Başkan bütçe konuşmasında Zeytinburnu halkına ZEYBİS’in müjdesini verdi.. Yıllardır Zeytinburnu’nda yapılan çalışmaların ilçeyi iyi bir noktaya getirdiğini ve eğitim konusunda da oldukça yol aldıklarını söyleyen Aydın, devletin verdiği imkânlar ve iş adamlarının yatırımları ile öğrenci sayısının artmasına rağmen sınıf mevcutlarının azaldığını belirtti. Hükümetin çalışmaları ve yerel paydaşların verdiği desteklerle eğitim kalitesinin arttığını, yeni okulların yapıldığını, eskilerin ise yenilenerek kapasitelerinin arttırıldığını belirtti.

ZEYTİNBURNU CAZİBE MERKEZİ OLDU

Yükseköğretim konusunda hayal kuramazken, ülkenin en önemli ve başarılı üniversitelerinin de Zeytinburnu’na yapılmasından gurur duyduğunu belirterek konuşmasını sürdüren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “İlçemiz cazibe merkezi haline geldi. Bilgiye ulaşırsak yaşam kalitemiz artar” dedi. Zeytinburnu belediyesinin bu günkü duruma gelmesin de belediye meclisi çalışmalarının büyük önem taşıdığını söyleyerek, destek veren herkese teşekkür eden Murat Aydın, “Diğer belediyelere göre nereye gittiğini bilen ve çalışan bir meclisimiz var” diyerek devam etti.  Tarihi bir mekan olan ve geçmişle geleceği kucaklayan Kültür Vadisi projesinin de Türkiye’de tek olduğunu ifade ederek konuşmasına devam eden Aydın, Merkezefendi, Surlar ve çevresinin Zeytinburnu’nun geçmişiyle geleceğini buluşturduğunu ve Zeytinburnu’nda eğitim ve hijyenle ilklerin gerçekleştiğini söyledi. Seçim kampanyasında kültür ve sosyal belediyeciliği vadettiklerini ve uygulamalarıyla da örnek alındıklarını belirtti.

15 TEMMUZ MEYDANINA PATEN PARKURU

“Zeytinburnu’nda 388 milyonluk projeleri gerçekleştirme noktasına gelebilmişsek, bunda insanımızın emeği ve duası vardır” diyen Murat Aydın, AKDEM aracılığı ile yapılan hizmetlerden faydalanan insanların duasıyla bu günlere geldiklerine inandığını söyledi.  15 Temmuz Meydanı ile ilgili eleştirilere de olgunlukla cevap veren Aydın, gelişen ve değişen şartlara göre bazı şeylerin sonradan fark ettiklerini söyledi. Belediye binası önünde paten yapan çocukların ve gençlerin talebini görünce bunun bir ihtiyaç olduğunun farkına vardıklarını, halkın taleplerine göre projelendirerek yeniden düzenlemeye gittiklerini söyledi. “15 Temmuz Meydanı demokrasi meydanıdır” diyerek devam eden Murat Aydın, Askerî lojmanların 95 bin metrekarelik kısmının sosyal donatı alanı, yol ve cami olarak yapılacağını, meydanla da entegre olunca çok daha güzel olacağını belitti.  Mülteci sorununun da konuşulduğu mecliste, kontrollü olduğu sürece ilçeye ve ülkeye gelen yabancıların katkı sağladığına inandığını ifade eden Aydın, kontrollü göç konusunda yerelin yapabileceği pek bir şey olmadığını söyledi. “Göç bir ilçeye bilgi ve ekonomi getirir. Ama gelişler savaştan ve acıdan olmasın” dedi.

AYDIN ZEYBİS MÜJESİNİ VERDİ

Trafik sorununa da otopark sayısını çoğaltmak, meydan sayısını arttırmak ve toplu taşımaya teşvikle çözüm aradıklarını belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ZEYBİS Projesini müjdeledi. Zeytinburnu’nun coğrafik olarak bisiklet kullanımına uygun olduğunu ve kullanımını yaygınlaştırmak için mahalle meydanlarına bisiklet noktaları oluşturmak için çalışmalara başladıklarını belirtti. Aydın, belediye tarafından oluşturulacak ZEYBİS noktalarındaki bisikletleri, Zeytinburnu kartı olan vatandaşların belli aralıklarla ücretsiz kullanabileceğini ve Mayıs ayı gibi hayata geçirmeyi planladıkları projeyi yakında detaylarıyla anlatacaklarını söyledi. Kaldırım işgalleriyle ilgili de eleştirileri değerlendiren Ak Partili Belediye Başkanı Murat Aydın, esnafı uyardıklarını ama sık boğaz etmediklerini ve bu konuda da çözüm çalışmaları yaptıklarını söyleyerek meclisi dinleyenlere teşekkür etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ