ZEYTİNBURNU’NDA AÇIK HAVUZ ARTIK YAPILAMAYACAK

Zeytinburnu Belediye Meclisi İmar komisyonun yaptığı toplantıda imar uygulamalarıyla ilgili bazı plan notu değişikleri yapıldı. Buna göre; emsal hesabına göre yapılacak bütün uygulamalarda açık havuz yapılamayacak ve 1+1 tipi konut sayısı, toplam bağımsız konut sayısının yüzde 15'ini geçemeyecek. Terklerden sonra parsel alanı 10 bin metrekare ve daha büyük parsellerde yapılması zorunlu olan mescit, bloklardan bağımsız, ayrık olarak yapılacak. Belediyeden yapılan açıklamada, "Gelen şikayetlere göre açık havuzların yılda 3 ay gibi kısa bir kullanım süresi bulunmaktadır. Açık havuzlar, bu kısa süreli kullanım yerine yeşil alan olarak değerlendirilebilecek bir yer kapladığı için bu hususta değişikliğe gidilmiştir" denildi. Komisyonda alınan kararda, "Terklerden sonra parsel alanı 10 bin metrekare ve daha büyük parsellerde yapılması zorunlu olan mescit, bloklardan bağımsız ayrık olarak yapılacak olup, yönetmelikte belirlenen taban alanı hesabı ve bloklar arası yapı yaklaşma mesafelerine tabi değildi. Emsal hesabına göre yapılacak bütün uygulamalarda açık havuz yapılamaz ve 1+1 tipi konut sayısı, toplam bağımsız konut sayısının yüzde 15'ini geçemez" ifade edildi.

CHP MECLİS ÜYESİ HACIALİOĞLU: YÜZDE 15'İN ÜSTÜ HARAM ALTI HELAL Mİ?

Zeytinburnu İmar Komisyonu’nun CHP’li Üyesi ve aynı zamanda İBB Meclis Üyesi olan Esin Hacıalioğlu, oylama öncesi söz alıp, değişikliğin şeriat planlaması olduğunu ileri sürüp, kararın geri çekilmesini istedi.  Hacıalioğlu, yeni düzenlemeye ilişkin Hürriyet’e yaptığı açıklamada da şunları söyledi: Yeni plan notlarıyla artık insanların yaşam biçimlerine yeni istikametler çizilmeye çalışılıyor. Bu plan notlarının çağdaş planlama anlayışlarıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Havuzun kapalı olmasının manası nedir? Havuzun açık olması neden yasaklanıyor? Zeytinburnu’nun en büyük özelliklerinden biri sahil kenti olmasına rağmen denizi kullanamamasıdır. Denizi kullanamayan bir ilçeye artık açık havuzu da yasaklıyorsunuz. Sorulduğu zaman da bir açıklama getirmiyorsunuz. 1 artı 1’leri de uygunsuz yaşam nedeniyle yüzde 15’e kadar müsaade ediyorlar. Günahın yüzde 15’ten aşağısı helal, yüzde 15 üzerine çıkınca haram mı oluyor? Böyle bir planlama anlayışı hiçbir şekilde kabul edilemez. Tam bir komedi. İçe kapalı bir toplum yaratmaya çalışıyorlar. Soruyorum Zeytinburnu’nda hangi vatandaş havuza karşı hangi vatandaş havuza karşı değil bununla ilgili elimizde bir çalışma var mı bilemiyoruz. Bu kararı yargıya taşıyacağız ve yargıdan döneceğinden emin olduğumuz bir konudur bu dedi. CHP Zeytinburnu Belediye Meclis Başkanı Hüseyin Üsküdar’da dayatmacı bu anlayış kabul etmiyoruz dedi.

BAŞKAN DOĞAN: BU KARAR ZEYTİNBURNU HALKININ YAŞAM ALANINA MÜDAHALEDİR

Kararın ardından CHP İlçe Merkezinde basın açıklaması yapan CHP Zeytinburnu ilçe Başkanı Metin Doğan, Zeytinburnu Belediye Meclisi AKP’li üyelerin oylarıyla çok tartışılacak karara imza atmıştır. İlçemizde Açık havuzlar yasaklandı, 10 bin metrekarenin üzerindeki yerleşimlerde bağımsız mescit yapılması zorunlu hale getirildi ve 1+1'ler kısıtlandı. Bu kararların alınırken bize, Zeytinburnu halkına sorulmadı. Bizim yaşam alanlarımızda, bizim yaşam biçimimizi planlamaya çalışıyorlar. Özgür yaşam alanları kısıtlanıyor tehdit ediliyor. İnsanların ideolojik yaşam şartlarının belli bir merkez doğru kanalize edilmesi gibi ilerde bir takım sonuçlar doğuracak. Biz bu şeriat kanunlarını kabul etmiyoruz. İnsanların özgürlük alanlarını kısıtlayacak tüm kararlara parti ve CHP Meclis grubu olarak karşı çıkıyoruz diye konuştu.

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ: UYGUNSUZ İŞLERE NEDEN OLUYOR

Zeytinburnu Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise alınan kararlarla ilgili şu noktaların altı çizildi.  "6 Aralık Çarşamba günü Zeytinburnu Belediye Meclisi'nde vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda bazı plan notları onaylanmıştır. Bu plan notu değişikliklerinden biri, 1+1 tipi konut sayısının toplam bağımsız konut sayısının %15'ini geçemeyeceği şeklinde olmuştur. Bu düzenleme vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler sonucu gerçekleştirilmiştir. Son günlerde kamuoyuna da yansıyan günübirlik evlerde yaşanan olumsuzluklar, vatandaşlarımızın bu tip evleri istememesine yol açmıştır. Gelen bir diğer şikayetse, 1+1 evlerin imar uygulamalarında tüm fonksiyonların olmaması yüzünden satışta hileler yaşandığı yönünde olmuştur. Bu sebeplerle 1+1 evler toplam projenin en fazla %15'i olacak şekilde düzenlemeye gidilmiştir. Yapılan bir diğer değişiklikse, emsal hesabına göre yapılacak bütün uygulamalarda açık havuz yapılmayacağıyla alakalı olmuştur. Bu karar da vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Gelen şikayetlere göre açık havuzların yılda 3 ay gibi kısa bir kullanım süresi bulunmaktadır. Açık havuzlar, bu kısa süreli kullanım yerine yeşil alan olarak değerlendirilebilecek bir yer kapladığı için bu hususta değişikliğe gidilmiştir. Buna karşılık yılın her zamanı kullanılabilen kapalı havuzlarla ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bir diğer plan notu değişikliği ise sitelerdeki mescitlerle alakalı olmuştur. Sitelerdeki mevcut mescitlerin yer altında bulunması, kapasitesinin az ve şartlarının kötü olması sebebiyle vatandaşlarımızdan şikayetler gelmiştir. Vatandaşlarımızın bu konudaki talepleri doğrultusunda mescitlerin şartları iyileştirilmiş ve bağımsız yapı olarak sitelerdeki ibadet ihtiyacını karşılayacak kapasiteye getirilmiştir. Tüm değişiklikler, vatandaşlarımızın bu konularla alakalı, talep, şikayet ve istekleri incelenerek gerçekleştirilmiştir."

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL