• Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı
 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı
 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Kiptaş’tan Veliefendi'de 450 milyon TL’lik dönüşüm

KİPTAŞ'tan Locamahal Veliefendi projesi - Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım: - "Bin 262 konut ve 75 adet dükkan yapıp toplamda bin 337 adet bağımsız bölüm inşa edeceğiz.

10 Ekim 2017 Salı 14:47

Zeytinburnu’nda kentsel dönüşüm projesi kapsamında hayata geçirdikleri Locamahal Veliefendi projesini satış ofisinde düzenlenen basın toplantısıyla tanıttı. 1999 yılından beri İstanbul'daki binaların yenilenmesinin konuşulduğunu dile getiren Yıldırım, "Bunun yasası da 2008-2009'larda çıktı. Ondan evvel biz Büyükşehir Belediyesi, KİPTAŞ ve Zeytinburnu Belediyesi ortaklığında nasıl bir başlangıç yapabiliriz konusunu konuşmaya başladık. Bu mahallelerden biri olan Veliefendi'deki bu mahallede kentsel dönüşümü nasıl yapabiliriz konusunda hep beraber kafa yorduk. Fakat çok zor bir iş. Ciddi çalışmalar yaptık. Bu süreçte vatandaşları evlerinde ziyaret ettiklerini ve yapacakları projeleri anlattıklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fakat Türk halkında göze hitap etmediğiniz sürece yeni bir şey anlattığınızda çok çabuk kabullenilmiyor. Bu sebeple yerinde dönüşüm olmak kaydıyla bu mahallemizde önce yapalım ve vatandaşa tanıtalım. Binaları bitirdikten sonra konuşmaya başlayalım diye karar aldık. Karşımızda bir fabrika binası vardı. O binayla birlikte bir dönüşüm başlattık. Bu binaları yaparken yanında da boş bir alanda 460 tane satılmadan konut yaptık. Tabi mahalleli konutları görünce şaşırdı. Kendi binaları çürük binalardı. Kalorifer, asansör, otopark, çocuk oyun alanları yok. 2-3 sene önce anlattığımız projeleri gözleriyle görünce inanamadılar. Hatta diğer mahallelerden 'bizim yerlerimizi de yapın' dediler. Yıldırım, bu projede vatandaştan para almadan 100 metrekareye 75 metrekare daire veya 100 metrekareye 75 metrekare dükkân, ayrıca kapalı otopark vererek dönüşümü ilk olarak yasa çıkmadan önce Zeytinburnu'nda gerçekleştirdiklerini anlattı. 460 daireyi teslim ettiklerini fakat geri kalan bin 200 küsur daire ve 60 küsur dükkân bulunduğunu kaydeden Yıldırım, "Burası meşhur perdecilerin olduğu önemli yerlerden biriydi. Onların dönüşmesi için de 460 dairenin dışındakilerin kiraya çıkarılması lazımdı. Buraya da Locamahal projesini yaptık. Bununla birlikte bin 262 konut ve 75 adet dükkân yapıp toplamda bin 337 adet bağımsız bölüm inşa edeceğiz. Projeyi, 18 ay kadar bir sürede, zemin durumu kötü çıkarsa ise 6 ay daha uzatma ile 2 sene içerisindeki dönüşümle birlikte İstanbul halkına sunmuş olacağız." bilgisini verdi.

"7 bin talep formu geldi"

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım, konut piyasasının sıkıntıya girdiği dönemde bu projeleri yapmalarının konut piyasasına canlılık getireceğini kaydederek, Locamahal Veliefendi projesi için 7 bin talep formu geldiğini söyledi. Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile yaptıkları toplantının ardından İstanbul'da yerinde dönüşümü sağlamak için ciddi bir çalışma içerisine girdiklerini belirterek, "Onun dışında Silivri'den Pendik'e kadar 7-8 bölgede çalışmalarımız devam ediyor. Onları da önümüzdeki aylarda lansmanlarla tanıtacağız. Silivri'de 3 bin konutluk hiç evi olmayana konut projesi hazırlığı yapıyoruz. Silivri'nin merkezinde imarlı ve uygun şartlarda arsa aldık. 1-1,5 ay içerisinde onu açıklarız." bilgisini verdi. Kar marjlarını düşürüldüğünde projelerin kendiliğinden hayata geçeceğini vurgulayan Yıldırım, "Müteahhit arkadaşlar kar marjlarını yüzde 5-10, belki yüzde 15'lere kadar düşürecekler. Yapım olarak banka kredilerini çok fazla kullanmayacaklar. Yüksek faizlerde ticaret yapmak çok zor. Onun için hesap iyi yapılırsa, kar marjları da düşük olursa hesabın içinden çıkarılır." şeklinde konuştu. Yıldırım, Bayrampaşa'da kentsel dönüşüm yaptıklarını belirterek, "2 bin 300 konutu Büyükşehir ile birlikte yerinde yapıp yanındaki mahalleyi oraya taşıyacağız. Depreme dayanıklı olmayan kötü binaların yenilenmesini çeşitli ilçelerde yapacağız. Önümüzdeki günlerde başkanımızla birlikte açıklayacağız." değerlendirmesinde bulundu. Anadolu yakasında 2 projede bin civarında konut, Avrupa yakasında ise 7-8 bin konut olmak üzere toplamda 10 bin konutluk projelerinin olacağına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti: "İstanbul'un marka değeri henüz ortaya çıkmadı. Bana göre İstanbul daha pahalı bir şehir olmalı, bir Londra’ya, bir New York’a, Japonya’ya baktığınız zaman.. Ama İstanbul’da yaşayan bütün halkın da ihtiyaçlarını karşılamanın hem merkezi hükümetin hem de belediyelerin görevi olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonra daha çok dönüşüm projeleri ile yenilenmesi lazım İstanbul’un ona daha çok ağırlık vermek lazım. Bence konut almanın şu anda tam zamanı diye düşünüyorum. Yıldırım, uygun arsa buldukları zaman sosyal projelere devam ettiklerini belirterek, "Yani pahalı arsa almıyoruz çünkü pahalı arsa alığınız zaman konutu ucuz üretemezsiniz. Ama kaliteden de ödün vermiyoruz. Bundan sonra dönüşüm projelerine daha fazla ağırlık vermeyi düşünüyoruz." dedi.

"Zeytinburnu halkı bu süreçte zenginleşmiş oldu"

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise Zeytinburnu'nun geçmişte İstanbulluların yaşamak istemediği, gayrimenkul fiyatları açısından ucuz olan bir ilçe olduğunu belirterek, "Bugün Zeytinburnu Türkiye’nin en değerli 20 ilçesinden, İstanbul’un en değerli ilçelerinden bir tanesi. Bu şu anlama geliyor, Zeytinburnu’nda malı mülkü olanların malı mülkü değerleniyor yani zenginleşiyor. Zeytinburnu’nda oturan insanların yüzde 70’i kendi dairesinde ya da anne babasının dairesinde kira vermeden oturuyor. Zeytinburnu halkı bu süreçte aslında zenginleşmiş oldu." ifadelerini kullandı. Zeytinburnu’na kentsel dönüşümle ilgili 30 yıllık takvim belirlediklerini ve 15 yılın geride kaldığını kaydeden Aydın, "Yüzde 15'lik bir gerçekleşme oranı var ama halkımızın ilgisi geçmişe göre oldukça iyi. Fakat bundan sonraki süreçte hükümet ve devletin organları destek olacak, çürük binası olan vatandaş da kendisi belli bir fedakarlıkta bulunacak ve kalan kısmı da 15 yıllık süreçte tamamlamayı planlıyoruz. Temennimiz, inşallah bir deprem yaşanmaz, deprem olmadan da biz binalarımızı depreme hazırlıklı hale getirirmiş oluruz." değerlendirmesinde bulundu. Aydın, burada bir rant bölüşümü bulunmadığını, kaynak oluşturarak depreme hazırlıksız binaları depreme hazırlıklı hale getirme mücadelesi içinde olduklarını vurgulayarak, "Bu aynı zamanda milli bir davadır çünkü yıkıcı bir İstanbul depremi Türkiye’nin kıyameti olur. Ve biz o kıyameti yaşamak istemiyoruz, onun için yüzlerce binlerce kişiyle görüştük, görüşmeye de devam ediyoruz." yorumunu yaptı.

- "80 bin konutun yenilenmesi gerekiyor"

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Aydın, Bozkurt Fabrikası'nın Koç Grubu'ndan alınmasıyla birlikte imara açıldığını belirterek, bu bölgeden alınan 12-13 bin metrekarelik arsayı kullandıklarını ifade etti. Zeytinburnu'nda yaklaşık 17 yılda 20 bin civarı dairenin yenilendiğini anlatan Aydın, önümüzdeki 15 yılda da kalan kısım olan yaklaşık 80 bin konutun yenilenmesi gerektiğini dile getirdi. Aydın, 15 yıl önce Esenler'de bir daire satıp Zeytinburnu'ndan 2 daire alınabildiğine dikkati çekerek, "Zeytinburnun'da ne kadar çürük bina varsa hepsi yenilenmiş olacak. 1998-1999'dan önce yapılan tüm binalar çürük. Bundan sonrası nasıl olacak? Kamunun desteği var zaten. Bu desteğin biraz daha artırılması gerekiyor. Bugüne kadar olduğu gibi maliyetleri tamamen kamu olarak karşılamayacaksınız, çürük bina sahipleri de maliyetlere katlanacak." şeklinde konuştu. Son yıllarda Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanılan küçük depremler ve yapılan projelerin bir kısmının hayata geçmiş olmasının insanları çok daha duyarlı hale getirdiğini belirten Aydın, "Vatandaşın bir kısmı gelerek 'binalarımızı yıkıp yeniden yapın bizi stres altında yaşamaktan kurtarın' diyor ve bunların sayısı her geçen gün artıyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Metrekaresi lansmana özel 5 bin 750 lira

Verilen bilgiye göre, KİPTAŞ, İstanbul’un en merkezi bölgelerinden Veliefendi’de 36 bin metrekare alan üzerinde 20 bloktan oluşan bin 262 konutluk yeni bir projeye imza atıyor. Konumu, mimari yapısı ve malzeme kalitesi ile öne çıkan Locamahal Veliefendi'de en küçük dairelerin metrekaresi lansmana özel 5 bin 750 liradan başlıyor. Sahil hattıyla, E-5 Otoyolu’na yakınlığıyla, Metro, Metrobüs, deniz otobüsü, Avrasya Tüneli ve Marmaray gibi toplu ulaşım akslarının merkezinde yer alan Locamahal Veliefendi projesi; lokasyonuyla yatırımcıların dikkatini çekiyor. 119 metrekare ile 208 metrekare arasında değişen 2 1, 3 1 ve 4 1’den oluşan 3 tip daire seçeneği bulunan projede, temalı çocuk oyun alanları, spor sahaları, fitness merkezi, sauna, Türk Hamamı, havuz, yürüyüş-koşu ve bisiklet parkurları bulunuyor. Locamahal Veliefendi’de ayrıca çocuklara özel; atlama taşları, metal sazlıklar, tırmanma duvarı, kum havuzu, kaydırak, tünelli kaydırak, oyun tepeleri ve temalı oyun parklarıyla vakit geçirebilecekleri geniş alanlar sunuluyor. Projede her daireye özel tanımlanan otopark alanlarının yanı sıra 7/24 kesintisiz güvenlik hizmeti de mevcut. Aralık 2020’de teslim edilmesi planlanan projenin inşa çalışmaları devam ediyor.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat Aydın, 39 ilçeli İstanbul’un en iddialı belediye başkanları arasında. Çalışkanlığı ile İstanbul’un olumsuz yüklerini sırtlanmış bir ilçede gidişatı tersine çeviren, sürpriz işler çıkartan bir performans gösteriyor.

 • Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu 14. Genel Kurulu yoğun bir katılım eşliğinde gerçekleştirildi. Zetinburnu Belediye Meclis Başkanı Cemal Merdan yeniden yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

 • Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  OSMANLI Ocakları İstanbul il başkan yardımcısı BAHRİ Örnek, ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinin ardından yazılı bir açıklama yaparak "Vize gerginliğinden dolayı Türkiye'nin 50 milyar dolar zarar edeceğini söyleyenlerin ABD'yi savunduğunu görüyoruz" dedi.

 • Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Zeytinburnu Yyeşiltepe Mahallesinde bir bayannın çantasını kapkaç yöntemiyle çalan şahısa yönelik Asayiş Büro Amirliği ekipleri operasyon yaptı.

 • Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda plakasız ve ruhsatsız motosikletler trafik ekiplerince yapılan kontrol ve vatandaşların ihbar şikayetleriyle toplanmaya başladı.

 • Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Zeytinburnulu işkadını Müge Yavaş'ın marka haline getirdiği Marka Çadır Günleri Gaziosmapaşa Küçükköy'de açııldı. Açılaşa katılan vatandaşlar daha ilk saatlerden itibaren izdihama neden oldu.

 • Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Zeytinburnu Belediyesi, evine yetişmeye çalışan Cevizlibağ metrobüs ve tramvay yolcularını durakta aşure ile karşıladı. Yapılan sürprizden memnun kalan vatandaşlar aşurelerini afiyetle yedikten sonra yoluna devam etti.

 • Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, bu gece 23.00'den itibaren Zeytinburnu'nun tüm mahallerine 8 saat boyunca boyunca su kesinti yaşanacak.

 • Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve İstanbul'daki bazı belediyelerde daha önce görev yapan 73 kişiden 57'si tutuklandı.

 • Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Tarih boyunca Istanbul’un sınırları surlar ile çizilmiştir. Roma döneminde başlayan etrafı surlarla çevrili şehir geleneği uzun yüzyıllar Osmanlı döneminde de devam etmiştir. Roma’da surların dışında azizlerin yaşadığı küçük ayazmaların olduğu manastır ve onun etrafında çok küçük ölçekte yerleşimlerin oluştuğunu da görmekteyiz. Surların etrafı bu küçük yerleşimlerin varlığına tanıklık ederken, zaman içerisinde gelişen yerleşmeler bu çok küçük ölçekli köylerin etrafında teşekkül edecektir.

 • Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleni Türk Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçısı Mustafa Keser konseriyle sona erdi. 10 gün boyunca Anadolu’nun birçok il, ilçe ve köylerinin buluştuğu şölende kardeşlik rüzgarı esti.

 • Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Koç Üniversitesi Hastanesi ve Zeytinburnu Belediyesi, 'Dünya El Yıkama Günü' kapsamında 'Sağlık Elde Başlar Projesi'ni hayata geçirdi.

 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

 • Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Efsane Refah Partisi eski Eminönü Belediye Başkanı, Saadet Partisi Yüksek Disiplin Kurulu üyesi, Zeytinburnu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Sami Ünlü'nün kayınpederi Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

 • Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin kültürel şöleni olan 14’üncü Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleninde Türk Dünyası gecesi büyük ilgi gördü. Afganlılar hem kıyafetleri hem yemekleri hem de müzikleriyle 15 Temmuz meydanındaki etkinliğe renk kattılar. Afganlılar Derneği 15 Temmuz meydanında 2000 kişilik Afgan pilavı dağıttılar.

 • Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Zeytinburnu’nda iki farklı şubesinde verdiği eğitim kalitesiyle ilçemizde adından söz ettirtmeye başlayan Yöntem Eğitim kurumlarının öğrencileri ve öğretmenleri geleneksel pilav gününde gönüllerince eğlendiler.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.5%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan