• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
  • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
  • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
  • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin kültürel şöleni olan 14’üncü Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleninde Türk Dünyası gecesi büyük ilgi gördü. Afganlılar hem kıyafetleri hem yemekleri hem de müzikleriyle 15 Temmuz meydanındaki etkinliğe renk kattılar. Afganlılar Derneği 15 Temmuz meydanında 2000 kişilik Afgan pilavı dağıttılar.

17 Ekim 2017 Salı 11:23

Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda başlayan şölene Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Zeytinburnu ilçe teşkilatı temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yöresel günler kapsamında Konya pidesinden Bursa İskenderine, Çanakkale Ezine peynirinden Gaziantep cevizli lokumuna, Ordu fındığından Malatya kayısısına, Batman-Sason balından Edirne tava ciğerine, Erzincan otlu peynirinden Afyon sucuğuna, hamsi tavadan Rumeli böreğine kadar birbirinden lezzetli yöresel ürünler vatandaşın beğenisine sunuldu. Yöresel Günler Şöleni’nde konuşan

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Ülkemizin 81 vilayeti, Türk dünyası Türkistan ve Balkanlardan gelip buraya yerleşmiş olan kardeşlerimizi n geldikleri noktada annelerinin, babalarının ve doğdukları yerlerdeki doğal güzellikleri alt kültürlerimizi daha da tanınsın daha da bilinsin ve kaynaşmamıza vesile olsun diye başlattığımız etkinliklerin 14’üncüsüne kavuştuk. Ülkemizin yedi bölgesi Türk dünyasını temsilen Doğu Türkistanı ve o bölgedeki insanları ve dernekleri ayrıca batıyı yani balkanları temsilen oradan gelmiş olan kardeşlerimizin de katıldığı 9 bölge olarak her gün bir bölge olacak şekilde etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Türk Dünyası gecesine, Afganistan Reshad üniversitesinin Abdul Rashid Reshad, rektörü ,Gazeteci, şair ve edebiyatçı Üstat Kazım Amini, Afganistan elçiliğinden ve konsolosluğundan gelen diplomatlar ve Afgan sanatçı Khayr Muhammed Chavoosh ve ekibi katıldı.  Afganistan Türkleri uluslararası sosyal kültür ve yardımlaşma Derneğinin başkanı görevi bıraktıktan sonra yerine bir süredir. Yashar Yıldız vekalet ediyor. Yashar Yıldız, Yıldız Teknik üniversite mezunun ve Afganlarla ilgi oldukça güzel projeleri olan değerli bir isim. Yapılacak ilk kongreden Genel Başkanlığa getirilecek olan Yıldız bu bir bayrak yarışı amacımız emanet aldığımız bayrağı daha ileri bir noktaya taşımak dedi.

Zeytinburnu Afganistan Türkleri uluslararası sosyal kültür ve yardımlaşma Derneği Kurban dağıtımından ihtiyaç sahibi ailelerin çocukların eğitim bursuna kadar, Konserden sosyal etkinliklere kadar birçok konuda faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’da 14.Yöresel Günler kapsamında Türk Dünyası gecesinde Afganistan Türkleri Derneğinin standını ziyaret etti. Yöresel Kıyafetler giydi ve Başkan Vekili Yashar Yıldız ile birlikte davetlilere Afgan Pilavı ikram etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.3%

8.6%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan