1889 yılında kurulan Tüm Rumeli Türkleri Dayanışma Derneği aradan geçen 28 yıla inat daha da güçlenerek dim dik ayakta. Son Genel Kurul gösterdi ki Zeytinburnu’nun en güçlü derneklerinden Birde Rumeli Türleri Derneği. Olağan kongre yaklaşık 5 saat sürdü. Derneğin için ve önünde izdiham yaşandı. Gergin başlayan kongre kardeşlik havası içinde sona erdi. 12.Genel Kurulda kazanan yine Rumeliler oldu.  Son üç dönemde Başkan seçilen Efsane başkan Recep Akan yeniden aday olmayınca Mehmet Ali Vatansever ve Sadri Saray kıyasıya bir yarışın içine girdiler. Kongreye delegelerde yoğun ilgi gösterince nefeslerin tutulduğu bir kongre yaşandı.

Kongre saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Ardından oy birliğiyle Kongrenin Divan Başkanlığını Kurucu Başkan Enver Nehir, kâtip üyeliklerini ise Selahattin Yeniyol ve Yunus Lale getirildi. Faaliyet, Denetim ve Bilanço raporlarını Selamettin Yeniyol okundu ve raporlar oy birliğiyle geçti. Raporların ardından Başkanlık seçimine geçildi. Sandık kuruldu. Mavi Listeyle Mehmet Ali Vatansever, Beyaz listeyle ise Sadri Saray yarıştı. 4 saat süren oylamanın sonucunda Mehmet Ali Vatansever 237 oy, Sadri Saray 92 oy aldı. 8 Oy ise geçersiz sayıldı. Bu sonuçlara göre Zeytinburnu Tüm Rumeliler Derneğinde Mehmet Ali Vatansever dönemi resmen başladı.

Kongreyi başarılı bir şekilde yöneten Kurucu Başkan Enver Nehir kongre sonunda kazanan tabloyu açıklarken isim açıklamadı ve bugün yapılan kongrede gördük ki kazanan Rumeliler oldu dedi. Rumeli Derneğini kalıcı bir mekana kavuşturan efsane başkan Recep Akan’ın ise alkışlanmasını istedi.  Kongrede büyük bir olgunluk içinde yarışan Sadri Saray sonuçların ardından kongrenin başında yaptığı konuşmayı tekrarladı. Her kim kazanırsa kazansın bu kongrenin kaybedeni olacak kazanan Rumeliler alacak demişti. Sadri Saray kazanan Rumeliler oldu dedi ve Vatanseveri tebrik etti.  Çiçeği burnunda başkan Mehmet Ali Vatansever’de bugün bu kongrenin kaybedeni olmadı. Sadri abimle bugün şunu gösterdik. Rumeliler Zeytinburnu’na her konuda damgasını vurabilir. Bugün burada izdiham yaşandı aynı zamanda da demokrasi örneği yaşandı. Bugünden sonrada bugünkü birlikteliğimizi devam ettirmeliyiz dedi.

Efsane Başkan Recep Akan anlamlı bir mesajla veda etti. Bugün bu kongre bizi şunu gösterdi. Rumeliler ilçemizde hakkettiği temsil noktasında değildir. Bugün gücümüzü gördük. Bu gücü devam ettirirsek bundan sonra Zeytinburnu’nda hakkettiğimiz temsil noktasını elde edebiliriz dedi. Kongre Her iki Başkan Adayının Ellerinin birlikte ayağa kaldırıp birbirlerine sarılarak birlik mesajı vermesi ile sona erdi.

Tüm Rumeli Derneğinin Yeni Yönetimi Şöyle Başkan: Mehmet Ali Vatansever, Yönetim Kurulu Üyeleri Asil: Şemsettin Loklar, Selamettin Yeniyol, Ercan Yedikardeş, Tarık Çalışkan, Onur Sadıker, Ramazan Akan, İdris Korkmaz, Sabri Şentürk, Nuhi Akpınar, Fahri Aktaş, Hakan Vardar, Gökhan Aksoy, Cengiz Yıldız, Hakan Vatansever
Denetleme kurulu asil üyeler: Arif Şentürk, Dilaver Göksu, Yaşar Dindar,
Disiplin Kurulu Asil: Mustafa Bayır, Cevat Şirin, İlhan Taç,

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL