İlk Ziyaret Silivrikapı Mezarlığında bulunan 62 yaşında vefat eden Rüstem BALKAN'ın kabrine yapıldı. Telsiz Muhtarı Yakup TORAMAN ve Maltepe Muhtarı Numan UÇAR haricinde diğer 11 mahalle muhtarları olan Adem YAVUZ, Veli ÖZARSLAN, Hüseyin SARIYEL, Celal ERTUĞRUL, Nejdet BAYKAN, Yılmaz KAYA, Akın COŞKUN, Nadiye POLAT, Tülin Zeynep GÖZEDİR, Ömer ALGÜL, Zeki ŞENTÜRK ve Telsiz Mahallesi eski Muhtarı Necdet AKŞAHİN bu kabir ziyaretlerinde hazır bulundular. Rüstem Balkan 62 yaşındayken 28 Haziran 1996 tarihinde vefat etmişti.

Daha sonra ilçemizde 43 yıl hizmet yapan, nahiye olan Zeytinburnu'nun ilçe olmasında büyük emekler gösteren Yenidoğan Muhtarı Kadriye CAYMAZ, Gökalp Muhtarı Terzi İHSAN ile Yeşiltepe Muhtarı Ahmet KAMBUR'un büyük emekleri vardı ve bu mücadeleleri sonunda 40 gün hapis yatırılarak yargılanmışlardı. Buna rağmen 28. Ocak. 1957 tarihinde Nahiye olan Zeytinburnu resmi olan bu tarihle ilçe olmuştu. Ahmet KAMBUR 72 yaşında 1997 yılında vefat etmişti...Silivrikapı Mezarlığı'nda bulunan Ahmet KAMBUR'un 30 metre uzağında olan Merkezefendi Muhtarı Sabri OBENİK'in kabri ziyaret edildi. Sabri OBENİK 58 yaşındayken 6 Temmuz 2006 yılında vefat etmişti.

Bu ziyaretlerden sonra Eski Kozlu Mezarlığı'nda bulunan Nuripaşa merhum ve merhume Muhtarları Bekir SUBAŞI ve Ayla SUBAŞI'nın kabirleri ziyaret edildi. Bekir SUBAŞI 1984 yılında vefat ettiğinde 50 yaşındaydı. Bu vefattan sonra Yenidoğan Muhtarı Şaziye KAMBER'in yanında çalışan ve tecrübe edinen kızı Ayla SUBAŞI muhtar seçilmişti. Ayla SUBAŞI da 1 Kasım 2006 yılında 61 yaşındayken vefat etti.

Zeytinburnu Kazlıçeşme Mahallesinde çok uzun yıllar muhtarlık yapan Faik GÖZEDİR'in kabri ise Yedikule Mezarlığı'ndaydı. Faik GÖZEDİR 68 yaşında ve 2000 yılında vefat ettikten sonra ara seçimde oğlu Faruk GÖZEDİR ve sonrasında gelini Tülin Zeynep GÖZEDİR ( şimdiki Kazlıçeşme  Muhtarı ) bu görevi devralmışlardı. Bu ziyaretlerin ardından Kazlıçeşme Kabristanı'na geçiş yapıldı. Gökalp Mahalle merhum muhtarı Hasan SEVİM 2004 yılında 60 yaşındayken vefat etmişti. 70 metre ilerisinde bulunan Seyitnizam Muhtarı merhum Halil DİNÇER ise 2005 yılında 52 yaşında rahmetli olmuştu. Bu ziyaretin ardından mezarlık çıkışında bulunan ve Çırpıcı Muhtarı Zeki ŞENTÜRK'ün 18 yaşında merhum olan kayınçosu Şeref BULUT'un kabrinde de Fatiha'lar okundu.

En son kabir ziyareti ise Bakırköy Osmaniye Mezarlığında bulunan Sümer Mahallesi merhum muhtarı Kazım AÇIKALIN'ın kabrineydi. Kazım AÇIKALIN 84 yaşındayken 2013 yılında rahmetli olmuştu ve sonrasında torunu Akın COŞKUN Sümer Mahalle Muhtarı olarak seçilmişti.  Mezarlık çıkışında ise bir ziyaret daha yapıldı. Bu ziyaret ise Zeytinburnuspor eski futbolcusu ve eski Teknik Direktörü Birol YALÇIN'ın 3 Mart 2005 yılında 91 yaşında vefat eden babası Yaşar YALÇIN,  83 yaşında 20 Nisan 1967 yılında vefat eden amcası Mustafa YALÇIN ve 40 yaşındayken 25 Ekim 1966 yılında vefat eden amcası Fahri YALÇIN'ın kabirleri oldu ve buradada Fatiha suresi eda edildi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-MEHMET ALPAY