Türkiye’den 7 bölge, Balkan-Rumeli ve Türk Dünyası’nın bir araya geldiği Zeytinburnu 14. Yöresel Günler Şöleni, halk oyunları gösterisi ve Mustafa Keser konseri ile sona erdi. Her akşam farklı bir bölgenin kendine has müzikleri, halk oyunları, kıyafetleri ve yöresel lezzetleri sergilediği şölende Zeytinburnulular 10 gün boyunca 15 Temmuz Meydanı’nda hem eğlendi hem de birbirinden farklı kültürlerin yöresel lezzetlerini tattı.Anadolu illerini temsilen 26 derneğin bir araya geldiği Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’ndaki kapanış gecesinde son geceyi de birlik ve beraberlik içinde geçiren vatandaşlar, gecenin geç saatlerine kadar meydandaki etkinliklere eşlik edip yöresel standları gezdi.

ATA TOPRAKLARI ARTIK YOUTUBE KANALINDA

Konser sonunda 26 ilin dernek başkanlarına plaketlerini takdim eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Rabbime şükürler olsun ki 14’üncü programın son akşamındayız. 14 yıl öncesine gidiyorum. O günkü programlara gidiyorum ve sonra bugüne geliyorum gerçekten güzel bir mesafe kat ettik. 26 tane derneğimizle birlikte 10 gündür sürdürdüğümüz bu programları birlikte icra ettik. Türkiye’nin 7 bölgesinden ayrıca yurt dışından Balkanlar’dan ve Türk Dünyası’ndan da kardeşlerimiz aramızda bulunuyor. Bu rengi, bu güzelliği Türkiye’nin hiçbir ilçesinde hiçbir kentinde yaşama imkanı yok. Sizlere hizmet etme yetkisini bana verdiğiniz için sizlere çok çok teşekkür ediyorum. Bu etkinlikleri hem yurdumuzu hem Türk Dünyası’nı hem de Balkanlar’ı temsilen dernek başkanlarımızla ve yöneticilerimizle birlikte icra ettik. 10 gün süreyle gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerde 15 Temmuz Meydanı hiçbir zaman boş kalmadı. Sizler burayı doldurdunuz bizim motivasyonumuzu artırdınız. Sizlere çok müteşekkirim. Bu organizasyonların güzel bir şekilde icra edilmesinde bize destek veren dernek başkanlarına ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Rabbimden niyazım inşallah seneye de bu organizasyonu bizlerin yapmasına imkan verir.” diye konuştu.

“EĞLENCE PROGRAMI DEĞİL KAYNAŞMA PROGRAMI YAPIYORUZ”

Konuşmasının devamında Zeytinburnu’nu kuran insanların bir araya gelmesini amaçladıklarını belirten Başkan Aydın, “Eğleniyoruz ama bu bir eğlence bu programı değil biz bir kaynaşma programı yapıyoruz. Kaynaşma ve bir araya gelme programı yapıyoruz. Zeytinburnu’nu kuran insanların bir araya gelmesini, birbirlerini daha yakinen tanımasını arzu ediyoruz. Bu programların temel motivasyonunu oluşturan unsur budur. Ve bu anlamda gerçekten çok güzel mesafe kat ettiğimize inanıyorum. Onun için bu sene 192 tane köyümüze, şehrimize ve vilayetlerimize gittik. Oraların belgesellerini yaptık. Geçen yıl da 48 belgesel yapmıştık. Toplamda 240 belgesel etti. Bu belgeseller Zeytinburnu’nu kuran insanların geldikleri toprakları anlatıyor. Atalarınızın köylerini, kendi köylerinizi ve şehirlerinizi, vilayetlerinizi görmeyi arzu ediyorsanız bu belgeselleri Youtube’dan izleyebilirsiniz. Böylece buradan kalkıp memlekete gidememiş olsanız bile elinizin altındaki internetle atalarınızın doğup büyüdüğü yeri görebilirsiniz.” diye konuştu.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL