Anadolu’dan 24 ilin vatandaşlara ziyafet çektiği şölende, Bitlis Sason balından Afyon sucuğuna, Kazak mantısından Diyarbakır cevizli lokumuna kadar birbirinden lezzetli yöresel yemekler vatandaşlara damak şöleni yaşatıyor. Mardin, Şanlıurfa, Giresun, Kars, Elazığ, Konya ve Bitlis gibi Türkiye’nin farklı iklimlerinden 24 bölgenin yer aldığı Yöresel Günler Şöleninde, Meşhur Urfa peynirinden Türkmen pilavına, lahana sarmadan Höşmerim tatlısına, kuru fasulye, keşkek, lahana çorbası, mantı, pilav, Urfa biber salçası,  Bitlis balı, Afyon kaymağı, Kastamonu çekme helva ve daha birbirinden nefis yöresel tatlar Zeytinburnu halkının beğenisine sunuldu.

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Rabbime şükrediyorum Yöresel Günlerin 14.sünü yapıyoruz. 14 yıldır aralıksız 7 Bölge Balkanlar ve Rumeliyi Zeytinburnu meydanına taşıyoruz. Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir. Zeytinburnu bir kültür havası konumunda bizde bu kültürleri yaşatmaya çalışıyoruz. Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. İşte bu gece sahnede Güneydoğu Anadolu  Bölgesi var. Kardeşlik içinde bütün bölgeler bu akşam bu meydanda Güneydoğu ile kucaklaşıyor dedi. Ben Ülkemizi, Diyarbakırsız, Urfasız, Mardinsiz düşünemiyorum. İnsan günü birlik olsa dahi Mardin’i gidip görmek istiyor. Ülkemizin her köşesi gidip Mardin buram buram tarihi kokuyor. Başta Mardinli hemşerilerim Dernek Başkanı Kemal Dündar, Başkan Yardımcısı Abdulhakim Kaya olmak üzere Bizleri yalnız bırakmayan derneklerimize, dernek yönetimlerine, başkanlarına ve Zeytinburnulu hemşerilerimize de teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Mardin eski Milletvekili ve AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez’in babası hayırsever işadamı her daim Mardinlilerin yanında yer alan adeta kendisini Mardinlere hizmet için adayan Süleyman Bölünmez, Zeytinburnu Yöresel Günlerde de hemşerilerini yalnız bıkamadı. Midyat işadamları dernek Başkanı Abdulhakim Kaya’nın daveti üzerine Ankara’da işlerinin yoğunluğa rağmen ilçemize gelerek hem hemşeriyle buluştu hem de hemşerilerine destek oldu.

Başkan Murat Aydın konuşmasının ardından ziyaretçi akına uğrayan İstanbul Mardinliler Derneğinin standına geçti. Tek tek Mardinliler ile tokalaşan Başkan Aydın ardından Dernek Başkanı Kemal Dündar, Meclis Üyesi ve Midyat İşadamları Derneği Başkanı Abdulhakim Kaya ile birlikte ziyaretçilere SEMBUSEK ikram etti. Ardından SEMBUSEK’in Mardin turşusu ile birlikte tadına bakan Başkan Aydın ikramlardan dolayı Dernek Başkanına teşekkür etti.

Yöresel Mardin Halkoyunların sergilendiği geceye Mardin Dernekleri Federasyon Başkanı İbrahim Biter ve Yönetim Kurulu üyeleri, Mardin ve Midyat İşadamları Dernek Başkanları ve yöneticileri, Mardin yöre Dernek Başkanları katıldı.  İstanbul Mardinliler Dernek Başkanı Av. Kemal Dündar, Derneklere her daim sahip çıkan destek veren ve Zeytinburnu’nun çehresini değiştiren Belediye Başkanı Murat Aydın’a 14 yıldır Yöresel Günleri aralıksız düzenlediği için hem derneği hem de Mardinliler adına teşekkür etti.

kullan

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL