Zeytinburnu Dernekler Federasyonuna bir dönem başkanlık eden ilçemizin değerli işadamı Yaşar Güner, Tüm Giresunlular Dernek Başkanlığı görevini de başarıyla yürütüyor. Zeytinburnu’nda ki Giresunların adeta evi olan Giresun Derneği ilçe genelinde yaptığı başarılı faaliyetlerle adeta diğer yöre derneklerine de öncü oluyor. Türkiye'nin dört bir yanından, birbirinden özel mutfakları vatandaşlarla buluşturan Yöresel Günler Şöleni bu sene geçen yıllara nazaran daha büyük ilgi gördü Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’na kurulan stantlarda satışa çıkan yöresel tatlar vatandaşların beğenisine sunuldu. Giresunlular, Karadeniz’le özdeşleşen ekmek ve hamsi ziyafeti ile adeta ziyaretçilerin midesini bayram ettirdi. Karalahana çorbası ise ziyaretçilerden tam not aldı.

Gecede kısa bir konuşma yapan, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu’nda yaşayan vatandaşların, farklı bölgelerden bir araya geldiğini belirterek, Türkiye dışından da Doğu Türkistan ve balkanlardan göçüp Zeytinburnu'nda yaşayan vatandaşların olduğunu ifade etti. Aydın, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Biz 14 yıl öncesinde buradaki zenginlikten yola çıkarak Yöresel Günler Şöleni’ni başlattık. Şu an 24 derneğimiz şölende hazır bulunuyor. 9 gün süreyle 7 bölge, Türk dünyası ve balkanlar olmak üzere her akşam burada farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Bunun dışında asıl önemlisi derneklerimizin yöneticileri, sabahtan akşamın geç saatlerine kadar buradaki stantlarda bir arada muhabbet ediyor ve kendi kültürlerinin ürünlerini bir birlerine ikram ediyor. Bu ziyafet 9 gün boyunca devam ediyor. Karadeniz Bölgesi gecesindeyiz. Bende Giresunluyum böyle bir gece hemşerilerimle buluşmak beni oldukça mutlu etti dedi.

Zeytinburnu Giresunlular Dernek Başkanı Yaşar Güner, Zeytinburnu Haber Gazetesine yaptığı kısa açıklamada şunları söyledi. Derneğimiz Zeytinburnu’nun köklü Derneklerinden biri 1987 Yılında kuruldu. Zeytinburnu’na göç etmemizin ana nedenleri arasında ekonomik kaynakların azlığı geliyor. Akrabalarımızın fazlalığı nedeniyle İstanbul’da Zeytinburnu’nu seçtik. Zeytinburnu’nda artan Giresun nüfusu artık Giresun Derneğinin gerekliliğini ortaya koydu.

1987 Yılından bugüne İl, ilçe ve köy derneklerini kurarak hemşerilerimizin sesi olduk. Giresun Derneği olarak vatandaşlarımızın sosyo ekonomik sıkıntılarında yanlarına yer almaya çalışıyoruz. Önceliğimiz Eğitim. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize burs veriyoruz. Ramazan aylarında erzak dağıtıyoruz. Zeytinburnu’muzun çehresini değiştiren ve her daim hemşerilerinin yanında yer alan Belediye Başkanımız Murat Aydın’a teşekkür ediyorum dedi.

Gecenin onur konuğu ise Giresunluların medarı iftiharı, Gece gündüzü hemşerilerinin derdini kendine dert edinen İstanbul Milletvekili Hasan Turan’dı. Tüm stantları tek tek gezen herkesle kendi hemşerisi gibi ilgilen Turan’a Zeytinburnulularla ilgisinden dolayı teşekkür etti.  Karadeniz Bölgesi gecesindeki konuşmasının ardından Belediye Başkanı Murat Aydın ve milletvekili Hasan Turan Giresun Derneğinin stantını ziyaret etti. Başkan Aydın, Dernek Başkanı Yaşar Güner, AK Parti İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Dernek Sekreteri Erdoğan Güner ile birlikte hamsi pişirdi. Davetlilere ikram etti. Pişirilen hamsilerin tadına da bakan Başkan Aydın standa bulunan dev Karadeniz ekmeğiyle de fotoğraf çekilmeyi ihmal etmedi. Karadenizliler gecesi Hülya Polat’ın verdiği muhteşem konserle gecenin geç saatlerine kadar devam etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL