Üç Buçuk Yıl önce Zeytinburnu’nda Şanlıurfalılara hizmet vermek için işadamı Murat Tufan tarafından kurulan Zeytinburnu Şanlıurfalılar Derneği iki yıl içinde yaptığı çalışmalarla ilçemizin en etkin derneklerinden biri oldu. 30 Yılı aşkın iş, siyaset ve STK tecrübesi olan Murat Tufan tüm bu alanlardaki deneyim ve tecrübelerini derneğe yansıtınca Urfalılar Derneği kendinden sıkça söz ettirmeye başladı. Sıra gecelerinden, çiğ köfte ikramlarına, Hemşeri buluşmalarından, aşure günlerine, Konferanslardan, Sağlık panellerine kadar onlarca etkinliğe imza atan Urfalılar Derneği Başkan Murat Tufan ve Yönetimi örnek bir dernekçilik anlayışını ortaya kodu.

Şanlıurfalılar Derneği geçen yıl olduğu gibi bu yılda Yöresel Günlere sıra gecesi ve ikramlarıyla damgasın vurdu. Mehmet Sıraç’ın sıra gecesi ekibi bir birinden güzel türküleri ile renk kattıkları Şanlıurfalılar gecesi muhteşem bir şekilde geçti. Sahnede bir tarafta sıra gecesine uygun türküler söylenirken diğer tarafta sıra gecelerinin aranılan Çiğ Köfte Ustası Müslüm Üner‘in yoğurduğu etli Çiğ Köfte misafirlere ikram edildi. Gecenin sonunda Başkan ve dernek başkanları Nemrudun kızını söyledi… Sıra Gecesi ekibin lideri Mehmet Sıraç’ın Başkan Murat Aydın ve Güney Doğu Anadolu Dernek başkanlarını sahneye davet edip hep beraber Nemrut’un kızını söylemeleri geceye farklı bir güzellik kattı. Başkan Murat Aydın, Dernek Başkanı Murat Tufan ve ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır ile birlikte yoğrulan çiğköfteleri misafirlere ikram ettiler.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın Burası Derneklerimiz ile Güzel Dedi Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın Güney Doğu Bölgesi gecesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi ”Bu sene 14.sünü yaptığımız Yöresel günlerin 5.etkinliği ile beraberiz. Bu tür etkinlikler halkımızın temsilcileri olan sivil toplum kuruluşları iler beraber yapılırsa anlam ifade ediyor. Bugün burada Şanlıurfalılar , Mardinliler ve Diyarbakırlılar derneği olmazsa Güney Doğu Anadolu gecemizin bir anlamı olmaz. Zeytinburnu sadece tek birimiz ait olsa biz burada mutlu olmayız. Bizler bir ve beraber olursak, acı ve tatlı günlerimizde beraber ağlar beraber sevinirsek yaşamın bir anlamı oluyor diyen başkan katkı sunan derneklere teşekkür etti.

Zeytinburnu Şanlıurfalılar Dernek Başkanı Murat Tufan ise şunları söyledi: “ Zeytinburnu Belediye Başkanımız sayın Murat Aydın ve çalışma arkadaşları tam 14 yıldır dernekler ile bu etkinliği yapıyorlar. Biz de Zeytinburnu Şanlıurfalılar Derneği olarak son yıllarda Yöresel Günlerde stant açarak Şanlıurfa’nın kültür ve geleneklerini Zeytinburnu halkına tanıtmak için bir çabanın içindeyiz. Derneğimizi kurduğumuz günden bu yana da güzel çalışmalara imza attık. Doğduğumuz yer olan Şanlıurfa ve Doyduğumuz yer olan Zeytinburnu için yapmamız gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberliğine kast eden iç ve dış mihraklara karşı hep beraber et ve tırak misali kaynaşıp devletimize katkı vereceğiz. Allah birlik ve beraberliğimiz bozmasın. İnşallah 15.Yöresel Günlerde de beraber oluruz dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL