Tüm Rumeliler Derneği Zeytinburnu’ndaki en aktif derneklerden biri. İlçemizdeki Rumelileri tek çatı altında buluşturan Derneğin Başkanı Recep Akan Rumelilerin gönlünde taht kuran bir başkan. Dört Dönemdir başarı ile yürüttüğü Dernek Başkanlığı görevinde Recep Akan’ın tek derdi hemşerilerin sesi olabilmek. 14 Yıldır Yöresel Günlere aralıksız katılan Rumeli Derneği bu yılda Yöresel Buluşmalara renk kattı.

13.Yöresel Günler Rumeli- Balkan Bölgesi gecesinde sahneye ilk olarak Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın çıktı. Belediye Başkanı Murat Aydın, Yöresel Günlerin asıl amacının birlik ve beraberliği perçinleştirmek olduğunu söyledi. Başkan Aydın Dünyada tek başınıza olduğunuz düşünün dedi. Bütün nimetlerin etrafınızda olduğunu düşünün bu dünyanın tek başına bir değeri anlamı olur mu diye sordu. Belediye Başkanı Murat Aydın Dünyanın değerinin birlikte beraber dostça yaşamakla olduğuna vurgu yaptı.  Başkan Konuşmasının sonunda, Zeytinburnu’nun mimarisinde önemli bir yere sahip olan Rumelilere teşekkür etti,  Arnavutluk’tan Rumeli’ye. Bosna Hersek’ten Makedonya’ya Tüm Ecdadı Fatiha selam gönderdi. Tüm Rumeli Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Recep Akan kendilerine bu imkanı veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve ekibine hemşerilerine ve yönetim kurulu arkadaşlarına teşekkür etti. Başkan Akan, 14 Yıldır Zeytinburnu’nda Doğu ile Batı Kuzey ile Güney, Balkanlar ile Batı Trakya buluşuyor. Bu buluşma ülkemizin birlikteliğine kardeşliğine güç veriyor dedi.

Zeytinburnu Eski Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan ve CHP ilçe Başkanı Metin Doğan’ında katıldığı Balkanlar Gecesinde Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın konuşmasının ardından protokol Tüm Rumeliler Derneğinin standını ziyaret etti. Dernek Başkanı Recep Akan ile birlikte ziyaretçilere, misafirlere Arnavut Böreği ve Balkan Tulumbası ikram eden Başkan Aydın ardından Arnavut böreğinin tadına bakmayı ihmal etmedi. Zeytinburnu 14.Yöresel Günler ‘de Rumeliler Gecesinde Arif Şentürk ve Fuat Erenoğlu sahne aldı. Arif Şentürk böyle güzel bir etkinliğe imza atan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür etti. Gece Arif Aga’nın Türküleri eşliğinde halaylar ile sona erdi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL