Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi müdürü Kenan KARACA ve öğretmenlerden Seyran Yozgatlı ÖZBİLİR ve Belkis TÜRKMEN bu konunun üzerinde hashasiyetle durarak ülkeler arası birliktelilk çalışmalarına seçilen 185 öğrenci ile Kod Saatleri programına katılşmış oldular . 2017 yılı itibarıyla bu çalışmalar 9 Aralık - 22 Aralık günler arasında 185 öğrenci tarafınfdan son yazılımlar üzerinde çalışmalar yapıldı, geliştirilen yeni programlar birlikte değerlendirildi.
Bilgisayar Bilimi öncüsü Amiral Grace Murray HOPPER'i hatırlamak amacıyla onun doğum günü olan her 9 Aralıkta başlayan Kod Saatlerin etkinli,kleri 185 ülkenin milyonlarca öğrencileri bazında değerlendirmeler yapılır. Bu çalışmalara da kısaca tanımlama ile KOD SAATLERİ adı verilmiştir. Program aynı zamanda ağırlıklı olarak azınlık ırllardaki öğrenciler ve bayanların katılımlarını çoğaltmayı amaçlayan bir organizasyon olarak bilinir. Dünya üzerindeki en büyük organizasyonlardan biri olan KODLAMA SAATİ ortakları arasında Microsoft - Apple, Google, Facebook ve Amazon gibi devasa şirketler bulunmaktadır..

Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi'nin bu konuyla seçilen 185 öğrencisi, okul müdürü Kenan KARACA ve Kodlama Saati bilgisayar bilimi programlama öğretmenleri Seyran Yozgatlı ÖZBİLİR ve Belkis TÜRKMEN öncülüğünde okulun konferans salonunda bir araya geldiler. Programın konuyla ilgili açılış konuşmaları öğrencilerden Layla TİRYAKİ ve Hüseyin METİN tarafından yapılıp Kodlama Saatli ile ilgili anlatımlar yapıldı. Öğrencilerden İsmail TURAN ve Ahmet Filistin İSLAMOĞLU da bilgisayar ve projeksiyon slayt yansıtması üzerinden tanımlama ve anlatımlarda bulundular. Bu tanımlamalar yapılırken salonda bulunan 185 öğrenci de telefonları ile anlatımlara göre gösterimi yapılan proğramı uyguladılar.

Problen çözme becerilerini sağlamak için her okuldaki öğrencinin bilgisayar bilimleri ve gelişmelerini öğrenme hakları esası Kod Saatleri sayesinde dünyaya yayıldı. Gerçeklerştirilen " Hour Of Code " etkinliğinde şu ana kadar 22 milyar satır yazı yazılımı yapıldığı tespit edildi. Code.org'un kurucusu ve Ceo'su olan Hadi PARTOVİ'nin dünyada yaygınlaşan bu çalışması da Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi'nde anlatım ve slayt gösterimler eşiliğinde öğrenciler de anında çalışmalar ve değerlendirmleer yaptılar. Bu konuda " Bilgisayar bilimi roket bilimi değildir ve herkes öğrenebilir" mantığını hülasasında hashas çalışmalar yapan 185 öğrenci de bu çalışmaların sonunda sertifikaları aldılar. Sertifikalar ile birlikte tamamlanan eğitim için günün anısı olarak grup fotoğrafları çekimleri yapıldı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-MEHMET ALPAY