Makedonya Üsküp’ün başlıca gelir kaynağı hayvancılık olmasından dolayı mutfakta etin çok farklı bir yeri var. Vardar Nehri üzerine, Osmanlı döneminde inşa edilen Taş Köprü’nün bir yanı Müslüman Arnavut ve Türklerin yaşadığı ‘Baş Çarşı’, yani tarihi bölge; diğer tarafı ise Ortodoks Hıristiyan Makedonların yaşadığı yeni yerleşim. Baş Çarşı bölgesinde hamur işleri ve sulu yemekler mönülerde yer alırken, yeni şehirde ızgara et ve salata çeşitleri öne çıkıyor. Köfte her iki yakada da sevilerek tüketiliyor. Baş Çarşı bölgesinde simit poğaça geleneği sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi. Simit poğaça, poğaçanın arasına konulan yağlı börekten oluşuyor. Köftenin, Pleskavitsanın, kuru fasulye olan ‘tafca grafca’nın ise Üsküp mutfağında yeri çok farklı. Böylesine çok farklı bir Balkan mutfağını Üsküp Lokantası Zeytinburnu’na getirdi.

1970’den beri Dededen oğula geçen Lezzet yolcuğunda Üsküp Lokantası Üçüncü şubesini Zeytinburnu’nda açtı. İşadamları Fatih Demirkıran, Erdoğan Şentürk ve Dursun Karabul’un sahibi olduğu Üsküp Lokantası mehteranın hücum marşıyla ve dualarla hizmete açıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Rumeli Sanatçı Arif Şentürk ve İşadamı Dilaver Göksu’nun kurdelesini keserek açılışın yaptığı Üsküp Lokantasına Zeytinburnulular akın etti.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Üsküp Lokantasının sahiplerinden Erdoğan Demirkıran bizim mutfağımız çok özel istedik ki bu özel lezzetleri Zeytinburnulularla buradaki hemşerilerimizle buluşturalım. Üçüncü şubemizi burada açmak nasip oldu. Böylesine çok özel bir günümüzde bizi bırakmayan Rumeli’nin gurur Arif Aga’ya teşekkür ediyorum dedi.

Üsküp Lokantasında, Çorbalardan, Sebzeli yemeklere,  etli yemeklerden, tavuklu yemeklere, salatalardan pilav makarnaya, zeytinyağlılardan, tatlılara, Özel Üsküp köftesinden, özel kaşarlı köfteye, Güveçte kuru fasulyeden Hasanpaşa köftesine, içli sebzeli pilavlardan dolmalara, yaprak sarmalarına kadar eşsiz lezzet sizleri bekliyor. Üsküp Lokantasında self servis vardır. Bu noktada tüm yemek kartları geçmektedir. 

Adres: Veliefendi Mahallesi Semiha Şakir Caddesi No: 15/A Zeytinburnu

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL