Öğretmenler günü ülkemizde 1981 yılından beri 24 Kasım'da kutlanıyor. Öğretmenler gününün Türkiye'de 24 Kasım'da kutlanmasının nedeni Bakanlar Kurulu'nın Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermesi ve bu unvanın, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmesidir. Kutlama programları ise Mustafa Kemal ATATÜRK'ün doğum tarihinin 100'üncu yılında yanı 1981 yılından itibaren kutlanmaya başladı ve bu yıl bu kutlamaların 36. yılıydı. Zeytinburnu Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü organizesindeki bu kutlama programı Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi Müdürü Kemal ELMAS, öğretmenleri ve öğrencileri ile Zühtü Kurtulmuş Anadolu Lisesi Müdürü Murat SONGEL, öğretmenleri ve öğrencileri birlikteliğinde düzenlendi. ZKSM salon girişinde İMKB Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi'nin grafik ve tasarımlarını yaptığı yaka kokartlarını yine aynı okulun öğrencileri konuklara takdim ettiler.

Zeytinburnu Kaymakamı Ali, Taşkın BALABAN, Belediye Başkan Vekili Erdem Zekeriya İSKENDEROĞLU, Emniyet Müdürü Cenk ÖZMEN, AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin ÜNVER ile Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hasan MEMİŞ - Eğitim Komisyonu Başkanı Mustafa ARSLAN ile Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz ERGÜL, İlçe Müftüsü İsmail GÖKMEN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali YEŞİLYURT ve Şube Müdürleri Faruk TOSUN, Necip Fazıl POYRAZ ve Şahabettin KIRDÜK, Zeytinburnu Öğretmenevi Müdürü Nevzat TORĞUT, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan AYYILDIZ, Muhsin Ertuğrul Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Lütfü CAN, Rehberlik Ve Araştırma Merkezi Müdürü Volkan KUMAŞ, Gökalp Muhtarı Celal ERTUĞRUL, okullarımızın müdürleri, yardımcıları, okul aile birlikleri başkanları ve de öğrenciler düzenlenen etkinliğe iştirak ettiler.

Şehitlerimizin manevi ruhlarına yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı coşkuyla okundu. Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmeni Mehmet Sena HASANOĞLU ile İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Songül ÇELİK'in sunumlarını yaptığı etkinlik programı Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi Müdürü Kemal ELMAS'ın günün anlamı ile yaptığı konuşma ile başlamış oldu. Mehmet Sena HASANOĞLU tarafından okunan " Ben Öğretmenim " şiiri sonrasınsa Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Amadolu Lisesi öğrencisi Ece VARDAROĞLU "Sen Öğretmensin " şiirini okuken sahnedeki vakurlu duruşu, mısralardaki akışlarını mükemmel bir şekilde yorumlaması herkesi hayli duygulandırdı.
Zühtü Kurtulmuş Anadolu Lisesi'nden 9 öğrencinin sahne alması, günün anlamı ile hazırlanan oratoryo gösterisini Tiyatralize etmeleri, anlatım yorumları ve sahneyi mükemmel kullanmaları hayli etkileyici oldu.. Bu gösterinin ardından emekli olan öğretmenlerin şeref belşgeleri verildi. Emekli öüğretmenler Ali BİLLOR, Beyhan DEMİRKUŞ, Celalettin PEYZA, Fahrettin DESTİCİ, Nurten OSMANUSTA, Ömer AÇIKALIN, Özran BAŞARAN, Suzan ÖZEL ve Şakir ÖZTEKİN'in şeref belgeleri ilçe kaymakamı Alir Taşkı BALABAN tarafından verildi. Emekliye ayrılan öğretmenlerin adına Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi emekli edebiyat öğretmeni Celalettin PEYZA hayli duygulu bir konuşma yaparken anlatımının son bölümünden gözyaşlarına hakim olmaya çalıştı.

Programın müzik esintileri bölümünde İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Melek Berna ERDEM, tef ve saz ile sahne alan öğretmenlerin eşliğinde Türk Halk Müziği esintilerinde 3 türkülük bir repertuar yaparak salonda değişik ve güzel sahnelerin yaşanmaına katkıda bulundular. Mesleğe yeni başlayan stajyer öğretmenlerin yemin töreni için 8 yeni öğretmen sahnede yerlerini aldılar ve Mehmet Sena HASANOĞLU komutasında Öğretmenlik Andı'nı okudular. İlçemiz okulları öğrencileri arasında günün anlamını belirten şiir, kompozisyon dallarında derece alan öğrencilerin protokol tarafından ödüllendirilmelei ile program sona erdi. Program sonrasında Zeytinburnu Öğretmenevi'nde protokol ve öğretmenlere yemek ikramları yapıldı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-MEHMET ALPAY