15 Temmuz Zeytinburnu meydanında 14.düzenlenen Yöresel Günler şölenine Evliyalar diyarı Kastamonu, Etli ekmeğinden siyez bulguruna, Tosya pirincinden Kastamonu’nun meşhur çekme helvasına, köy ekmeğinden Taşköprü sarımsağına varıncaya dek birçok yöresel ürünlerin yer aldığı otantik stanttı ile katıldı.

Yöresel Günler Şöleni kapsamında ülkemizin 7 bölgesi, Türk Dünyası ve Balkanlar'a ait derneklerin 15 Temmuz Meydanı'nda ağırlandığını belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Bizlerle birlikte olan dernek başkanlarına, yöneticilerine ve tüm Zeytinburnulu hemşehrilerime sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum. Zeytinburnu’muzu oluşturan ülkemizin 81 vilayeti Türk Dünyası ve Balkanlar’dan gelip buraya yerleşmiş olan kardeşlerimizin geldikleri noktada annelerinin, babalarının ve büyüklerinin doğdukları yerlerdeki güzellikleri o alt kültürlerimizi daha da tanınsın daha da bilinsin ve kaynaşmamıza vesile olsun diye başlattığımız etkinliklerin bu yıl 14’üncüsüne kavuştuk. 15 Temmuz Meydanı’nda 15 Ekim Pazar gününe kadar devam eden etkinliğimiz Kastamonular renk katı dedi.

14 Yıldır Yöreleri tek çatı altında buluşturduğu için Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür eden KAS-DER Zeytinburnu Şube Başkanı Ayhan Akduman Yöresel Günlerin ruhu ile Kastamonu’nun ruhu örtüşüyor dedi. Akduman sözlerini şöyle sürdürdü. Kastamonu ilinin 5 bin yıllık tarihe 170 kilometre ile Karadeniz'in en uzun sahiline sahiptir. Kastamonu'nun, ülkemizin görmeye değer nadide kentlerinden biridir. Tarihi evlerimiz, deniziyle, yaylasıyla gerek yaz, gerekse de kış tatilleri için keşfedilmeye açık bir şehiriz. Evliyalar şehri Kastamonu insanı mertliği ve kahramanlıklarıyla bilinir. Kastamonu Kurtuluş Savaşı'nda işgal edilmeyen ender illerimizdendir. Fakat buna rağmen şehit veren iller sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kastamonulu kadın, çocuk, yaşlı, genç ayır etmeden Kurtuluş Savaşı'nda cepheye akın etmiştir. Gösterilen kahramanlıklar neticesinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından İnebolu ilçemize madalya verilmiştir. Bu tarz etkinlikler kardeşlik ve dostluk duygularını pekiştireceği açısından oldukça önemsiyoruz. Bundan dolayı buradayız ve bu etkinliği 14 Yıldır devam ettiren Başkanımıza tekrar teşekkür ediyorum dedi.

Kastamonu’nun da içinde yer aldığı Karadenizliler gecesinde kemençe, horon ve eğlence gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Zeytinburnu Belediye Başkanı murat Aydın gecenin sonunda Kastamonular yöresel standını ziyaret etti. Dernek Başkanı Ayhan Akduman ile birlikte ziyaretçilere sarımsak ve çekme helva dağıttı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL