Markalı gayrimenkul danışmanlık firmaları da bugün taslakla ilgili önerilerini sunmak için Ankara'ya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na gidiyor. Aralarında Coldwell Banker, Era, Keller Williams, Turyap gibi markaların yöneticilerinin bulunduğu heyet, hazırladığı özel bir sunumla bakanlığa ev alım satımı için Dubai modelini önerecek.

VERGİ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Mevcut yönetmelik taslağının mevcut sorunlara çözüm getirmeyeceğine dikkat çeken kurumsal gayrimenkul markalarının yöneticileri, 3 yıl önce Dubai'de devreye alınan emlakçılık modelinin hem vergi kaybını ortadan kaldıracağına hem de mağduriyetleri sıfırlayacağına dikkat çekecek.

DEVLETİN KASASINA GİRİYOR

Yeni modelle aracılığın daha şeffaf yapılması, alıcı ve satıcının korunması sağlanacak. Bu sistemde her tapuya, her emlak ofisine ve her emlak danışmanına bir numara veriliyor. Bir tapuyu birden fazla emlak şirketi giremiyor. Tapunun satış işlemi gerçekleştiğinde, alıcı parayı devletin hesabına (Takasbank) yatırıyor. Bu paradan tapu harcı, emlakçılık ofisinin ödemesi gereken vergiler kesiliyor. Geri kalan tutar satıcının hesabına aktarılıyor. Vergi direkt devletin kasasına ödenmiş oluyor. Böylece hem vergi kaçağı ortadan kalkıyor. Hem de tapuya ait tüm bilgiler ilgilisi tarafından görülebiliyor. Ev sahibi de evinin rayicinin ne olduğunu net olarak biliyor.

MEVCUT YÖNETMELİK TASLAĞI NE DİYOR?

1) Taşınmaz ticaretinin yetki belgesi olmaksızın yapılamayacağı,
2) Gayrimenkul alım satımıyla yetkili kişilerin en az lise mezunu olması,
3) Emlakçıların alacağı komisyon ücretinin gayrimenkulün satış bedelinin yüzde 3'ünü geçemeyeceği,
4) Anlaşmadan cayılması durumunda emlakçıların alımsatım işlemlerinde hizmet bedelinin yüzde 10'unu, kiralama işlemlerinde aylık kira bedelinin tamamını alabileceği yer alıyor.
5) Oluşturulacak bilgi sisteminde her emlakçının farklı bir komisyon belirlemesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.