katıldı. İktidar yanlısı birçok gazete hemen ittifak söylemlerine sarıldılar. Daha seçimlere 15 ay var şimdiden bu söylemler bizim için erken.   Muhalefet partileri olarak bizim iktidarı eleştirmemiz kadar normal ne olabilir ? CHP, HDP, İyi Parti bu ülkenin gerçeği değil mi ? Onlara gidin burada yaşamayın mı diyeceğiz. Ülkeyi kutuplaştırmamak lazım. Aksine bir ve beraber hale getirmek için çalışmak lazım"dedi.  

İl Başkanının ardından Avrupa Milli Görüş Teşkilatları kurucusu Hasan Damar ise Türkiye ve Dünya gündemine dair tespit ve değerlendirmelerde bulundular. Faaliyet raporları muhasip hesap raporu ve geçmiş yönetimin ibrasından sonra seçimlere geçildi ve katılım sağlayan delegelerin tamamının oyuyla Kemal Yılmaz ikinci dönemine başlamış oldu.

Yeni yönetim Kurulu: Başkan: Kemal Yılmaz, Yönetim Kurulu üyeleri: Atilla Ünalan, Bayram Şenol Saygı, Bülent Avcılar, Cemil Karış, Erhan Berk, Evren Ünal, Fatih Bayram, Evren Ünal, Halil Tufan, Hüseyin Aykut, İsmail Biber, İsmail Demirciler, Levent Çotuk, Muhammet Enes Çolak, Muhammet Hanefi Çolak

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL