• Şov yapmak isterken az kalsın canından oluyordu
 • ZKS'de açılan 'Bakış 1' Resim Sergisine Yoğun İlgi
 • AK Parti Rumeliler Derneğini ziyaret etti
 • Başıboş köpekler Zeytinburnu halkını canından bezdirdi
 • Yabancılara Yönelik Huzur Uygulamasında 180 gözaltı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Hipoterapi ile Hayatları Değişiyor

Otizmli, fiziksel ve zihinsel engelli çocuklar at üstünde tedavi olarak bilinen “Hipoterapi” yöntemi ile rehabilite edilip sağlığına kavuşuyor.
31 Ekim 2017 Salı 08:15

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) otizmli, fiziksel ve zihinsel engelli çocukları at üstünde tedavi adıyla bilinen "Hipoterapi" yöntemiyle rehabilite edip sağlığına kavuşturuyor. Tedavi sayesinde duruş, denge, konsantrasyon ve kas kontrolü gelişen fiziksel engelli ve otizmli çocukların yürüme yetenekleri gelişiyor.

“ATIN HER ADIMINDA BEYİNE UYARANLAR GÖNDERİLİYOR”

Uzman hocalar eşliğinde gerçekleştirilen tedavide atların çok boyutlu ritmik hareketleri ve davranışları sayesinde terapi edilen engelli çocuklar, ayrıca atlarla duygusal bir bağ kurarak duygusal devinimlerini de geliştiriyor. Hadımköy’de bulunan International Horse Club’ta gerçekleştirilen tedaviye anneleri ile birlikte gelen engelli çocuklar at üstündeyken çeşitli aktiviteler yaparak zamanla duruş, denge, konsantrasyon ve kas kontrolünü geliştiriyor. Rehabilitasyonun gerçekleştiği tedavinin başında kimi çocuklar atları gördüğü an korkarken kimileri ise atları severek sımsıkı sarılıyor. İlk başta ata zorla binen çocukları ilerleyen saatlerde atın üstünden inmeye ikna etmek ise annelere düşüyor.

“AT ÜSTÜNDEYKEN ÇOCUĞUN BÜTÜN KAS GRUPLARI ÇALIŞIYOR”

Bütün insanlar gibi engelli çocukların da at ile yakınlaştıkları ilk anda korkabildiklerini dile getiren International Horse Club eğitmeni Tuğba Teke, “Buradaki temel amacımız öncelikle engelli çocuklara atı sevdirmek, onlardan korkmamalarını sağlamak. Çünkü atın psikolojik etkisi çok yüksektir. Duygusal olarak at, insana daha yakın bir hayvandır. Haliyle çocuklardaki özel durumu at hissedebiliyor ve bize çok yardımcı oluyor. Çocuklarla aralarındaki o duygu bağını yakaladıktan sonra bu sefer biz devreye giriyoruz ve atla uyum içinde onların kaslarını çalıştırmaya başlıyoruz. At her adım attığında beyine uyaranlar gönderiliyor. Bu uyaranlar sayesinde çocuğun bütün kas grupları çalışıyor ve denge kontrolü başlıyor. Kısacası burada terapist at, bütün iş ata düşüyor.” diye konuştu.

“DENGE VE ÖZGÜVEN KONTROLÜ ÇOK FARK ETTİ”

“Hipoterapi” yöntemiyle 5 yaşındaki atipik otizmli oğlunu rehabilite ettiren anne Funda Yazıcılar, “Oğlum Ömer, 2 aydır terapiye katılıyor. İlk başlarda atlardan çok korkuyordu. Hatta yanlarına bile yaklaşamıyordu ama şu anda atlarla arası çok iyi. Terapiye  gelir gelmez kendi gidip binmek istiyor. En önemlisi de bu tedaviden sonra artık dengesini çok daha iyi sağlayabiliyor. Örneğin atın üstünde ellerini bırakabiliyor veya atın hareketlerine çok daha iyi uyum sağlayabiliyor. Tabii ki bu denge ve özgüven dışarıdaki hayatına da yansıdı. Hipoterapi tedavisi çok maliyetli bir tedavi olduğu için tek başımıza karşılamamız çok zordu. Ama İBB ve Zeytinburnu Belediyesi’nin sunduğu hizmet sayesinde kapımızdan alınıp Hadımköy’e kadar servis aracılığıyla getiriliyoruz. Terapi bittikten sonra tekrar evimize kadar bırakılıyoruz. Hizmette emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“EVDEKİ HAL VE HAREKETLERİ DEĞİŞTİ”

Bir başka anne Sabriye Tetik ise yüzde 40 atipik otizmli oğlu Ahmet’in tedavinden sonra denge kontrolünü geliştirdiğini belirterek, “Ahmet, 2 aydan beri burada terapi görüyor. İlk başlarda ağladığı için indirmek zorunda kalıyorduk. Zamanla atla arasındaki duygusal bağ gelişti. Atlara olan sevgisi her geçen gün giderek artıyor. Oğlum bu tedaviden çok fayda gördü. Gördüğü her dersten sonra denge kontrolü evdeki hal ve hareketlerine de yansıdı. Her ders onun için büyük bir şans o yüzden seneye de tekrar istiyoruz. Ulaşımı giderleri her şeyi belediye karşılıyor. Böyle bir imkan varken gelmemek hata olurdu.” dedi. Zeytinburnu’nda ikamet eden 4-15 yaş arası engelli çocukları kapsayan hipoterapi, en çok gelişim hastalıkları, omurilik yaralanmaları, down sendromu ve otizm hastalıklarının tedavi sürecinde kullanılıyor.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Zeytinburnu'ndaki Gasp Zanlılarının Kapkaç Anı Kamerada

  Zeytinburnu'ndaki Gasp Zanlılarının Kapkaç Anı Kamerada

  Zeytinburnu'nda yolda yürüyen kişiyi satırla tehdit edip göz yaşartıcı gaz sıkarak gasp ettiği iddiasıyla gözaltına alınan 2 şüpheli tutuklandı.

 • Şov yapmak isterken az kalsın canından oluyordu

  Şov yapmak isterken az kalsın canından oluyordu

  Zeytinburnu’nda motosikletli sürücüsü tek teker üzerinde giderken dengesini kaybedip önce yolda savrulup sonra kaldırıma çarptı.

 • CHP’den Tüm Rumelilere hayırlı olsun ziyareti

  CHP’den Tüm Rumelilere hayırlı olsun ziyareti

  CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin Doğan,3.Dönem Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan, Meclis üyeleri ve ilçe yöneticileriyle beraber Tüm Rumeli Türkleri Dayanışma Derneğine hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

 • Zeytinburnu’ndan Arakan’a uzanan yardım eli

  Zeytinburnu’ndan Arakan’a uzanan yardım eli

  AK Parti Kadın Kolları ve Kızılay Zeytinburnu Şubesi ortaklaşa Arakan için çok güzel bir çalışmaya imza attılar. Zeytinburnu Meydanında Kermes ve ardında Ücreti Arakan’a bağışlanmak üzere kahvaltı programı organize ettiler.

 • Artık her önüne gelen Emlakçı olamayacak

  Artık her önüne gelen Emlakçı olamayacak

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın taşınmaz ticaretine yönelik önceki hafta yayımladığı yönetmelik taslağı sektörde büyük yankı uyandırdı

 • Vatandaşa müjde! İstanbul'da su fiyatında indirim

  Vatandaşa müjde! İstanbul'da su fiyatında indirim

  İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, "2018 yılı bütçemiz ise 7 milyar 436 milyon 446 bindir. Bu rakamlar; İSKİ'nin dünya çapında güvenilir bir kurum olduğunu idari ve mali açıdan bir kez daha ispatlamaktadır." dedi.

 • İstanbul'da Ocak ayından itibaren Su %5 daha ucuz

  İstanbul'da Ocak ayından itibaren Su %5 daha ucuz

  İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, "2018 yılı bütçemiz ise 7 milyar 436 milyon 446 bindir. Bu rakamlar; İSKİ'nin dünya çapında güvenilir bir kurum olduğunu idari ve mali açıdan bir kez daha ispatlamaktadır." dedi.

 • Zeytinburnu Açıklarında Sürüklenen Bottan Böyle Kurtarıldılar

  Zeytinburnu Açıklarında Sürüklenen Bottan Böyle Kurtarıldılar

  Zeytinburnu açıklarında makine arızası nedeniyle sürüklenen lastik bottaki iki kişi, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.

 • FENDI CASA Türkiye’nin en şık evi için geldi

  FENDI CASA Türkiye’nin en şık evi için geldi

  Tasarımda dünya markası Fendi Casa, İstanbul’un en şık evini tasarlamak için Türkiye’ye geldi. Dubai ve Miami’den sonra ilk kez Türkiye’ye gelen Luxury Living Group’un en önemli markası Fendi Casa, İstanbul’un yeni deniz semti Büyükyalı ile Türkiye’ye gelişini, 8 Kasım Çarşamba akşamı çok özel bir davet ile kutladı.

 • ZKS'de açılan 'Bakış 1' Resim Sergisine Yoğun İlgi

  ZKS'de açılan 'Bakış 1' Resim Sergisine Yoğun İlgi

  Zeytinburnu Belediyesinin düzenlediği 'Bakış 1' isimli resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Yoğun ilginin gösterildiği sergi açılışı sonrası sahne alan Karadeniz Müziği'nin sevilen grubu İmera, Zeytinburnu halkına coşku dolu bir gece yaşattı.

 • Şanlıurfalılar Sıra Geceleriyle Zeytinburnu renk kattı

  Şanlıurfalılar Sıra Geceleriyle Zeytinburnu renk kattı

  Zeytinburnu Şanlıurfalılar Derneği Sıra gecesi yaparak Şanlıurfa Kültürünü Zeytinburnu’na taşımaya devam ediyor. Belediye Başkanı Murat Aydın ve Başkan Yardımcılarınındı katıldığı sıra gecesi oldukça renkli geçti

 • Üç Kişinin Kahvehaneye Silahla Ateş Açtığı Anlar

  Üç Kişinin Kahvehaneye Silahla Ateş Açtığı Anlar

  Zeytinburnu’nda kahvehane önünde oturan bir kişiye yapılan silahlı saldır anı kameralara yansıdı.

 • Atatürk’ü zehirlediler şimdi hedefleri Erdoğan’ı şehit etmek’

  Atatürk’ü zehirlediler şimdi hedefleri Erdoğan’ı şehit etmek’

  AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ‘Küreselde Yerele Büyük Anadolu Aklı’ konferanslarına aralıksız devam ediyor. Külünk, Zeytinburnu İşadamları Derneğinde verdiği konferansta çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Metin Külünk, Atatürk’ü zehirleyerek İnönü’nün önün açtılar. Şimdi ise asıl hedefleri Sayın Erdoğan’ı 2019’a kadar şehit edip Türkiye'yi ipotek altına almak istiyorlar. 15 Temmuz Darbe girişiminin, gezi olaylarının ve 17-21 Aralık operasyonları ve MİT Tırları operasyonlarının asıl amacı buydu dedi.

 • Mahalle Bekçileri çok sayıda gasp ve hırsızlık olayına karışan şahısları yakaladı

  Mahalle Bekçileri çok sayıda gasp ve hırsızlık olayına karışan şahısları yakaladı

  Zeytinburnu’nda Gece kartalları (Çarşı ve Mahalle bekçileri) yaptıkları beş farklı uygulamada iki gaspçıyı kıskıvrak yakaladı. Yakalan şahısların birçok olaya karıştığı belirlendi.

 • Zeytinburnu'nda Eylem Hazırlığındaki DEAŞ'lılara Operasyon

  Zeytinburnu'nda Eylem Hazırlığındaki DEAŞ'lılara Operasyon

  İstanbul'da terör örgütü DEAŞ'a karşı 6 ilçede sabaha karşı operasyon düzenlendi. Baskında eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 34 yabancı uyruklu şüpheli gözaltına alındı.

 • İşitme Engelli Genç Kız Bir Kez Daha Sevdiklerinin Sesini Duydu

  İşitme Engelli Genç Kız Bir Kez Daha Sevdiklerinin Sesini Duydu

  Zeytinburnu Belediyesi’nde staj yapan ve işitme cihazını kaybeden 19 yaşındaki işitme engelli Sumira Karaca, belediye ekiplerinin yaptığı sürpriz sayesinde bir kez daha sevdiklerinin sesini duydu. Genç kızın işitme cihazına yeniden kavuşması ve seslere verdiği tepkiler duygu dolu anlar yaşattı.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.4%

8.2%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan