Erbakan Vakfı İstanbul il Genel Merkezindeki konferansa, İl Başkan Yrd. Mustafa Dönmez, Zeytinburnu Şube Başkanı Onur Dolar, CHP Meclis Üyesi Satı Oral, Semerkant Vakfından İsmail Şentürk ve çok sayıda Erbakan Vakfı sevdalısı katıldı. Erbakan Vakfı Genel Başkan Yrd. Zafer Emanet, Dünyadaki önemli nüfuslarına rağmen, maalesef Müslümanların güçlerinin farkında olmadıklarını, güçlerini ve otoritelerinin kaybettiklerini, sürekli birbirlerini ötekileştirerek birbirlerini zarar vermekle meşgul olduklarını ifade etti.

Genel Başkan Yrd. Zafer Emanet,  Tarihteki en büyük zenginlikleri ve derinliğini en iyi ifade eden isimlerden biri Selahattin Eyyübi'dir. O bu toprakların yetiştirdiği bir insan olmakla birlikte evrensel bir kişilik olmuştur. Onun çağında birçok insan yaşamış birçok insan gelip geçmiştir ama o zamandan bugüne kimsenin ismi hatırlanmıyor. Beş bin yıllık geçmişi olan Kudüs 829 yıl önce bugün (2 Ekim 1187) Selahaddin Eyyubi tarafından teslim alındı. Selahaddin'in Kudüs Kuşatması 20 Eylül tarihinde başlar ve 12 gün sürer. Şehri savunan Haçlı Komutanı İbelinli Balian'ın kuşatmaya daha fazla dayanamaması ile şehri bütün Hristiyan toplumuyla birlikte terk etmesiyle Kudüs Müslüman yönetimine geçer. Selahattin Eyyubi, Kudüs'ü fethinden önce Filistin toprakların fethetmiştir ve Kudüs'e ilk Osmanlı ordusu Yavuz Sultan Selim zamanında 1517 senesinde girmiştir. Kudüs'den son Osmanlı askeri ise 1917 senesinde çıktı. Bu yıl olan 2017 senesi Osmanlı'nın Kudüs'ten çıkışının 100.yılı, aynı zamanda Kudüs'e girişinin de 500.yılı. 400 Yıl boyunca Kudüs Osmanlı yönetimi altında kaldı, bu öyle bir 400 seneydi ki, Kudüs için en güzel 400 seneydi. Osmanlı Kudüs'ü terk etmek zorunda kaldığında Kudüs ağlamaya ve kan kaybetmeye başladı. Yavuz Sultan Selim Kudüs'ü aldığında ilk yaptığı iş, Mescid-i Aksa'nın ve Kudüs'ün etrafına bir sur yapmak olmuştur. Bu en önemli iş sizin için bir şereftir. Yavuz'dan sonra oğlu Kanuni Sultan Süleyman da Kudüs'e hizmet etmeyi devam ettirdi. Kudüs Osmanlı döneminde gördüğü güzel günlerini hiçbir zaman görememiştir. Onun için Kudüs size sesleniyor ey Türkiye halkı, Kudüs'e sahip çıkın. Bütün Müslümanlar şüphesiz Kudüs'ü seviyorlar, ancak hem devlet hem millet olarak Kudüs'ü en çok seven bir ülke vardır ki, o da Türkiye'dir."

Erbakan Vakfı Genel Başkan Yrd. Zafer Emanet, Bugün Kudüs ve Mescid-i Aksa aynı o günlerde olduğu gibi işgal altında, yalnız bu sefer ki işgal o günlerden çok daha farklı… Zalim Siyonist çete İsrail, bir taraftan Mescid-i Aksa’nın altında kazılar yaparak kutsal mabedi çökertme ve yıkma çalışmaları yapmakta, diğer taraftan ise sistematik bir şekilde – şerefli direniş gösteren mazlum Filistinlileri asimile etmeye çalışmaktadırlar. Günümüzde hala Kudüs’te, Gazze’de, Şam-ı Şerif’’te zor durumda olan o coğrafyanın mazlum insanları “Eyne ente ya Selahaddin” – Neredesin ey Selahaddin, gel bizleri bu zulümden kurtar diyerek nida etmektedirler. İslam dünyası tarih boyunca 2 lideri çok sevmiştir. Bunlardan birisi Sultan Selahaddin diğeri ise Cennetmekan Sultan Abdülhamid Han’dır. Bunun sebebi ise birisi düşmandan Kudüs’ü geri almış, diğeri ise her ne pahasına olursa olsun bu kutsal şehri düşmana vermemiştir. Bugün bizlere düşen vazife de; Sultan İkinci Abdülhamid Han ve Selahaddin Eyyubi arkasından ağlamak, yas tutmak değil, Üçüncü Abdülhamid ve İkinci Selahaddinler yetiştirmektir. Tarihimizin şeref levhaları olan büyüklerimizi saygı ve ihtiramla anmak ve onların hatıralarını yaşatmak görevimizdir.

Erbakan Vakfı Genel Başkan Yrd. Zafer Emanet, Kutsal mekanları Salih kullar sahiplenirse kutsallıklarına paralel olarak korunurlar. Temennimiz İslam dünyasındaki uyanış ve direniş hareketlerinin gittikçe güç kazanması bu kutsal mekanların tekrar Allah'ın kendilerinden razı olduğu salih kulların eline geçmesidir. Bunun da ilk işaretlerinin görülmeye başlanmış olması bu ümidi daha da arttırmaktadır. İslam dünyasında ve özellikle Türkiye'de gittikçe güçlenen Müslümanlar bir gün mutlaka işgal altındaki bu toprakları kurtaracak ve yeniden Salih ve mü'minler yeryüzüne mirasçı olacaklardır. Bunun için gençlerimize çok iş düşüyor dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL