2005 yılında 14 dönümlük arazi üzerine kurulan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, “Organik” yöntemlerle üretilen bitkilerin korunması, tanıtılması, üretilip yaygınlaştırılması için kurulmuş bir tohum bankası adeta. 700’ü aşkın bitkinin yetiştiği bahçede bitkiler birebir doğal ortamındaki haliyle yetiştiriliyor.

Özellikle ülkemizde yetişmesi neredeyse mümkün olmayan kırmızı muz, mango, avokado gibi meyvelerin de yetiştirildiği Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde, anavatanı Malezya olan limon otu bitkisini de bulmak mümkün. Sentetik gübre ve ilaçların kullanılmadığı Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde “Gönüllü Bahçıvanlık” adı altında her yaştan vatandaşın bahçıvanlık yapmasına da olanak sağlanıyor. Tıbbi Bitkiler Bahçesi, sunduğu “Staj” imkanı sayesinde de üniversitelerin gözdesi haline gelmiş durumda.

Herbarium (Bitkilerin kurutulup saklanması), sera, atölyeler, laboratuar, güneş saati ve tabiat takviminin bulunduğu bahçede gezinirken çeşitli küçük canlılara da rastlamak mümkün. Haftanın 7 günü ücretsiz gezilebilen Tıbbi bitkiler Bahçesi'nde dışarıda bulunmayan birçok çiçek türü de yetiştirliyor. Zencefil, zerdeçal, havlıcan, tarçın, ıhlamur ve elma gibi kış bitkilerinin yetiştiği bahçede, cildi yumuşatmak için kozmetik ürünlerde kullanılan aloe vera bitkisi de koruma altına alınan bitkilerden.