• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
  • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
  • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
  • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Bu Bahçede Her Şey Organik

Tamamı “Organik” yöntemlerle üretilen 700’ü aşkın bitkinin koruma altına alındığı Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi ziyaretçilerini bekliyor.
09 Kasım 2017 Perşembe 13:49

2005 yılında 14 dönümlük arazi üzerine kurulan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, “Organik” yöntemlerle üretilen bitkilerin korunması, tanıtılması, üretilip yaygınlaştırılması için kurulmuş bir tohum bankası adeta. 700’ü aşkın bitkinin yetiştiği bahçede bitkiler birebir doğal ortamındaki haliyle yetiştiriliyor.

Özellikle ülkemizde yetişmesi neredeyse mümkün olmayan kırmızı muz, mango, avokado gibi meyvelerin de yetiştirildiği Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde, anavatanı Malezya olan limon otu bitkisini de bulmak mümkün. Sentetik gübre ve ilaçların kullanılmadığı Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde “Gönüllü Bahçıvanlık” adı altında her yaştan vatandaşın bahçıvanlık yapmasına da olanak sağlanıyor. Tıbbi Bitkiler Bahçesi, sunduğu “Staj” imkanı sayesinde de üniversitelerin gözdesi haline gelmiş durumda.

Herbarium (Bitkilerin kurutulup saklanması), sera, atölyeler, laboratuar, güneş saati ve tabiat takviminin bulunduğu bahçede gezinirken çeşitli küçük canlılara da rastlamak mümkün. Haftanın 7 günü ücretsiz gezilebilen Tıbbi bitkiler Bahçesi'nde dışarıda bulunmayan birçok çiçek türü de yetiştirliyor. Zencefil, zerdeçal, havlıcan, tarçın, ıhlamur ve elma gibi kış bitkilerinin yetiştiği bahçede, cildi yumuşatmak için kozmetik ürünlerde kullanılan aloe vera bitkisi de koruma altına alınan bitkilerden.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.3%

8.6%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan