• Zeytinburnu gelecek 5 yılda yüzde 108 değer kazanacak
  • Zeytinburnu'ndaki üçgen arsa 14.9 milyon TL'ye satılıyor
  • Saadet Partisi Başkan Aydın'ı ziyaret etti
  • MHP'den Saadet Partisi'ne iade-i ziyaret
  • 'Zeytinburnu Kimsenin tercihine göre planlanamaz'
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Artık her önüne gelen Emlakçı olamayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın taşınmaz ticaretine yönelik önceki hafta yayımladığı yönetmelik taslağı sektörde büyük yankı uyandırdı
16 Kasım 2017 Perşembe 10:28

Markalı gayrimenkul danışmanlık firmaları da bugün taslakla ilgili önerilerini sunmak için Ankara'ya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na gidiyor. Aralarında Coldwell Banker, Era, Keller Williams, Turyap gibi markaların yöneticilerinin bulunduğu heyet, hazırladığı özel bir sunumla bakanlığa ev alım satımı için Dubai modelini önerecek.

VERGİ KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Mevcut yönetmelik taslağının mevcut sorunlara çözüm getirmeyeceğine dikkat çeken kurumsal gayrimenkul markalarının yöneticileri, 3 yıl önce Dubai'de devreye alınan emlakçılık modelinin hem vergi kaybını ortadan kaldıracağına hem de mağduriyetleri sıfırlayacağına dikkat çekecek.

DEVLETİN KASASINA GİRİYOR

Yeni modelle aracılığın daha şeffaf yapılması, alıcı ve satıcının korunması sağlanacak. Bu sistemde her tapuya, her emlak ofisine ve her emlak danışmanına bir numara veriliyor. Bir tapuyu birden fazla emlak şirketi giremiyor. Tapunun satış işlemi gerçekleştiğinde, alıcı parayı devletin hesabına (Takasbank) yatırıyor. Bu paradan tapu harcı, emlakçılık ofisinin ödemesi gereken vergiler kesiliyor. Geri kalan tutar satıcının hesabına aktarılıyor. Vergi direkt devletin kasasına ödenmiş oluyor. Böylece hem vergi kaçağı ortadan kalkıyor. Hem de tapuya ait tüm bilgiler ilgilisi tarafından görülebiliyor. Ev sahibi de evinin rayicinin ne olduğunu net olarak biliyor.

MEVCUT YÖNETMELİK TASLAĞI NE DİYOR?

1) Taşınmaz ticaretinin yetki belgesi olmaksızın yapılamayacağı,
2) Gayrimenkul alım satımıyla yetkili kişilerin en az lise mezunu olması,
3) Emlakçıların alacağı komisyon ücretinin gayrimenkulün satış bedelinin yüzde 3'ünü geçemeyeceği,
4) Anlaşmadan cayılması durumunda emlakçıların alımsatım işlemlerinde hizmet bedelinin yüzde 10'unu, kiralama işlemlerinde aylık kira bedelinin tamamını alabileceği yer alıyor.
5) Oluşturulacak bilgi sisteminde her emlakçının farklı bir komisyon belirlemesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.2%

8.3%

8.6%

6.1%

30.9%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan