• Başkan Murat Aydın Öğretmenler Günü'nü Kutladı
 • Öğretmenler günü ilçemizde coşkuyla kutlandı
 • Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı'na Fair Play Ödülü
 • Şov yapmak isterken az kalsın canından oluyordu
 • ZKS'de açılan 'Bakış 1' Resim Sergisine Yoğun İlgi
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Kiptaş’tan Veliefendi'de 450 milyon TL’lik dönüşüm

KİPTAŞ'tan Locamahal Veliefendi projesi - Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım: - "Bin 262 konut ve 75 adet dükkan yapıp toplamda bin 337 adet bağımsız bölüm inşa edeceğiz.

10 Ekim 2017 Salı 14:47

Zeytinburnu’nda kentsel dönüşüm projesi kapsamında hayata geçirdikleri Locamahal Veliefendi projesini satış ofisinde düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. 1999 yılından beri İstanbul'daki binaların yenilenmesinin konuşulduğunu dile getiren Yıldırım, "Bunun yasası da 2008-2009'larda çıktı. Ondan evvel biz Büyükşehir Belediyesi, KİPTAŞ ve Zeytinburnu Belediyesi ortaklığında nasıl bir başlangıç yapabiliriz konusunu konuşmaya başladık. Bu mahallelerden biri olan Veliefendi'deki bu mahallede kentsel dönüşümü nasıl yapabiliriz konusunda hep beraber kafa yorduk. Fakat çok zor bir iş. Ciddi çalışmalar yaptık. Bu süreçte vatandaşları evlerinde ziyaret ettiklerini ve yapacakları projeleri anlattıklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fakat Türk halkında göze hitap etmediğiniz sürece yeni bir şey anlattığınızda çok çabuk kabullenilmiyor. Bu sebeple yerinde dönüşüm olmak kaydıyla bu mahallemizde önce yapalım ve vatandaşa tanıtalım. Binaları bitirdikten sonra konuşmaya başlayalım diye karar aldık. Karşımızda bir fabrika binası vardı. O binayla birlikte bir dönüşüm başlattık. Bu binaları yaparken yanında da boş bir alanda 460 tane satılmadan konut yaptık. Tabi mahalleli konutları görünce şaşırdı. Kendi binaları çürük binalardı. Kalorifer, asansör, otopark, çocuk oyun alanları yok. 2-3 sene önce anlattığımız projeleri gözleriyle görünce inanamadılar. Hatta diğer mahallelerden 'bizim yerlerimizi de yapın' dediler. Yıldırım, bu projede vatandaştan para almadan 100 metrekareye 75 metrekare daire veya 100 metrekareye 75 metrekare dükkân, ayrıca kapalı otopark vererek dönüşümü ilk olarak yasa çıkmadan önce Zeytinburnu'nda gerçekleştirdiklerini anlattı. 460 daireyi teslim ettiklerini fakat geri kalan bin 200 küsur daire ve 60 küsur dükkân bulunduğunu kaydeden Yıldırım, "Burası meşhur perdecilerin olduğu önemli yerlerden biriydi. Onların dönüşmesi için de 460 dairenin dışındakilerin kiraya çıkarılması lazımdı. Buraya da Locamahal projesini yaptık. Bununla birlikte bin 262 konut ve 75 adet dükkân yapıp toplamda bin 337 adet bağımsız bölüm inşa edeceğiz. Projeyi, 18 ay kadar bir sürede, zemin durumu kötü çıkarsa ise 6 ay daha uzatma ile 2 sene içerisindeki dönüşümle birlikte İstanbul halkına sunmuş olacağız." bilgisini verdi.

"7 bin talep formu geldi"

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım, konut piyasasının sıkıntıya girdiği dönemde bu projeleri yapmalarının konut piyasasına canlılık getireceğini kaydederek, Locamahal Veliefendi projesi için 7 bin talep formu geldiğini söyledi. Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile yaptıkları toplantının ardından İstanbul'da yerinde dönüşümü sağlamak için ciddi bir çalışma içerisine girdiklerini belirterek, "Onun dışında Silivri'den Pendik'e kadar 7-8 bölgede çalışmalarımız devam ediyor. Onları da önümüzdeki aylarda lansmanlarla tanıtacağız. Silivri'de 3 bin konutluk hiç evi olmayana konut projesi hazırlığı yapıyoruz. Silivri'nin merkezinde imarlı ve uygun şartlarda arsa aldık. 1-1,5 ay içerisinde onu açıklarız." bilgisini verdi. Kar marjlarını düşürüldüğünde projelerin kendiliğinden hayata geçeceğini vurgulayan Yıldırım, "Müteahhit arkadaşlar kar marjlarını yüzde 5-10, belki yüzde 15'lere kadar düşürecekler. Yapım olarak banka kredilerini çok fazla kullanmayacaklar. Yüksek faizlerde ticaret yapmak çok zor. Onun için hesap iyi yapılırsa, kar marjları da düşük olursa hesabın içinden çıkarılır." şeklinde konuştu. Yıldırım, Bayrampaşa'da kentsel dönüşüm yaptıklarını belirterek, "2 bin 300 konutu Büyükşehir ile birlikte yerinde yapıp yanındaki mahalleyi oraya taşıyacağız. Depreme dayanıklı olmayan kötü binaların yenilenmesini çeşitli ilçelerde yapacağız. Önümüzdeki günlerde başkanımızla birlikte açıklayacağız." değerlendirmesinde bulundu. Anadolu yakasında 2 projede bin civarında konut, Avrupa yakasında ise 7-8 bin konut olmak üzere toplamda 10 bin konutluk projelerinin olacağına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti: "İstanbul'un marka değeri henüz ortaya çıkmadı. Bana göre İstanbul daha pahalı bir şehir olmalı, bir Londra’ya, bir New York’a, Japonya’ya baktığınız zaman.. Ama İstanbul’da yaşayan bütün halkın da ihtiyaçlarını karşılamanın hem merkezi hükümetin hem de belediyelerin görevi olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonra daha çok dönüşüm projeleri ile yenilenmesi lazım İstanbul’un ona daha çok ağırlık vermek lazım. Bence konut almanın şu anda tam zamanı diye düşünüyorum. Yıldırım, uygun arsa buldukları zaman sosyal projelere devam ettiklerini belirterek, "Yani pahalı arsa almıyoruz çünkü pahalı arsa alığınız zaman konutu ucuz üretemezsiniz. Ama kaliteden de ödün vermiyoruz. Bundan sonra dönüşüm projelerine daha fazla ağırlık vermeyi düşünüyoruz." dedi.

"Zeytinburnu halkı bu süreçte zenginleşmiş oldu"

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise Zeytinburnu'nun geçmişte İstanbulluların yaşamak istemediği, gayrimenkul fiyatları açısından ucuz olan bir ilçe olduğunu belirterek, "Bugün Zeytinburnu Türkiye’nin en değerli 20 ilçesinden, İstanbul’un en değerli ilçelerinden bir tanesi. Bu şu anlama geliyor, Zeytinburnu’nda malı mülkü olanların malı mülkü değerleniyor yani zenginleşiyor. Zeytinburnu’nda oturan insanların yüzde 70’i kendi dairesinde ya da anne babasının dairesinde kira vermeden oturuyor. Zeytinburnu halkı bu süreçte aslında zenginleşmiş oldu." ifadelerini kullandı. Zeytinburnu’na kentsel dönüşümle ilgili 30 yıllık takvim belirlediklerini ve 15 yılın geride kaldığını kaydeden Aydın, "Yüzde 15'lik bir gerçekleşme oranı var ama halkımızın ilgisi geçmişe göre oldukça iyi. Fakat bundan sonraki süreçte hükümet ve devletin organları destek olacak, çürük binası olan vatandaş da kendisi belli bir fedakarlıkta bulunacak ve kalan kısmı da 15 yıllık süreçte tamamlamayı planlıyoruz. Temennimiz, inşallah bir deprem yaşanmaz, deprem olmadan da biz binalarımızı depreme hazırlıklı hale getirirmiş oluruz." değerlendirmesinde bulundu. Aydın, burada bir rant bölüşümü bulunmadığını, kaynak oluşturarak depreme hazırlıksız binaları depreme hazırlıklı hale getirme mücadelesi içinde olduklarını vurgulayarak, "Bu aynı zamanda milli bir davadır çünkü yıkıcı bir İstanbul depremi Türkiye’nin kıyameti olur. Ve biz o kıyameti yaşamak istemiyoruz, onun için yüzlerce binlerce kişiyle görüştük, görüşmeye de devam ediyoruz." yorumunu yaptı.

- "80 bin konutun yenilenmesi gerekiyor"

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Aydın, Bozkurt Fabrikası'nın Koç Grubu'ndan alınmasıyla birlikte imara açıldığını belirterek, bu bölgeden alınan 12-13 bin metrekarelik arsayı kullandıklarını ifade etti. Zeytinburnu'nda yaklaşık 17 yılda 20 bin civarı dairenin yenilendiğini anlatan Aydın, önümüzdeki 15 yılda da kalan kısım olan yaklaşık 80 bin konutun yenilenmesi gerektiğini dile getirdi. Aydın, 15 yıl önce Esenler'de bir daire satıp Zeytinburnu'ndan 2 daire alınabildiğine dikkati çekerek, "Zeytinburnun'da ne kadar çürük bina varsa hepsi yenilenmiş olacak. 1998-1999'dan önce yapılan tüm binalar çürük. Bundan sonrası nasıl olacak? Kamunun desteği var zaten. Bu desteğin biraz daha artırılması gerekiyor. Bugüne kadar olduğu gibi maliyetleri tamamen kamu olarak karşılamayacaksınız, çürük bina sahipleri de maliyetlere katlanacak." şeklinde konuştu. Son yıllarda Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanılan küçük depremler ve yapılan projelerin bir kısmının hayata geçmiş olmasının insanları çok daha duyarlı hale getirdiğini belirten Aydın, "Vatandaşın bir kısmı gelerek 'binalarımızı yıkıp yeniden yapın bizi stres altında yaşamaktan kurtarın' diyor ve bunların sayısı her geçen gün artıyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Metrekaresi lansmana özel 5 bin 750 lira

Verilen bilgiye göre, KİPTAŞ, İstanbul’un en merkezi bölgelerinden Veliefendi’de 36 bin metrekare alan üzerinde 20 bloktan oluşan bin 262 konutluk yeni bir projeye imza atıyor. Konumu, mimari yapısı ve malzeme kalitesi ile öne çıkan Locamahal Veliefendi'de en küçük dairelerin metrekaresi lansmana özel 5 bin 750 liradan başlıyor. Sahil hattıyla, E-5 Otoyolu’na yakınlığıyla, Metro, Metrobüs, deniz otobüsü, Avrasya Tüneli ve Marmaray gibi toplu ulaşım akslarının merkezinde yer alan Locamahal Veliefendi projesi; lokasyonuyla yatırımcıların dikkatini çekiyor. 119 metrekare ile 208 metrekare arasında değişen 2 1, 3 1 ve 4 1’den oluşan 3 tip daire seçeneği bulunan projede, temalı çocuk oyun alanları, spor sahaları, fitness merkezi, sauna, Türk Hamamı, havuz, yürüyüş-koşu ve bisiklet parkurları bulunuyor. Locamahal Veliefendi’de ayrıca çocuklara özel; atlama taşları, metal sazlıklar, tırmanma duvarı, kum havuzu, kaydırak, tünelli kaydırak, oyun tepeleri ve temalı oyun parklarıyla vakit geçirebilecekleri geniş alanlar sunuluyor. Projede her daireye özel tanımlanan otopark alanlarının yanı sıra 7/24 kesintisiz güvenlik hizmeti de mevcut. Aralık 2020’de teslim edilmesi planlanan projenin inşa çalışmaları devam ediyor.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Zehra & Hamza'nın görkemli nikahında izdiham yaşandı

  Zehra & Hamza'nın görkemli nikahında izdiham yaşandı

  Meral ve Musa Elmas’ın biricik evlatları Hamza ile Melahat ve Turan Sola’nın biricik kızları Zehra, Çağteks’te muhteşem bir nikah merasimiyle dünya evine girdi.

 • Aydınlar Ocağı Türkiye’nin 2017 Karnesini açıkladı

  Aydınlar Ocağı Türkiye’nin 2017 Karnesini açıkladı

  Aydınlar Ocağı Genel Sekreteri Mimar Süleyman Uluocak’ın moderatörlüğünde Süleymaniye Darüziyafe ‘de yapılan Aydınlar Ocağı toplantısına alanlarında başarıları olan çok sayıda bilim adamı katıldı.

 • Bilge Nesil Kahvaltıda Buluştu

  Bilge Nesil Kahvaltıda Buluştu

  Zeytinburnu Bilge Nesil üyeleri, aileleriyle birlikte bin kişilik geleneksel kahvaltı programında buluştu. Kahvaltıda ailelere seslenen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın “Öğrencilerin ev ve okul dışındaki üçüncü mekanı artık Bilgi Evleri’dir.”dedi.

 • Zeytinburnu'nda korkunç olay! 2 aylık bebeğini öldürdü...

  Zeytinburnu'nda korkunç olay! 2 aylık bebeğini öldürdü...

  Zeytinburnu'nda 2 aylık Afgan bebek yüksekten düşme sebebiyle kaldırıldığı hastanede 1 aylık tedavi sonrasında can verdi. Olaydan 3 ay sonra ailenin 8 yaşındaki oğlunun itirafı, minik bebeğin babasının öfkesine kurban olduğunu ortaya çıkardı.

 • Başkan Murat Aydın'dan 'Havuz' Açıklaması

  Başkan Murat Aydın'dan 'Havuz' Açıklaması

  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'dan 'havuz' kararıyla ilgili açıklama Başkan Murat Aydın, yaşam şekline müdahale iddialarıyla ilgili: "Böyle bir şey mümkün değil ve 'açık havuz' düzenlemesiyle ilgili ortaya atılan iddialara yanıt verdi.

 • Kent Konseyi Kadın Meclisi özel eğitim sınıfı açtı

  Kent Konseyi Kadın Meclisi özel eğitim sınıfı açtı

  Zeytinburnu Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülmen Güven önderliğinde yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor.

 • Zeytinburnu’nda STK’lar KUDÜS için tek yürek oldu

  Zeytinburnu’nda STK’lar KUDÜS için tek yürek oldu

  Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Zeytinburnu, Eğitim Bir-Sen Zeytinburnu, Erbakan Vakfı Zeytinburnu, İlim Yayma Cemiyeti Zeytinburnu, İHH Zeytinburnu, TÜGVA ve Zihmender, Zeytinburnu Merkezefendi Camii’nde yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Büyük Şeytan ABD'nin #Kudüs kararını kınadılar... İşte ortak o Basın açıklaması

 • Zeytinburnu'nda

  Zeytinburnu'nda "Kudüs" Protestosu

  Zeytinburnu’nda çok sayıda vatandaş Cuma namazı sonrası bir araya gelerek, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti.

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

  Zeytinburnu Belediye Meclisi kararıyla sitelerde açık havuz ile 1+1 konut yapımının kısıtlanması ve mescit yapımının zorunlu tutulması kararlarına hem bakanlıktan hem de sivil toplumdan tepki geldi.

 • Tanrıverdi Kuyumculuk 58.Bulvar’da hizmete açıldı

  Tanrıverdi Kuyumculuk 58.Bulvar’da hizmete açıldı

  Zeytinburnu’nda 50 Yıldır hizmet veren Tanrıverdi Kebap’ın sahibi Meclis Üyesi Metin Develi'yle Mustafa Keçeyapan ve Metin Keçeyapan'ın sahibi olduğu Tanrıverdi Kuyumculuk 58.Bulvar Caddesinde görkemli bir açılışla hizmete girdi

 • Livza Zeytinburnu Fiyatları 650 Bin TL’den Başlıyor

  Livza Zeytinburnu Fiyatları 650 Bin TL’den Başlıyor

  Livza Zeytinburnu proje ön talep toplamaya başladı. 2+1’den 4+1’e kadar farklı konut seçenekleri yer alan Livza Zeytinburnu fiyatları 650 bin TL’den başlıyor… Tesa Grup iştiraki Tesa Yapı tarafından hayata geçirilen Livza Zeytinburnu projesi ön talep toplamaya başladı.

 • Zeytinburnu’nda artık açık havuz yapılamayacak

  Zeytinburnu’nda artık açık havuz yapılamayacak

  Zeytinburnu Belediye Meclisi İmar komisyonun yaptığı toplantıda imar uygulamalarıyla ilgili bazı plan notu değişikleri yapıldı. Zeytinburnu'nda Emsal Hesabına Göre Yapılacak Bütün Uygulamalarda Açık Havuz Yapılamayacak. CHP Zeytinburnu ilçe örgütü düzenlediği Basın Toplantısıyla bu karara çok sert tepki gösterdiler ve bu Zeytinburnu Halkının yaşam alanına müdahaledir dediler.

 • Zeytinburnu'nun 'Engelsiz Orkestra'sı Sepetçiler Kasrı'nda Sahne Aldı

  Zeytinburnu'nun 'Engelsiz Orkestra'sı Sepetçiler Kasrı'nda Sahne Aldı

  Notaların gücüyle iyileşip engellerini aşan görme engelli gençler, kurdukları dev orkestrayla tarihi Sepetçiler Kasrı'nda bir ilki gerçekleştirip yüzlerce kişiye konser verdi. 7 Aralık 2017 Perşembe 09:31

 • Zeytinburnu’nun huzuru masaya yatırıldı

  Zeytinburnu’nun huzuru masaya yatırıldı

  Zeytinburnu ilçe Emniyet Müdürü Cenk Özmen sözlerine Kaymakam Ali Taşkın Balaban, Belediye Başkanı Murat Aydın ve Zeytinburnu Halkına ilçe emniyetine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederek başladı. Özmen, mesai kavramı gözetmeden 7/24 Zeytinburnu halkının huzuru ve güvenliğini için görevimizin başında olduğumuz bilmenizi isteriz dedi.

 • Zeytinburnu Meclisinde imar değişikliği tartışması

  Zeytinburnu Meclisinde imar değişikliği tartışması

  Zeytinburnu Belediye Meclisi İmar Değişikleri yoğunluğu olan bir gündemle toplandı. Mecliste özellikle 1+1 Dairelerle ilgili yapılan imar değişikliği büyük tartışmaya neden oldu

 • Seyyidnizam Kütüphanesi 24 Saat Vatandaşlara Hizmet Veriyor

  Seyyidnizam Kütüphanesi 24 Saat Vatandaşlara Hizmet Veriyor

  Vatandaşların kitaplara daha kolay ulaşmasını sağlamak ve kütüphane kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla Zeytinburnu'nda Seyyidnizam Kütüphanesi açıldı.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.6%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan